Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

У акваторијуму Луке Бар одржана интер-ресорна вјежба „Платформа 21“

Објављено: 11.06.2021. 14:57 Аутор: Министарство капиталних инвестиција

Данас су у ширем акваторијуму Луке Бар тестирани национални капацитети у људству и опреми за реаговање у случајевима загађења мора нафтом и нафтним дериватима са Платформе и пловних објеката, онако како је дефинисано Националним плановима трагања и спасавања на мору и хитно реаговање.

Интер-ресорна вјежба „Платформа 21“, имала је за циљ да се тестирају процедуре, спремност, координисаност и обученост људства, функциналност опреме и средстава, те да се у исто вријеме покажу и недостаци у односу на планирани сценарио операција.

Данашња вјежба одржана у акваторијуму Луке Бар, прва је оваквог типа, која је плански рађена према НАТО и осталим релевантним стандардима у области заштите мора и надам се да ће нам послужити у сврху даљег унапријеђења националног система за хитно реаговање у случајевима загађења нафтом.

Досадашње искуство је показало да Министарство капиталних инвестиција - Управа поморске сигурности и управљања лукама, као носилац вјежби, Министарства одбране - Морнарица Војске Црне Горе и Министарства унутрашњих послова – Управе полиције , у складу са Националним планом за хитно реаговање, а сходно потписаном Споразумом о међусобној сарадњи, могу адекватно и ефикасно одговорити на инцидентне ситуцаије у случају изливања и ширења нафтне мрље са пловних објеката и платформе, гашења пожара на мору и копну, пада ваздухоплова у море, акцијама трагања и спашавања и отклањања посљедица еколошких штета на морско окружење.

Свакако је важно да споменемо и захвалимо на доприносу свим државним институцијама у оквиру система поморства, безбједности, сигурности, заштите животне средине, угљоводоника и свих оних у чијој је надлежности реаговање у случајевима загађења. Такође изражавам захвалност и компанијама приватног сектора, као што су Хемосан и посебно компанија ЕНИ која управља радом платформе, а који су заједничким ангажовањем успјели да овако комплексну вјежбу организују и успјешно реализују до краја.

Једанаест  институција са  190 учесника показало је данас да је Црна Гора спремна да одговори на изазове и да осим што располаже квалитетним и обученим кадром, располаже и са адекватном опремом за заштиту мора од загађења, коју ће у наредном периоду унапређивати и осавремењавати те у међуресорној сарадњи са свим укљученим националним институцијама спроводити национални план за хитно реаговање у случајевима еколошких инцидената на мору и тиме створе услове да наше  море  да буде чисто, сигурно и безбједно за пловидбу, а наша обала буде рај за све наше грађане и све госте који посјете нашу државу и желе да уживају у њеним љепотама.

Галерија

gallery.media[0].alt
1/11
item.alt
item.alt
item.alt
item.alt
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?