Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

У ДЗ Котор отворена реконструисана савремено опремљена микробиолошка лабораторија

Објављено: 03.10.2023. 12:47 Аутор: ПР Служба Министарсрва здравља

Дом здравља Котор од данас посједује најсавременију микробиолошку лабораторију, захваљујући којој ће грађанима бити доступније све дијагностичке процедуре из ове области, а запослени имати додатну сигурност  и олакшан рад, саопштено је на свечаном отварању реконструисаног Центра за микробиолошку дијагностику у оквиру Дома здравља Котор.

Министар здравља Драгослав Шћекић истакао је да овакве микробиолошке лабораторије, какву од данас има Дом здравља Котор, представљају прву линију одбране у детектовању нових случајева заразних болести, резистенције на антибиотике, избијања инфекција које се преносе храном и водом, као и могућих случајева биотероризма.

Укупна вриједност адаптације лабораторије у Дому здравља Котор и набавке нове опреме износи преко 423 хиљаде еура, а средства је обезбиједила Европска Унија, која ће кроз овај пројекат на исти начин у потпуности опремити још осам микробиолошких лабораторија, за шта су опредијели преко 2 милиона еура. Нове савремене лабораторије добиће и домови здравља у Беранама, Никшићу,Цетињу, Котору, Улцињу, Бару, Будви, као и Специјална боница у Брезовику.

„Овакве лабораторије су и пресудан фактор за контролу и превенцију инфекција у здравственим установама, па се на тај начин утиче и на добре исходе његе пацијента.

Управо су боља брига о пацијентима, већа контрола инфекција и висококвалитетни резултати надзора један од главних циљева које желимо постићи јачањем микробиолошких лабораторија у здравственом систему Црне Горе“, казао је министар Шћекић.

Циљ Владе и Министарства здрављау претходном периоду, како је навео, била су приоритетна улагања у инфраструктурне пројекте, опрему, али и кадровско јачање свих установа, те се у том смислу, у здравственом систему Црне Горе тренутно спроводе пројекти вриједни преко 50 милиона еура.

„Само у которски дом здравља током претходне двије године уложено је преко 230 хиљада еура за инсфраструктуру и медицинску опрему. Захваљујући тим улагањима, али и менаџерским и организационим способностима директора Кумбуровића, као и посвећеном раду медицинског особља, данас је Дом здравља Котор једна од респектабилнијих здравствених установа у земљи, која својим изгледом и квалитетом пружања услуга парира савременим европским медицинским центрима“, истакао је министар Шћекић, наглашавајући да ће држава наставити са улагањима у здравствене установе на цијелој територији Црне Горе, а све с циљем изградње квалитетног и ефикасног здравственог система гдје ће грађани добијати правовремену здравствену заштиту.

Директор Дома здравља Котор др Игор Кумбуровић, навео је да је површина коју микробиолошка лабораторија заузима већа у односу на раније за 40м2, те сада износи близу 200м2, а да је поред грађевинских радова, набаљена и вриједна медицинска опрема, с крајњим циљем да се микробиолошке анализе у нашим лабораторијама раде на нивоу развијених свјетских центара. На овај начин, према његовим ријечима, створили су се предуслови да се започне и са процесом акредиатције микробилошке лабораторије, која је гарант достизања високог нивоа квалитета овог вида дијагностичких процедура.

„Поред реконструкције микробилошке лабораторије, у складу са планом активности, наставили смо са осавремењавањем наше здравствене установе, како просторно, тако и набавком нових медицинских апарата и опреме. Тако до краја године очекујемо завршетак радова на адаптацији здравствене станице у Рисну, инвестиције вриједне око 150 хиљада еура, коју смо обезбиједили из сопствених средстава, будући да је наша установа остварила уштеду рационалним коришћењем средстава опредијељених за текуће трошкове у 2022. години“, казао је др Кумбуровић и подсјетио и на бројна улагања у осавремењавање медицинске опреме у протеклом периоду.

Дом здравља Котор, како је истакао, наставиће да улаже у опрему и кадар и у наредном периоду, а све у циљу подизања нивоа квалитета здравствене заштите на примарном нивоу, како би грађани Котора и бројни туристи у сваком тренутку, у најсавремнијим условима добили најквалитетнију здравствену услугу.

„Када су грађевински радови у питању предстоји нам реновирање Центра за плућне болести и АТД, а што се тиче набавке основних средстава, биће расписан тендер за набавку два возила за потребе Јединице за патронажу и једног амбулантног возила, будући да је дио возног парка дотрајао. Процијењена вриједност ове набавке износи 95 хиљада еура и реализоваће се из средства Дома здравља Котор. Наша установа константно ради на томе да олакша приступ најугроженијим осигураницима, тако да је у плану набавка сензора за аутоматско отварање врата приликом детекције покрета на рампи, уз улаз са особе са инвалидитетом“, најавио је др Кумбуровић.

Директор Кумбуровић упутио је велику захвалност Делегацији Европске уније на финансијској помоћи у овом пројекту, као и Министарству здравља и министру Шћекићу, како је казао, на указаном повјерењу и континуираној подршци и локалној самоуправи на челу са предсједником Општине Владимиром Јокићем, која је њихов партнер у спровођењу свих активности, које спроводе за добробит грађана Котора.

Dragoslav Šćekić - posjeta DZ Kotor povodom otvaranja mikrobiološke laboratorije (03.10.2023.)

Галерија

gallery.media[0].alt
1/4 Фото: ПР Служба Министарства здравља
item.alt
item.alt
item.alt
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?