Саопштење Бироа за оперативну координацију органа обавјештајно безбједносног сектора којим руководи Алекса Бечић

Објављено: 15.02.2024. 15:10 Аутор: Биро за оперативну координацију

Биро за оперативну координацију је данас 15.02.2024. године, у пуном саставу и уз учешће министра унутрашњих послова и министра јавне управе, одржао II сједницу новог сазива на којој је наставио започете активности на интезивирању и иновирању модалитета међуресорске сарадње, кроз унапређење оперативне усклађености и координације органа обавјештајно безбједносног сектора, а све у циљу подизања нивоу безбједности и заштите националних и виталних интереса Црна Горе.

Као посебно значајно, указујемо да су у претходним мјесецима органи обавјештајно безбједносног сектора у сарадњи са Специјалним државним тужилаштвом и другим надлежним тужилачким инстанцама, и поред бројних изазова и потешкоћа, постигли изузетно запажене резултате на пољу континуиране и бескомпромисне борбе против организованог криминала и корупције, подношењем бројних кривичних пријава, процесуирањима и лишењем слободе већег броја лица, уз акценат на запљене више стотина килограма наркотика, разбијање мрежа кријумчара и запљене веће количине кријумчарених акцизних роба – цигарета, као и у различитим поступцима лишењем слободе и процесуирањем бројних припадника органа обавјештајно безбједносног сектора чиме се потврђује опредијељеност да се безбједносни сектор реформише и гради на принципима професионализма, независности, моралности, неселективности, деполитизације и интегритета. Додатно истичемо чињеницу да је у безбједносном амбијенту са континуираним изазовима очувана безбједност грађана и стабилна безбједносна ситуација, али и похваљујемо активности надлежних органа на очувању јавног реда и мира за вријеме новогодишњих и божићних празниа и бројних јавних окупљања и манифестација широм Црне Горе.

Посебно похваљујемо активности Министарства унутрашњих послова које су значајно допринијеле позитивној одлуци Комитета експерата за евалуацију мјера за борбу против прања новца и финансирање тероризма Савјета Европе, на основу којих је Црна Гора избјегла сиву листу Maneywall-а. Истичемо и чињеницу да је након дуже од годину дана заснивањем радног односа у МУП/УП ријешен проблем полазника 14. генерације Полицијске академије, уз афирмацију настојања да се у најкраћем могуће року исто омогући и полазницима 15. генерације, што посебно добија на значају због познатих кадровских дефицита.

У циљу даљег унапређења међуресорне сарадње, формирали смо више међуресорних радних тимова, од којих ће један бити задужен да у складу са међународних стандрадима и праксама партнерских земаља успостави основе за формирање поморске информативне јединице, са циљем заштите виталних интереса Црне Горе од незаконитих активности на мору, а наглашавамо да ће у реализацији утврђених задатака радни тимови имати стручну и експертску помоћ реномираних међународних партнера, Амбасаде Сједињених Америчких Држава ICITAP и Амбасаде Велике Британије – Одсјек за међународне операције Министартва унутрашњих послова Велике Британије.

На основу анализе Министаства јавне управе и уз учешће министра јавне управе гдин-а Marasha Dukaja у том дијелу сједнице, констатовали смо да су током претходног периода предузете активности на снажењу система сајбер безбједности, унапређењу система инфромационе безбједности и заштити мрежне инфраструктуре.

У дијелу разматрања захтјева упућених БОК-у, узимајући у обзир чињеницу да класификована верзија SOCTA 2021 није достављена ни једном министру у Влади Црне Горе, те да је ријеч о документу на основу којег се идентификују најзначајнији изазови у областима тешког и организованог криминала и планирају превентивне, обавјештајне и истражне активности органа обавјештајно безбједносног сектора, те да не постоји оправданост поднијетих захтјева, једногласно је закључено да се захтјеви за доставу класификоване верзије SOCTA 2021 поднесени од стране министра правде и министра одбране не могу прихватити.

Истичемо да ће Биро за оперативну координацију и у наредном периоду, сходно својим законским овлашћењима, наставити активности на унапређењу свих неопходних услова за унапређење међуресорне сарадње органа обавјештајно безбједносног сектора, са циљем прихаватања и имплементације међународних стандарда и свеобухватног супростављања савременим безбједносним изазовима.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?