Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Представљен Национални план увођења HPV вакцине у програм имунизације у Црној Гори

Објављено: 08.07.2022. 20:26 Аутор: ПР Служба Министарства здравља

Колективна одговорност предуслов за успјешност превентивних програма и заштиту здравља наше дјеце и цјелокупне популације

„Министарство здравља и здравствени систем препознали су значај увођења нових вакцина за које је, са јавно-здравственог аспекта, процјењено да су приоритет, а међу њима је свакако и HPV вакцина, с обзиром на учесталост јављања и тежину оболијевања од карцином грлића материце. Глобална стратегија за убрзање елиминације ове малигне болести, коју су потписале државе чланице Свјетске здравствене организације, подразумијева спровођење  скрининг програма за рано откривање ове болести, који се спроводе упоредо са вакцинацијом против инфекција изазваних хуманим папилома вирусима (HPV)“ , казао је министар здравља Драгослав Шћекић, на представљању Националног плана увођења HPV вакцине у програм имунизације у Црној Гори, који се реализује у оквиру имплементације Двогодишњег споразума о сарадњи Црне Горе и Свјетске здравствене организације (СЗО) 2022-2023. године. Глобална стратегија предвиђа увођење HPV вакцине у програм имунизације, спрвођење скрининг програма и квалитетног лијечења, како би се остварили дефинисани циљеви, укључујући и обухват од 90 одсто у популацији дјевојчица узраста до 15 година. Циљ овог програма је  превенција оболијевања од карцинома грлића материце или откривање болести у раној фази када је могућност изљечења значајно већа.

Министар Шћекић је нагласио да Влада Црне  Горе приступа питањима здравствене заштите грађана са пуном посвећеношћу, свјесна чињенице да је улагање у превенцију болести  улагање у здравље нације. Према његовим ријечима,  почетак имунизације HPV вакцином није спроведем до сада због епидемиолошке ситиације изазавне коронавирусом, али да су сада створени сви предуслови да вакцинација започне у другој половини септембра ове године.

„Ипак, да би се вакцинација и HPV вакцином и осталим вакцинама, предвиђеним редовном календаром имунизације,  спроводила по узору на успјешне програме у свијету, неопходно је да се укључе сви чиниоци шире друштвене заједнице, у првом реду родитељи дјеце која су циљна група, потом здравствени радници, представници образовног система, НВО сектора и наравно представници медија. Сви смо свједоци да се већ извјесно вријеме, због агресивног дјеловања антивакциналних лобија и Црна Гора, као и велики број земаља Европе и свијета, суочава са озбиљним изазовима када је имунизација у питању, због чега биљежимо значајан пад броја вакцинисане дјеце по обавезном календару имунизације. Ту прије свега мислим на вакцинацију ММР вакцином, чији је проценат у нашој земљи посљедњих неколико година низак и пријети да нам дјеца поново оболијевају од заразних болести  које су биле готово искоријењене у нашој земљи. Зато бих и овом приликом свим родитељима послао снажну поруку да не насиједају на непровјерене и научно неутемељене тврдње и предрасуде о вакцинацији, већ да буду одговорни и што прије заштите своју дјецу, јер на тај начин доприносе очувању њиховог здравља и живота, али и заштити цјелокупне популације. Велика је одговорност и на здравственим радницима, у првом реду на педијатрима, који, кроз савјетодавни рад са родитељима дјеце чији су изабрани доктори, треба да допринесу да се обухват вакцинације генерално подигне на толико ниво да стекнемо колективни имунитет од заразних болести, за које имамо доступне вакцине“, истакао је министар здравља.

И активности Министарства просвјете, у овом контексту, усмјерене су на креирање здравог и безбједног амбијента за нашу дјецу, поручио је министар просвјете Миомир Војиновић. Поред испуњавања највиших здравствених стандарда у школским објекатима, како је казао, ове активности укључују и унапређење и имплементацију програма здравственог образовања у васпитно- образовни процес, на свим нивоима образовања,  јачање капацитета за креирање образовних стандарда који се односе на здравље и добробит ученика,  као и на помоцију здравствене заштите и здравствених сервиса.

„Свједоци смо да је вакцина најмоћније оружје, како против ХПВ вируса о којем данас говоримо, тако и против свих других опасних, заразних болести, те је колективна одговорност свих нас да, у оквиру својих надлежности, дамо свој пуни допринос афирмацији и промоцији имунизације и тако осигурамо здраву будућност нашој дјеци. С обзиром да је програм имунизације један од стратешких циљева националне агенде одрживог развоја, те цијенећи немјерљив значај вакцинације на здравље и живот наше дјеце, желим да истакнем да ћу, као министар просвјете, предузети све потребне активности у циљу успјешног спровођења ове агенде“, казао је министар Војиновић. 

Шефица Канцеларије Свјетске здравствене организације у Црној Гори др Мина Брајовић нагласила је да су расположиви епидемиолошки подаци СЗО забрињавајући и да сваке године карцином грлића материце узрокује  300 000 смртних случајева у популацији жена.

„У 99% случајева HPV вирус је узрок овог обољења. У земљама ниског и средњег нивоа развоја, учесталост оболијевања од цервикланог канцера је готово двоструко већа, док је смртност три пута већа у односу на земље високог нивоа развоја. Према статистици СЗО, у региону Европе, Црна Гора је на челу неславне колоне и прва је земља по учесталости оболијевања са стопом од 26.2 и умирања са стопом 10.5“, навела је др Брајовић.

Поздрављајући одлуку Министарства здравља да уведе HPV вакцину у програм имунизација, др Брајовић је подсјетила да је ”могуће преокренути алармантни тренд оболијевања и умирања од цервикалног канцера уколико се уз вакцинацију против HPV вируса буде инсистирало на спровођењу скрининг програмима за цервиклани канцер, као и квалитетном лијецењу. По њеним ријечима, научни докази су недвослени – HPV вакцина је безбједна и спашава животе. Ово су закључци донијети након администрирања преко 270 милиона доза  вакцина, док је, како је навела шефица Канцеларије СЗО, ризик од анафилактицког шока свега 1.7 случајева  на 1 000 000 администрираних доза.

“Само заједно можемо учинити да ова опака болест буде дио прошлости, а дјевојчицама, ћеркама и будућим мајкама Црне Горе понудити здравље, боље проспекте у систему формалног образовања и каријери и будућност какву заслужују”, закључила је др Брајовић.

Директор Института за јавно здравље др Игор Галић истакао је да се област имунизација у Црној Гори налази се пред великим изазовима и да здравствени систем улаже напоре да ојача Програм имунизација и да уз одабир приоритета снаге усмјери тамо гдје је најпотребније.

„Као један од приоритета препознали смо почетак реализације Програма HPV вакцинације, који је планиран за другу половину септембра ове године на чему радимо већ извјесно вријеме. Препорука свих јавно-здравствених ауторитета у свијету је да је за контролу, тј. постепено смањење оболијевања и умирања од карцинома грлића материце, неопходно темељно, системско и свеобухватно спровођење неколико активности, од који су двије кључне и то успостављање организованог системског скрининг програма за рано откривање рака грлића материце и HPV вакцинација. Данас је фокус на HPV вакцинацији“, поручио је др Галић.

Predstavljen Nacionalni plan uvođenja HPV vakcine u program imunizacije u CG (08.07.2022.)

Галерија

gallery.media[0].alt
1/1 Фото: ПР Служба Министарства здравља
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?