Реформа система дјечје заштите у Црној Гори, уз подршку Уницеф-а и ЕУ

Захваљујући заједничким напорима УНИЦЕФ-а, Делегације ЕУ у Црној Гори, Министарства рада и социјалног старања, националних и локалних власти, Скупштине ЦГ, цивилног друштва, медија, академске и међународне заједнице, између 2010. и 2019. године број дјеце смјештене у институције у Црној Гори смањио се за 50 одсто, док је 2017. држава постигла важну прекретницу тако што није имала ниједно дијете млађе од три године у институцијама.


ПОДГОРИЦА, 8. децембар 2020. – Реформа система дјечје заштите у Црној Гори, коју су током посљедње деценије активно подржавали УНИЦЕФ и Европска унија, препозната је као један од шест модела добре праксе на глобалном нивоу у извјештају УНИЦЕФ-а и Групе за универзална права (Универсал Ригхтс Гроуп) који ће данас у 15.00 сати јавности представити Мицхелле Бацхелет, висока комесарка за људска права, Елисабетх Тицхy-Фисслбергер, предсједница Савјета за људска права, Wалтер Стевенс, шеф Делегације ЕУ при УН-у, Луис Педернера Реyна, предсједавајући Комитета за права дјетета и Хенриетта Форе, извршна директорица УНИЦЕФ-а.


Црногорски делегат Вељко Милоњић, амбасадор за мултилатералне послове у Министарству вањских послова, представиће данас како су уговорна тијела УН-а, заједно с партнерима у Црној Гори, подржала реформу националног система социјалне и дјечје заштите. Он ће се фокусирати на резултате постигнуте у процесу проналажења алтернативних рјешења за смјештај дјеце без родитељског старања како не би одрастала у институцијама, попут хранитељства и усвајања, као и на резултате постигнуте у промоцији једнаких права и могућности за дјецу са сметњама у развоју.


„Изазов који је пред нама, прије свега, јесте јачање природне породице, пружање још веће подршке мајци и дјетету и стварању услова за њихову већу социјалну и финансијску самосталност. Наставићемо с даљим снажењем хранитељства у оквиру проширене породице и развојем стандардног-професионалног хранитељства, с посебним акцентом на дјецу узраста 0-3 године. Црна Гора ће радити на обезбјеђивању свих неопходних предуслова за пуну примјену новог законодавног и стратешког оквира, те наставити да јача сарадњу свих надлежних сектора у циљу спречавања смјештаја дјеце у установе”, казали су у Министарству рада и социјалног старања и додали да је планиран наставак даље промоције разних врста хранитељства усмјерених на дјецу којој је потребна специфична подршка, као и даље унапређење положаја хранитеља.


Глобални извјештај „Остваривање права, мијењање живота ‒ утицај УН система за мониторинг људских права на реализацију права дјетета” (Реализинг ригхтс, цхангинг ливес: Тхе импацт оф тхе Унитед Натионс хуман ригхтс сyстем он тхе ењоyмент оф цхилдрен’с ригхтс) показује да механизми УН-а за људска права, уз подршку УНИЦЕФ-а и партнера попут ЕУ, имају јасан и мјерљив утицај на остваривање права дјетета.


Извјештај нас подсјећа да је 2010. године 367 дјеце било смјештено у институције у Црној Гори, земљи чија је укупна популација само 620 000 људи. Радило се о једној од највиших стопа институционализације дјеце по глави становника у Европи. Према Конвенцији УН-а о правима дјетета, свако дијете треба да расте у сигурном породичном окружењу. За дјецу коју не могу одгајати њихове породице треба тражити одговарајуће алтернативно породично окружење, а не смјештај у институције, који се користи само као привремена, посљедња мјера. Захваљујући заједничким напорима УНИЦЕФ-а, Делегације ЕУ у Црној Гори, Министарства рада и социјалног старања, националних и локалних власти, Скупштине ЦГ, цивилног друштва, медија, академске и међународне заједнице, између 2010. и 2019. године број дјеце смјештене у институције у Црној Гори смањио се за 50 одсто, док је 2017. држава постигла важну прекретницу тако што није имала ниједно дијете млађе од три године у институцијама.


„Црна Гора је постигла значајан напредак у смањењу броја дјеце која одрастају у институцијама, али и даље су остали велики изазови. Морамо удвостручити напоре како бисмо осигурали да свако дијете остварује своје право на одрастање у безбједном, породичном окружењу пуном љубави. Радујемо се сарадњи с новом Владом на превазилажењу преосталих препрека“, истиче шеф представништва УНИЦЕФ-а у Црној Гори Хуан Сантандер.


Поштовање међународних стандарда људских права утврђених Конвенцијом УН-а о правима дјетета у средишту је процеса приступања ЕУ. Стога је неопходан даљи напредак у реформи система дјечје заштите да би Црна Гора постала чланица ЕУ.


„Европска унија је, заједно с нашим партнерима из УН-а и Владом Црне Горе, подржала реформу система дјечје заштите и радује ме да је ова наша заједничка иницијатива међународно призната и да, што је још битније, има опипљиве резултате. Свако дијете треба породично окружење – љубав, заштиту, подршку и охрабрење да у потпуности оствари свој потенцијал. Наша је колективна одговорност да осигурамо да сва дјеца расту у таквом окружењу и да у потпуности остварују своја права. Упркос напретку у овој области, пред Црном Гором је још много посла како би обезбиједили да дјеца и млади без родитељског старања имају једнака права, заштиту и могућности и расту у породичном окружењу пуном љубави и бриге као и дјеца која расту са својим родитељима. ЕУ ће наставити да пружа континуирану подршку остваривању права дјеце у Црној Гори”, поручила је Оана Кристина Попа, шефица Делегације ЕУ у Црној Гори.


Овај глобални извјештај први је покушај мјерења утицаја међународног система људских права на животе дјеце. Он представља шест националних студија случаја које илуструју позитиван утицај који произилази из сарадње држава с УН-овим механизмима за људска права и УНИЦЕФ-овим канцеларијама и партнерима како би се смањио јаз између текста Конвенције о правима дјетета и стварности милиона дјеце широм свијета. Поред Црне Горе, овај извјештај садржи глобалне моделе добре праксе у реформи система дјечје заштите у Великој Британији, Уругвају, Јужној Африци, Киргистану и Монголији. Ове студије случаја одабране су на основу критеријума који укључују моделе добре праксе из разних дјелова планете, различитих политичких и културних система, разних нивоа развоја и степена ангажовања УНИЦЕФ-а у државама домаћинима.

Глобални извјештај Остваривање права, мијењање живота ‒ утицај УН система за мониторинг људских права на реализацију права дјетета можете наћи на хттпс://www.уницеф.орг/доцументс/реализинг-ригхтс-цхангинг-ливес-импацт-унитед-натионс-хуман-ригхтс-сyстем-ењоyмент

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?