Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Учешће Заступнице на округлом столу “Употреба шифроване комуникације у контексту кривичног поступка: процесне гаранције и изазови”

Дана 3. и 4. октобра 2023. године у Будви одржава се округли сто на тему “Употреба шифроване комуникације у контексту кривичног поступка: процесне гаранције и изазови” у оквиру заједничког пројекта Савјета Европе и Европске уније, а уз подршку Британске амбасаде у Подгорици и Цхемоницс-а .

У ери убрзаног ширења дигиталног комуникационог простора, многе европске државе суочиле су се са изазовом како адекватно да одговоре на захтјеве технолошког напретка, а истовремено осигурају поштовање принципа правичности у правосудном поступку. Коришћење криптоване комуникације у кривичним процесима је кључно питање које захтијева одговоре како националних, тако и међународних правосудних институција.

Заступница Црне Горе пред Европским судом за људска права, г-ђа Валентина Павличић, узела је учешће на округлом столу и у оквиру панела на тему „Употреба подацима добијеним кроз шифровану комуникацију“, покренула дискусију на тему употребљивости и вјеродостојности шифроване комуникације као доказа у кривичном поступку, у циљу унапрјеђења знања о најсофистициранијим техникама које користе чланови организованих криминалних група.

У свом излагању Заступница је представила и најновију судску праксу националних судова европских земаља који су одлучивали о предметном правном питању, те случајеве који су покренути пред Судом правде у Луксембургу и Европским судом за људска права у Стразбуру и на ту тему дискутовала са г-дином Крешимиром Камбером, правником у регистру Европског суда, г-ђом Ивом Градишки-Ловречак, суткињом казненог одјела Жупанијског суда у Загребу, г-ђом Светланом Алексић, предсједницом посебног одјељења за организовани криминал Вишег суда у Београду и г-дином Борисом Савићем, предсједником Вишег суда у Подгорици.

Округли сто окупио је бројне еминентне правне стручњаке, укључујући између осталих и судије, тужиоце, адвокате, представнике академске заједнице из Црне Горе и сусједних земаља, Савјета Европе, Европског суда за људска права и Делегације Европске уније у Црној Гори који су дискутовали и размијенили искуства о постојећим процесним гаранцијама и изазовима са којима се суочавају правни системи у Европи када је ријеч о употреби криптоване комуникације у кривичном поступку.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?