Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

У Приштини одржан 5. Министарски састанак у оквиру Транспортне заједнице

Објављено: 19.05.2022. 13:12 Аутор: Министарство капиталних инвестиција

Значај регионалних пројеката за бржу интеграцију земаља Западног Балкана у ЕУ  транспортну мрежу

Састанак у оквиру Транспортне заједнице окупио је министре саобраћаја и представнике ресора саобраћаја  земаља региона (Косово, Црна Гора, Сјеверна Македонија, Албанија, Босна и Херцеговина, Србија) како би разговарали о проширењу Трансевропске транспортне мреже (TEN-T) на Западни Балкан и усвојили петогодишњи план рада Транспортне заједнице за развој индикативно проширење TEN-T.

5. Ministarski sastanak u okviru Transportne zajednice

Присутни министри и представници Европске комисије и држава чланица ЕУ,  истакли су значај регионално координисаних пројеката који ће помоћи региону да оствари прелазак на интегрисану транспортну мрежу и боље повеже регионалну транспортно тржиште са ЕУ.

Процес ревизије TENT-а можда звучи технички, али то је суштински корак за приближавање нашег региона и његову интеграцију са Европском унијом. Задовољан сам што су министри задужени за саобраћај данас дошли у Приштину и показали посвећеност унапређењу повезаности у региону. Њихово усвајање петогодишњег плана рада који је сачинила Транспортна заједница уз помоћ регионалних партнера ће значити заједнички, фокусиранији приступ регионалном повезивању, рекао је Матеј Закоњсек, директор Сталног секретаријата прометне заједнице.

5. Ministarski sastanak u okviru Transportne zajednice

С обзиром да је централна тема данашњег састанка проширење Транс-европске мреже, искористио бих још једном прилику, да и са овог нивоа подсјетим што су потребе Црне Горе. Већ је добро позната чињеница да за предстојећу измјену Транс-европске мреже на простору Западног Балкана, Црна Гора је кандидовала пругу на потезу од Никшића до Чапљине, како би се на овај начин осигурала веза три главна града у три државе (Тирана, Подгорица, Сарајево), односно веза Црне Горе са коридором Вц, неби ли се на овај начин и додатно унаприједила веза Луке Бар са овим дијелом тржишта. Други предлог се односио на аеродром Тиват, који је претходно такође, поред аеродрома у Подгорици, био дио SEETO мреже, али кроз индикативно проширење 2015. године он није обухваћен. Овај аеродром у наредном периоду има посебан значај за Црну Гору, као једну од најбрже растућих туристичких дестинација, истакао је потпредсједник Ибрахимовић током свог излагања.

Посљедњих година, значајна финансијска подршка ЕУ за транспортну инфраструктуру региона је каналисана под окриљем Агенде повезивања, како би се обезбедиле беспрекорне везе између регионалних партнера и са суседним државама чланицама ЕУ. Иако је постигнут значајан напредак, предстоји још доста посла. Усклађеност са стандардима TEN-T далеко је од потпуне, док нефизичке баријере и даље ометају несметан ток транспорта и трговине у региону.

На Министарском вијећу представљени су и планови за Самит о путевима „Обликовање будућности: сигурни, паметни и одрживи путеви“. Догађај на нивоу министара, који заједнички организују Стални секретаријат Транспортне заједнице, Европска инвестициона банка (EIB) и Европска банка за обнову и развој (EBRD), одржаће се 7. јуна у Тирани и биће фокусиран на сигурну инфраструктуру за путеве корисницима, интелигентним транспортним системима (ITS) и иновативним рјешењима за зелену мобилност, климатску отпорност путних мрежа и примјену горива без емисија.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?