Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Представник Министарства здравља на Регионалном форуму о зависности и опоравку од дрога

Објављено: 10.11.2022. 06:52 Аутор: ПР Служба Министарства здравља

Неопходно подизање свијести заједнице о проблему злоупотребе дрога

Министарство здравља континуирано ради на јачању законодавног и стратешког оквира, који ће поставити добре темеље за превенцију, лијечење/третман, смањење штетних посљедица злоупотребе дрога, социјалну рехабилитацију и реинтеграцију корисника дрога, и опоравак, саопштила је Сандра Песторић, начелница Одјељења за међународну сарадњу у области политика спречавања злоупотреба дрога у Министарству здравља на Регионалном форуму о зависности и опоравку од дрога.

Организатори скупа, који се одржава у Београду, у оквиру пројекта „Бирам опоравак“, су невладине организације из Црне Горе, Србије и Босне и Херцеговине, које се баве овом облашћу.

Песторић је истакла да је злоупотреба дрога озбиљан проблем који представља пријетњу по здравље, сигурност, социјалну добробит и просперитет опште популације, посебно младих људи, те да је зависност од дрога препозната као важан социјално-здравствени проблем који представља ризик по јавно здравље, посебно у односу на заразне болести (HIV, hepatitis Ц, hepatitis Б,туберкулозу и полно преносиве болести).

 „Оно што је значајно напоменути је присутност стигме и дискриминације које друштво има према корисницима дрога, који представљају вулнерабилну групу, према којој се треба односити са посебном пажњом, уз поштовања свих људских права, и наравно кроз доступност свих неопходних сервиса помоћи. Кључ борбе против злоупотребе дрога је у мултидимензионалности и мултидисциплинарности, са посебним фокусом на превенцију, што значи да је потребно укључивање појединаца, породица, заједница, медија, НВО организација, државних органа и институција, академске заједнице, међународних институција, као и стручно знање из више области како би се на свеобухватан начин приступило овој проблематици“, нагласила је Песторић.

Она је навела да се у Црној Гори тренутно ради на успостављању функционалног националног система за информације и податке и система раног упозорења на нове психоактивне супстанце. Поред тога, према њеним ријечима, у наредном периоду ће се радити на успостављању боље сарадње са невладиним организацијама које се уско баве овом проблематиком, а интенција је да се у систем за информације и податке поред државних органа и институција укључе и ове организације.

Песторић је нагласила да је изузетно значајно подизање свијести заједнице о проблему злоупотребе дрога и о потреби за њеним спречавањем, као и о потреби афирмације здравих стилова живота.

„Крајњи циљ једног свеобухватног приступа овој проблематици је нешто што је у интересу сваког друштва, а то је опоравак. За постизање наведеног циља потребна је прије свега воља и мотивисаност, подршка, и доступност сервиса. Међутим, само свеобухватним, планираним и континуираним приступом може се постићи жељени резултат, јер је лијечење болети зависности улагање у здравље становништва“ поручила је Песторић.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?