Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Стабилна висока подршка чланству Црне Горе у Европској унији

Објављено: 28.07.2021. 11:24 Аутор: КЕИ

Грађани су задржали висок степен подршке чланству Црне Горе у Европској унији, показују резултати истраживања које је за потребе Генералног секретаријата Владе спровела Агенција ДеФацто у јуну 2021, уз подрску Европске уније.

71,9% црногорских грађана има позитиван став о Европској унији, а 73,8% подржава чланство своје државе у Европској унији док је 23,6% против, што потврђује стабилан тренд у односу на истраживање из новембра/децембра прошле године.

Истраживање показује да би, уколико би сада био расписан референдум, чак 86,9% изашлих гласало за чланство Црне Горе у Европској унији.

“Од 2015. године имамо податке о ставовима грађана према ЕУ и чланству и видимо стабилну подршку, мало нижу од оне из прошле године која је била рекордна”, казала је Оливера Комар из агенције ДеФацто, представљајући извјештај.

Она је истакла да је, на отворено питање који су главни бенефити приступања ЕУ, скоро половина испитаника казала да је то бољи квалитет живота и бољи стандард. Поред тога, како је навела, асоцијације на ово питање су и прилике за запошљавање, могућности за путовање, а ту су и подршка миру и безбједност које су мање биле заступљење у децембру.

Истакла је да највећи број грађана препознаје и да је ЕУ највећи донатор Црној Гори, те да је на отворено питање, 42% грађана доминантно одговорило да је то ЕУ.

Када је ријеч о информисању, Комар каже да је 60% грађана за себе каже да је добро информисано, али истиче да из године у годину  испитаници перципирају процес кроз оно што њих лично интересује, односно желе да виде себе и своје приче у процесу.

„Подршка од 73,8% и податак да би на референдуму 86,9% грађана гласали позитивно, је висок проценат који показује да постоји висока мобилизација и сагласност да је европска интеграција један од приоритета за грађане Црне Горе“, казала је Комар.

Да се Црна Гора креће према ЕУ брзо, односно онолико брзо колико то околности дозвољавају, сматра 56,9% испитаних грађана, док 56,5% сматра да ће наша држава постати чланица Уније до 2025. године.

Грађани препознају и помоћ ЕУ у суочавању са посљедицама коронавируса, 40,6% испитаника увијек зна да је ЕУ била највећи донатор током пандемије а 61,9% сматра да је одговор Европске уније на ЦОВИД-19 пандемију у Црној Гори био брз и довољан.

Коментаришући резултате истраживања, главна преговарачица, Зорка Кордић је казала да је радује што имамо консолидацију снажне подршке од раније. Како је истакла важно је да је кључни вањскополитички циљ  Црне Горе материјализован на овај начин и да на крају јула имамо афирмативне податке који шаљу поруку да грађани препознају да је ово кључни пројекат Владе .

“План цјелокупне администрације је да Црна Гора буде прва наредна чланица ЕУ и важно је да грађани подржавају ово снажно опредјељење Владе. То је охрабрење институцијама и преговарачкој структури да смо на правом путу, да сигурним корацима идемо ка остварењу овог циља”, казала је главна преговарачица.

Како је истакла, имамо висок степен информисаности грађана о процесу и то желимо да наставимо као добру праксу. Цијели тим, уз подршку ЕУ ради на томе да се процес афирмише и приближи грађанима, посебно кроз резличите пројекте који се реализују из  ЕУ средстава.

“На крилима ових бројки које су реафирмисале оно што смо имали у децембру, имамо додатни импулс за још фокусиранији рад у наредном период када треба да обезбиједимо унутрашњу спремност за чланство”, поручила је Кордић.

Шефица Делегације Европске уније у Црној Гори амбасадорка Оана Кристина Попа је истакла да је повјерење које црногорски грађани имају у ЕУ  охрабрујуће и да су на њему захвални. Како је казала, оно показује узајамно поштовање и пријатељство које смо изградили претходних година.

Подсјетила је на подршку коју је ЕУ пружила Црној Гори током пандемије, што су грађани и препознали овим истраживањем.

„Дозволите ми да подсјетим да је од избијања здравствене кризе, ЕУ осигурала преко 55 милиона еура бесповратних средстава, као и 60 милиона еура врло повољних зајмова, како би помогла здравственом систему, економији и очувању радних мјеста“, казала је амбасадорка.

Она је поручила да висок степен подршке приступању Црне Горе ЕУ, даје велики подстрек да наставимо да напорно радимо на постизању заједничког циља – да Црна Гора што прије постане сљедећа чланица европске породице.

„Моја порука доносиоцима одлука је сљедећа: грађани из године у годину шаљу исту поруку – да је њихова будућност у Европској унији. Ова порука мора превазићи све политичке подјеле и мора постати снажан мотивациони фактор да сви оставе по страни разлике и раде на заједничком циљу. Сада је вријеме да се направи искорак, да се на ријечима и дјелу покаже посвећеност европској будућности Црне Горе. Остаје да се уради још пуно тога. Потребно је да заједно предводите друштвено-економски опоравак након ковида-19, унаприједите реформску агенду у области владавине права и ојачате друштвену кохезију. Са Европском унијом уз вас“, поручила је амбасадорка Попа.

ДеФацто Цонсултанцy је истраживање урадила на репрезентативном узорку од 1004 испитаника у периоду између 3. и 22. јуна 2021. године.

Истраживање је спроведено у оквиру пројекта ме4еу, који финансира Европска унија.

СЕКТОР ЗА ИНФОРМИСАЊЕ ЈАВНОСТИ О ЕВРОПСКОЈ УНИЈИ И ПРОЦЕСУ ПРИСТУПАЊА ЕВРОПСКОЈ УНИЈИ

ГЕНЕРАЛНИ СЕКРЕТАРИЈАТ ВЛАДЕ

Истраживање јавног мњења „Ставови грађана о европским интеграцијама и процесу приступања Црне Горе чланству у ЕУ“ ПРЕЗЕНТАЦИЈА

 

Документа

Истраживање јавног мњења „Ставови грађана о европским интеграцијама и процесу приступања Црне Горе чланству у ЕУ“ ПРЕЗЕНТАЦИЈА
Истраживање јавног мњења „Ставови грађана о европским интеграцијама и процесу приступања Црне Горе чланству у ЕУ“ ПРЕЗЕНТАЦИЈА
Истраживање јавног мњења „Ставови грађана о европским интеграцијама и процесу приступања Црне Горе чланству у ЕУ“ ПРЕЗЕНТАЦИЈА
Верзија 1.0 Објављено: 28.07.2021. 16:21
Преузми pdf 928 KB
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?