Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

У оквиру ИНТЕРРЕГ АДРИОН пројекта ЕЦОWАВЕС данас је одржана радионица на тему Јачања капацитета за даље унапеђење система управљања отпадом у лукама

Објављено: 18.02.2022. 13:41 Аутор: Министарство капиталних инвестиција

У уводном излагању генерални директор Директората за капиталне инвестиције, Никола Вељовић, истакао је да је заштита животне средине последњих година један је од највец́их изазова за Европу, која је у циљу одрживог развоја, постепено интегрисала питање животне средине у читав сет друштвених и економских политика, те да је посебно заштита поморских и унутрашњих пловних путева од загађења један од главних циљева политике Заједнице.

“У том смислу, Министарство капиталних инвестиција је препознало интерес и могућност да допринесе у овом дијелу и укључило се у имплементацију пројетка ECOWAVES, који се управо заснива на блиској сарадњи и преносу знања о управљању отпадом у лучком подручју између IPA и ЕУ и земаља у циљу убрзања хармонизације прописа ИПА земаља,” објаснио је Вељовић. 

održana radionica na temu Jačanja kapaciteta za dalje unapeđenje sistema upravljanja otpadom u lukama

Пројектне активности, циљеве и очекиване резултате пројекта представила је Милена Милачић, координатор пројекта и самостална савјетница у Министарству капиталних инвестиција која је објаснила да се пројекат ECOWAVES фокусира на Управљање и спријечавање ширења загађења мора, што се настоји остварити кроз успостављање  транснационалне  одрживе  сарадње између пројектних партнера и заинтересованих страна, као и  једног координисаног  модела управљања отпадом са пловила, све у циљу очувања вриједности екосистема  и  водених  ресурса. У свом излагању је истакла да је изазов који треба испунити кроз овај пројекат успостављање ефикасне мреже међу свим партнерима, која ц́е ојачати темеље за  дугорочну и одрживу сарадњу, те да је у том циљу организована и данашња радионица, како би се постигло увезивање кључних актера на националном нивоу заинтересованих за стварање мреже за размјену знања и искустава.

održana radionica na temu Jačanja kapaciteta za dalje unapeđenje sistema upravljanja otpadom u lukama

Ивана Девић, представница Агенције за рурални развој Задарске жупаније, која је један од партнера на пројекту ECOWAVES, представила је активности које су обухваћене у оквиру радног пакета 2, а које подразумијевају потписивање споразума о имплементацији транснационалних политика, као и потписивање споразума са крузинг компанијама. Она је нагласила да је важност очувања природног богатства планете за будуће генерације, те да Принцип одрживог развоја има широку примјену јер садржи три кључна елемента, а то су: друштво, природно окружење и економија - ако су циљеви ова три елемента усклађени, ствара се основа за примјену принципа одрживог развоја, људи су задовољнији, а планета Земља је очувана за будуће генерације.

održana radionica na temu Jačanja kapaciteta za dalje unapeđenje sistema upravljanja otpadom u lukama

Законодавни оквир који у Црној Гори регулише област управљања отпадом, а који је садржан у одредбама Закона о лукама и Закона о заштити мора од загађења са пловних објеката, представила је Ана Кусовац, Начелница дирекције за поморску пловидбу у Министарству капиталних инвестиција. У свом излагању указала је и дио ЕУ законодавства који је у примјени у Црној Гори, као и на утврђени план транспоновања и примјене регулативе са којима национално законодавство још увијек није усклађено.

Предузеће за санитарну и еколошку заштиту Хемосан доо и њихове активности у области заштите мора од загађења и прихвата отпада представила је Биљана Радовић. Проф. др Данило Николић, редовни професор Факултета за поморство и координатор Центра за истраживање, иновације и предузетништво говорио је о улози Центра у области истраживања и иновација, заједничким пројектима са стратешким партнерским институцијама и сарадња са институцијама у области плаве економије.

Са Института за биологију мора, др Данијела Јоксимовић представила је пројектне активности у оквиру пројектра HARMONIA, док је Драгана Дракуловић представила пројекат BALMAS чиме је радионица и завршена уз закључак да је у области заштите животне средине, иако је уз постојећу сарадњу већ имплементиран низ пројеката, неопходно додатно радити на подизању свијести о значају зивотне средине и вриједности морског екосистема, као и додатно увезивање како на националном тако и на транснационалном нивоу, па је радионица оцијењена као позитиван искорак у том смјеру.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?