Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Уговор између Националних паркова и Улцињске солане продужен на шест мјесеци

Министарство екологије, просторног планирања и урбанизма је, након одржаних консултација са Јавним предузећем за националне паркове Црне Горе, договорило да уговор о закупу имовине између овог предузећа и привредног друштва АД Солана „Бајо Секулић“ буде продужен за наредних пола године. Тиме смо обезбиједили кључне мјере које омогућавају основно функционисање цјелокупног система у Парку. Мјере укључују, одржавање инфраструктуре (рестаурације бентова - рестауираног насипа), одржавања хидролошког режима, праћење популација птица и контролисање лова на на територији заштићеног подручја, које су дефинисане Акционим планом за испуњавање завршних мјерила у Поглављу 27.

У циљу унапређења и подизања ефикасности овог заштићеног природног добра, у сарадњи са њемачким Друштвом за међународну сурадњу ГИЗ - уз посредовање Амбасаде СР Њемачке – преко програма Интегрирани стручњак (ЦИМ-ИФ) ангажован је експерт гдин Горан Гугић, који ради од 1. децембра 2021. на проналажењу оптималног рјешења за управљање Парком природе Улцињска солана. Због сложености затечене ситуације на овом рамсарском подручју од међунардног значаја, предложено је да се рад на почетку фокусира на три темељна проблема чије је ријешавање кључно за даљњи развој Парка природе и покретање било којег облика производње соли:

  • Ријешавање имовинско-правних односа,
  • Договорање управљачке структуре за Парк приорде Улцињска солана, те
  • Партиципаторно израђивање плана управљања на бази нацрта каји је израдила Општина Улцињ.

Истовремено наглашавамо да је у што краћем року потребно:

  • унаприједити систем посјећивања на Солани, будући да је примјетан раст броја посјета, највише од стране локалног становништва, као и
  • осигурати исправан ток воде унутар система базена као изузетно битног захвата за очување природних вриједности солане, али и за покретање било којег вида производње соли.

„Сложеност постојеће проблематика и вишеструки значај Улцињске солане тражиће предану и активну сарадњу између локалне и државне власти и цивилног друштва“, процјењује Горан Гугић.

Представници Министарства ће у суботу, 05. 02. обићи Парк природе Улцињску солану и изложбу умјетничких радова средњошколаца у музеју Солане коју је организовало Друштво Др Мартин Сцхнеидер-Јацобy- МСЈА у сарадњи са ЈУСМШ “Братсво-јединство” Улцињ и Агенцијом за заштиту животне средине, као и уз подршку Центра за заштиту и проучавање птица Црне Горе и Туристичке организације Тузи.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?