Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Привредници упознати са захтјевима еко дизајна расхладних и уређаја за гријање

Објављено: 08.12.2021. 10:04 Аутор: Привредна комора Црне Горе

Привредна комора Црне Горе у сарадњи са Министарством капиталних инвестиција организовала је округли сто на тему “Успостављање захтјева еко дизајна за професионалне расхладне ормаре, ормаре за брзо хлађење или замрзавање, компресорско- кондензаторске јединице и процесне чилере и уређаје за гријање и хлађење ваздуха, те високотемпературне процесне чилере и вентилатор-конвекторе”.

Privredna komora CG

Директорица сектора удружења Славица Павловић казала је да је округли сто организован у циљу упознавања релевантних субјеката у Црној Гори са нацртима прописа за увођење захтјева за еко дизајн одређених група производа који утичу на потрошњу енергије, те да ће се овим, сходно пракси у ЕУ, уредити стављање на тржиште производа који утичу на потрошњу енергије и у Црној Гори.

- Привредна комора, организацијом округлих столова и сличних догађаја за привреду, ради на представљању законодавног оквира који доносе надлежне институције, те колико је то могуће, прије усвајања упознаје привреднике са њиховим кључним одредбама. Прије свега, намјера је да када се крене са имплементацијом, привредници буду што боље упознати са оним што је прописано – истакла је Павловић.

Владимир Дурутовић, генерални директор Директората за енергетику и енергетску ефикасност Министарства капиталних инвестиција истакао је да енергетска ефикасност представља веома значајну област у свим актуелним дешавањима у енергетици.

- Свјесни смо утицаја енергетике на климатске промјене. Најздравији начин на који можемо допринијети смањењу посљедица по животну средину, јесте енергетска ефикасност - сматра Дурутовић.

Према његовим ријечима, Црна Гора је далеко одмакла на путу имплементације директива ЕУ из области енергетске ефикасности.

- Сада, као резултат тога имамо донесен Закон о ефикасном коришћењу енергије, са 55 подзаконских аката, а у току су његове измјене и допуне на основу нових директива – истакао је он.

Дурутовић је казао да су донешена два нова правилника којима ће се увести поступна забрана стављања на тржиште одређених, мање ефикасних технологија, као и оних које имају значајан негативан утицај на животну средину. Он истиче важност укључивања привреде и других стручних организација у циљу упознавања са прописаним захтјевима и обавезама које предстоје у наредном периоду.

Privredna komora CG

- Континуирано информисање компанија и инспекцијских органа о предстојећој примјени прописаних захтјева за екодизајн производа који утичу на потрошњу енергије допринијеће већој спремности свих учесника на тржишту: увозника и дистрибутера по питању набавке енергетски ефикасних производа, а инспекцијских органа по питању контроле производа на тржишту – навео је Дурутовић.

Алекса Ћулафић, Директорат за енергетику и енергетску ефикасност Министарства капиталних инвестиција презентовао је прописе којима се уређују захтјеви еко дизајна за професионалне расхладне ормаре, ормаре за брзо хлађење или замрзавање, компресорско-кондензаторске јединице и процесне чилере, уређаје за гријање и хлађење ваздуха, високотемпературне процесне чилере и вентилатор-конвекторе.

Према његовим ријечима, ЕУ је прописала правила за стављање на тржиште односно употребу производа који утичу на потрошњу енергије. У складу са обавезама из Споразума о енергетској заједници и процесу приступања ЕУ, Црна Гора има обавезу транспоновања Директиве 2010/30/ЕУ о означавању производа који утичу на потрошњу енергије, Директиве 2009/125/ЕЦ о увођењу захтјева за еко дизајн производа који утичу на потрошњу енергије и имплементације мјера (регулатива) за поједине групе производа.

Еко дизајн је скуп услова које мора да испуњава производ који утиче на потрошњу енергије у погледу заштите животне средине у периоду који обухвата процес његовог настанка, употребе и стављања производа ван употребе.

- Захтјеви Европске уније су све строжији. Тако ће од 1. јуна 2022. године бити потребно да индекс енергетске ефикасности професионалних расхладних ормара буде мањи од 95, а већ годину након тога тражиће се да буде нижи од 85 – казао је он.

Божидар Павловић, Министарство капиталних инвестиција, констатовао је да пошто Црна Гора нема произвођаче уређаја на које се односе правилници, дистрибутери морају водити рачуна да се на наше тржиште пласирају само производи усклађени са прописима који се односе на екодизајн. Обавеза је дистрибутера да се, у комуникацији са произвођачима, то и обезбиједи.

Никола Вујошевић, начелник у истом министарству, казао да једно од важних питања на нашем тржишту представљају on/off уређаји за климатизацију који не задовољавају захтјеве екодизајна.

- Неопходно је увести синхронизовану контролу у поступку увоза како би се на црногорском тржишту продавали искључиво инверторски клима уређаји који задовољавају захтјеве ЕУ у погледу екодизајна – оцијењено је на скупу.

На ову тему услиједила је дискусија привредника са представницима Министарства, Управе прихода и царина те Управе за инспекцијске послове посебно у циљу појачане контроле тржишта као и контроле увозника који увозе уређаје чија је употреба забрањена крајем 2019. године. На скупу је закључено да се све сугестије привредника систематизују и упуте Министарству, како би допринијеле унапређењу регулативе у циљу боље имплементације у пракси.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?