Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Списак закона и стратешких докумената о којима ће се спровести јавна расправа у 2021. години

Сходно члану 11 Уредбе о избору представника невладиних организација у радна тијела органа државне управе и спровођењу јавне расправе у припреми закона и стратегија ("Службени лист Црне Горе", бр. 041/18 од 28.06.2018) Министарство екологије, просторног планирања и урбанизма ће у 2021. години спровести јавну расправу о следећим предлозима закона и стратешким документима, који су планирани Програмом рада Владе Црне Горе за 2021. годину[1]:

  • Програм социјалног становања за период 2021 – 2024. године (ИИИ квартал)

Обавеза израде Програма социјалног становања прописана је чланом 5 Закона о социјалном становању („Службени лист ЦГ“, број 35/13). Програм социјалног становања је трогодишњи и оперативан документ кроз чију реализацију се прати један од кључних сегмената политике становања „Повећање доступности стамбеног простора“. Програмом социјалног становања одређују се циљеви развоја социјалног становања, у складу са регионалним, укупним економским и социјалним развојем, као и развој социјалног становања и други елементи од значаја за социјално становање. Програм нарочито садржи приоритетне групе лица, оквирни обим средстава и критеријуме под којима се средства утврђена програмом могу користити, у складу са законом. 

  • Стамбена политика Црне Горе за период 2021-2030 са Акционим планом за имплементацију Стамбене политике за период 2021-2026. (ИВ квартал)

Израда документа је нужна ради одређивања јасних стратешко развојних усмјерења, те дефинисања визије, циљева, и базе пројеката које ће допринијети развоју политике становања. Стамбеном политиком Црне Горе ће се дефинисати нови модел стамбене политике за решавање стамбених потреба по повољним условима за све категорије становништва, прецизирати циљне групе које могу остварити право на подршку државе и јединица локалне самоуправе у рјешавању стамбеног питања, начини и критеријуми за остваривање овог права, као и механизме који ће се заснивати на принципима транспарентности и објективности. Посебан сегмент ће се односити на циљну групу стручних људи дефицитарних занимања на територији Црне Горе, а у циљу смањење емиграција и унутрашњих миграција дефицитарног кадра у Црној Гори.

  • Стратегија управљања квалитета ваздуха за период 2021-2029. година (ИВ квартал)

Стратегија управљања квалитетом ваздуха за период 2021-2029. година представља наставак стратешког планирања у области заштите ваздуха у односу на Националну стратегију управљања квалитетом ваздуха из 2013. године, која се до сада спроводила у складу са два акциона плана – Акционим планом за период 2013-2016. година и Акционим планом за период 2017 – 2020. година.

  • Предлог закона о социјалном становању (ИВ квартал)

Циљ израде овог закона је усклађивање законског оквира у области стамбене подршке државе и јединица локалне самоуправе у обезбјеђивању адекватног стандарда становања за сва домаћинства која са становишта зарада имају проблем у остваривању приступа пристојном становању на тржишту. Имајући у виду опредјељење Црне Горе за укључивање у европске интеграције, потребно је створити услове за примјену норматива и стандарда Европске уније у области стамбене подршке што условљава увођење и примјену концепта нетржишног становања. Европска унија не води јединствену политику становања, већ ту политику препушта државама чланицама, што произилази из примјене опште прихваћеног принципа субсидијарности стамбених политика, који подразумијева да се стамбени проблеми рјешавају тамо гдје настају, најчешће на нивоу локалних заједница, а уз помоћ и мању или већу финансијску подршку државе. Промјена назива закона оцијењена је као је неопходна имајући у виду да назив „социјално становање“ указује да је предмет закона стамбена подршка државе и јединица локалне самоуправе само социјалним категоријама становништва, а предмет закона и његова примјена је шира, и односи се на подршку свим категоријама становништва које на тржишту не могу да ријеше стамбено питање. Такође, неопходно је преиспитивање и формулисање новог правног оквира којим би се уредило питање подршке у рјешавања стамбених потреба запослених у јавном сектору, односно функционера и државних службеника и намјештеника, али и запослених у другим гранама власти, посебно судству и тужилаштву.

 [1] Јавна расправа за Нацрт националног плана имплементације Минаматске конвенције о живи, с Акционим планом за период 2021-2025 и извјештајем о минамата иницијалној процјени је спроведена у периоду 4. децембра 2020. - 4. јануара 2021.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?