Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Срзентић: Треба да стварамо амбијент у којем ће истраживачко новинарство бити мјера зрелости нашег друштва

Објављено: 15.06.2021. 12:40

„Вјерујем да у наредном периоду треба да радимо много и удружено како бисмо поправили ситуацију у сектору медија, како бисмо побољшали услове за рад новинара и новинарки, те створили амбијент у којем ће истраживачко новинарство бити мјера зрелости нашег друштва, никако разлог за вербалне, физичке, мизогине или било које друге облике напада“, казала је министарка Тамара Срзентић на додјели ЕУ награда за истраживачко новинарство за Црну Гору.

„Начин на који медији говоре, истражују приче из најосјетљивијих области друштва је слика тог друштва. Тамо гдје су медији слободни да истражују, тамо су друштва слободна, отворена и демократска. Тамо су јавни функционери и грађани спремни да се суочавају са здравом критиком и другачијом перспективом. Слобода медија је највећа вриједност демократских и зрелих друштава“, поручила је министарка.



Она је захвалила свим медијима у Црној Гори на доприносу у отварању свих друштвених тема, посебно тема које тичу владавине права, борбе против корупције и организованог криминала, положаја рањивих група и др. које друштво чине бољим и које доприносе да се приближимо стандардима и вриједностима које баштине европске и западне демократије.

„Сваки ваш текст, интервју, колумна, извјештај, свака написана ријеч, отворена тема, доприноси да смо данас, више него јуче, боље друштво и спреми да се суочимо са самима собом. Биљана, Алиса, Светлана, Владимире, Саша, Марко, Дејане, хвала вам што сте храбри, упорни, истрајни и што говорите у име оних који немају вашу снагу да иступе. Хвала Вам што Вашим писањем доприносите да Црна Гора буде боље мјесто за живот. Поносно је друштво које вас има“, казала је министарка у обраћању награђеним новинарима.

Срзентић је исткла сваки новинар у Црној Гори треба да има такав статус да потпуно слободно и оснажено, уз поштовање етичких и професионалних стандарда, освијетли било коју друштвену тему, посебно теме које се односе на рад и транспарентност јавне управе.

„Свјесни смо свих изазова који прате истраживачки рад новинара и новинарки, од интертности администрације, злоупотреба у тумачењу законских рјешења, ограничења у постојећем Закону о слободном приступу информацијама, недовољне свијести о важности истраживачког новинарства за развој нашег друштва. За мене је било изненађујуће, на почетку мандата, да, ако о одређеној теми немате комплетну информацију у облику како се тражи, ограничавате истраживачко право новинарима не водећи рачуна о јавном интересу. То су мали, али, али крупни кораци које може да учини свако од нас у јавној управи“, саопштила је Срзентић.

Она је нагласила да су такве ситуације препознате и кроз измјене и допуне Закона о слободном приступу информацијама, те да је за новинаре и новинарке и истраживаче у новом нацрту закона дефинисано више алата који ће олакшати њихов рад.

Министарка је казала да су државни службеници, у неким сегментима, задржали неке старе и окоштале праксе у дијелу непроактивности, те да је увидјела да је у наредном периоду потребно радити на јачању свијести запослених у циљу унапређења транспарентности.

Догађај је организован у оквиру пројекта „Унапређивање квалитета вијести и независног новинарства на Западном Балкану и у Турској“, подржаног од стране Европске уније. Пројекат реализује Балканска истраживачка регионална мрежа (БИРН), са више партнера, а национални координатор за додјелу награда у Црној Гори је Центар за истраживачко новинарство Црне Горе (ЦИН-ЦГ).

МИНИСТАРСТВО ЈАВНЕ УПРАВЕ, ДИГИТАЛНОГ ДРУШТВА И МЕДИЈА

Тагови

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?