Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

У ЕУ идемо због нас, сад је најважније да испоручимо резултате

Објављено: 10.06.2021. 11:37 Аутор: Канцеларија за европске интеграције

„Број грађана који подржава ЕУ је енорман, људи виде бољу будућност у ЕУ. Не треба ЕУ интеграцију да гледамо као притисак из Брисела него да то радимо за себе. Не због Брисела него због Подгорице. Не због ЕУ него због Црне Горе. Ми треба да радимо оно што је до нас, да будемо максимално посвећени и усмјеримо све капацитете у том правцу. Најважнија ствар је да испоручимо резултате, а то је мањкало у претходном периоду. Наши закони нису били лоши, али је лоша била примјена“, казао је потпредсједник Владе, Дритан Абазовић.

Он је то рекао на панел дебати „Како до испуњења обавеза у поглављима 23 и 24?”, коју је организовала Канцеларије за европске интеграције, у оквиру пројекта "Информисање јавности о процесу приступања и финансијској подршци Европске уније Црној Гори III" који финансира ЕУ.

Говорећи о томе да ли је 2025. годна реалан рок за приступање Црне Горе ЕУ, потпредсједник Владе је казао да је то амбициозан план који не зависи само од Црне Горе него и од геополитичких кретања.

Истакао је да мора постојати дијалог и координација између институција – Владе, тужилаштва и судства које сад нема и да се мора превазићи вд стање у институцијама.

Влада је максимално посвећена путу Црне Горе у ЕУ, а поглавља 23 и 24 су најсложенија за наш систем и ми ћемо да урадимо све што је до нас.

„Можемо пуно урадити за годину дана на пољу владавине права. Очекујем да ћемо отворити политички дијалог јер тиме шаљемо добру поруку о намјери да ће се процес одблокирати и унаприједити. Морамо имати јаче и веће дјеловање у наредном периоду.“, казао је Абазовић.

„Црна Гора мора ухватити корак и добити убрзање. Наш најважнији стратешки и животни циљ је да се нађемо у са најдемократскијим државама свијета“, казао је Абазовић.

Он је рекао да важно да што прије добијемо епилог у вези са Министарством правде имајући у виду да је оно значајно за поглавље 23. На питање хоће ли бити реконструкције, потпредсједник Владе је казао да није против да се она унаприједи јер има доста простора да Влада ради на бољи и ефикаснији начин , али да јесте против система шведског стола гдје политички субјекти намећу оно што само нима одговара.

Главна преговарачица, Зорка Кордић је казала да је у претходном периоду, од 2013, учињено много на пољу владавине права – донијето је преко 130 прописа, формиране нове институције, чиме су постављени значајн темељи да владавина права заживи у Црној Гори. Како је казала, сада је важно фокусирати се на имплементацију, али и улагање у људски капитал и вјештине.

„Поруке Нон пејпера позивају на синтезу политичке и техничке димензије преговора и  на новој Влади је да демонстрира опредјељење у владавини права, да се заиста направи кључни помак у овој суштинској области, да се систем постепено прилагођава и гради како би одговорио снажној вољи Владе“, казала је Кордић.

Истакла је да је грађање преговарачке структуре сада најважнији задатак, али да је у том дијелу најважнији елемент одрађен, конститусањем Савјета за владавину права. Што се тиче конципирања радних група и тимова, који су најважнији аспект у оперативном смислу, казала је да су имали интензиван рад са коородинаторима за поглавља 23 и 24 што је резултирало успјешно одржаним састанком Пододобора за владавину права. Кордић је истакла да је важно прилагодити преговарачку структуру новој методологији и са новом енергијом ући у суштинску реформу ових поглавља, те да су током претходног периода консултовани цивини сектор и представници институција који су раније били чланови тих радних група.

Шефица Делегације ЕУ у Црној Гори, Оана Кристина Попа је казала да је, што се тиче ЕУ, преговарачки оквир  јасан, правила су јасна, као и то како их испуњавати, а на Црној Гори је да их прати и испуњава.

„Владавина права је у сржи самог европског законодавства, јер је повезана са транспарентношћу, процедурама и свиме што је важно за функционисање државе”, казала је амбасадорка.

Истакла је да Нон пејпер о поглављима 23 и 24 даје преглед онога што је направљено, заснован је на чињеницама, а одражава и политички моменат, техничке аспекте процеса приступања и даје јасну слику о напретку у поглављима 23 и 24. Како је казала, у њему је евидентиран одређени напредак у областима борбе против организованог криминала и слободе медија, али да је потребно да Црна Гора настави са радом, да надокнади вријеме у коме није остварено довољно напретка.

Говорећи о примјени ревидиране методологије, Попа је казала да она јасно наводи да се друга поглавља не могу затварати док се не испуне мјерила у поглављима 23 и 24,  али да са друге стране отвара могућност приступу новим фондовима и ЕУ средствима. Оно што се мора постићи у области владавине права је да сви актери у друштву морају заједно да раде на заједничком подухвату, закључила је амбасадорка.

Предсједник Одбора за политички систем, правосуђе и управу Скупштине Црне Горе и посланик Демократа, Момо Копривица, истакао је да би складнији однос између Владе и Скупштине и функционисање тих односа у правом уставном капацитету, у складу са принципом подјеле власти, била права претпоставка за предузимање реформских процеса.

„Ако постоји тензија између парламентарне већине и Владе тамо гдје не би требало да је буде троши се велика енергија, тече историјско вријеме, а ово су историјски моменти. Мислим да би тај складнији однос значајно допринио остваривању европских задатака. Сматрам да је чланство у Европској унији приоритет и циљ свих нас. Мислим да тај пут нема алтернативу“, поручио је Копривица.

Казао је да је Скупштина предузела доста реформских процеса.

„Тренутно дјелује и радна група за израду Закона о Скупштини. Вјерујем да че и Влада урадити оно што је до ње да се формулише и Предлог Закона о Влади и да се на тај начин додатно ојача позиција те двије институције у уставном и политичком систему“, рекао је Копривица.

Појаснио је да је дијалог најтеже успоставити у поларизованом друштву, али је истакао да је дијалог незаобилазан.

„Друштвене прилике и демократски стандарди су такви да се сви морамо опредијелити за дијалог. Кроз дијалог можемо доћи до најбољих рјешења. Кроз дијалог можемо доћи до добитка за друштво, али и да сви будемо на добитку“, рекао је Копривица.

Сматра да је много наслијеђених проблема и да раније нијесу остварени јасни, значајни, упечатљиви резултати у борби против организованог криминала и корупције.

„Нама није потребан неки лидер, један институционални актер, нама је потребан систем и њега чине озбиљне и компетентне личности са јавном одговорношћу и објективне, професионалне и непристрасне институције“, закључио је Копривица.

Главни специјални тужилац, Миливоје Катнић, узимајући учешће у дискусији, казао је да постоје само два пута, да је један прави, а други погрешан.

„Мислим да смо ми кренули погрешним путем и да је веома важно да се вратимо са тог мјеста гдје се сада налазимо, да не идемо до краја, па да тек онда констатујемо да је пут погрешан“, поручио је Катнић.

Предсједница Судског савјета, Весна Симовић Звицер, током дискусије, је казала да је сагласна да се треба суочити са појединицима који не раде добро свој посао, али је то, како сматра, потребно урадити кроз институционалне процедуре, „а не мијењајући законска рјешења тако што ћемо појединице који нама због неких критеријума не одговарају слати по сили закона у пензију“.

СЕКТОР ЗА ИНФОРМИСАЊЕ ЈАВНОСТИ О ЕВРОПСКОЈ УНИЈИ И ПРОЦЕСУ ПРИСТУПАЊА ЕВРОПСКОЈ УНИЈИ

ГЕНЕРАЛНИ СЕКРЕТАРИЈАТ ВЛАДЕ ЦРНЕ ГОРЕ

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?