Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Премијер Кривокапић на првој сједници Савјета за иновације и паметну специјализацију: Паметна специјализација представља основ за убрзани економски развој

Предсједник Владе Црне Горе Здравко Кривокапић предсједавао је данас првом сједницом новог Савјета за иновације и паметну специјализацију, који представља кључно савјетодавно тијело Владе у постизању циљева за развој економије и друштва заснованог на знању и иновацијама. Савјет, сходно закону, управља иновационом дјелатношћу кроз остваривање сарадње органа државне управе, јединица локалне самоуправе, привреде и других субјеката.

У претходном периоду, кроз информацију о реализацији Акционог плана за спровођење Стратегије паметне специјализације (2019-2024) за период 2019-2020, са којим се Савјет током данашње сједнице и упознао, утврђено је да нису постигнути очекивани резултати. Поред неадекватне координације, оно што је такође узроковало ограничења у спровођењу инструмената политике јесте непостојање јасне националне структуре за имплементацију Стратегије, као и непрецизна дефинисаност улога међу институцијама и некоординисано дјеловање актера у С3 екосистему.

Тим поводом, предсједник Савјета, премијер Кривокапић истакао је да паметна специјализација представља основ за убрзани економски развој, те да је неопходно спојити три кључна стуба, а то су, истраживање и развој, иновације и људски капитал.

Постоји велики људски потенцијал, међутим ми то нисмо искористили. Зато је додатна улога овога Савјета да помогне свима нама да поспјешимо процесе, да би ти процеси имали видљиви резултат. Ако се то не деси током рада овог Савјета, онда нико од нас није одговорио својој функцији, казао је премијер Кривокапић.

Савјет је размотрио и усвојио Информацију о развоју иновационе политике и паметне специјализације у Црној Гори, коју је представио министар економског развоја, мр Јаков Милатовић и која даје пресјек важних резултата које је министарство у овој области постигло.

Посебно ми је задовољство да су наше реформске актовности у протеклих годину дана резултирале значајним повећањем улагања у иновације за 2022. годину, током које ће иновационој заједници бити на располагању око 7,5 милиона еура, истакао је Милатовић. 

Државна секретарка у Министарству економског развоја, др Милена Липовина-Божовић је представила Национални С3 имплементациони оквир, који је припремљен на основу приједлога Генералног директората Удружени истраживачки центар (DG JRC) Европске комисије, а узимајући у обзир специфичност црногорског иновационог екосистема, који је Савјет и усвојио. 

Савјет је такође дао позитивно мишљење на веома важан развојни документ за који је, приликом условног одобрења Стратегије паметне специјализације Црне Горе, Европска комисија, у виду техничких препорука дала упутства Црној Гори како да даље унаприједи С3 и доведе до ефикасније имплементације. Ријеч је о Оперативном програму за спровођење Стратегије паметне специјализације 2021-2024 с Акционим планом 2021-2022, које је припремило Министарство економског развоја у сарадњи са свим релевантним актерима у систему иновација, а који доноси бројне новине у односу на Стратегију и броји 12 оперативних циљева и 65 активности за чију је  реализацију је издвојено 70,5 милиона еура.

Такође, у сарадњи са UNDP-ијем обезбијеђена је стручна подршка раду Савјета, на основу Меморадума о разумијевању који је потписан 27. септембра о.г. између Министарства економског развоја и Програма Уједињених нација за развој (UNDP). Савјет је именовао и С3 Националну координаторку, мр Маријету Барјактаровић Ланзарди, в.д. генералне директорице Директората за дигиталну економију и технолошки развој у Министарству економског развоја. Савјет ће наредну (другу по реду) сједницу одржати у првом кварталу 2022. године.

Савјет за иновације и паметну специјализацију броји 17 чланова: поред надлежних министара и главне преговарачице Црне Горе за ЕУ, ту су и представници академског и привредног сектора, као и представник Заједнице општина Црне Горе, имајући у виду посебно важан сегмент сарадње и на локалном нивоу. Такође, у раду Савјета учествује и Агенција за инвестиције Црне Горе због посебног значаја умрежавања инвестиционих приоритета, који су у складу са паметном специјализацијом.

Sjednica Savjeta za inovacije i pametnu specijalizaciju (17.12.2021.)
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?