Унапријеђење здравља и инклузије особа са инвалидитетом приоритет Министарства здравља

Објављено: 27.11.2023. 16:15 Аутор: ПР Служба Министарства здравља

Трансформација здравственог система за већу инклузију и задовољење здравствених потреба особа са инвалидитетом (ОСИ) је пут стварања инклузивног друштва у којем нико неће бити заборављен. То је поручено на националним консултацијама о здравственој једнакости ОСИ које организује Министарство здравља, уз подршку Свјетске здравствене организације (СЗО).

Црна Гора је прва и једина земља у Европи, а међу  пет земаља свијета, која планира да спроведе мјере и интервенције сходно Глобалном водичу СЗО, како би се унаприједила здравствена једнакост и инклузија ОСИ.

Консултације су отворили министар здравља др Војислав Шимун, потпредсједник Владе за рад, образовање, здравство и социјалну политику др Срђан Павићевић, резидентни координатор система УН у Црној Гори Петер Лундберг и шефица канцеларије СЗО у Црној Гори др Мина Брајовић.

Поздрављајуци присутне, министар здравља Војислав Шимун казао је да ће Министарство здравља радити на томе да сваком грађанину и грађанки обезбиједе универзалну здравствену заштиту и приступ.

“Недавно је Влада усвојила Стратегију за заштиту лица са инвалидитетом од дискриминације и промоцију једнакости, која укључује фокус на приступачност здравствених услуга за особе са инвалидитетом и посвећена је смањењу дискриминације и баријера у приступу здравственим услугама. То су важни кораци које морамо проћи и на том путу пред нама је много посла. Стога поздрављам напоре Свјетске здравствене организације на унапређењу једнакости за особе са инвалидитетом и подршку коју у том правцу пружају Влади Црне Горе”, рекао је министар здравља.

Подсјецајући да нема одрживог и паметног раста и развоја друштва у којем нам рањиве категорије популације свој живот проводе на маргинама, потпредсједник Владе др Срђан Павићевић је истакао своју и  посвећеност Владе Црне Горе пуној имплементацији обавеза из ратификоване Конвенције УН о правима особа са инвалидитетом, Агенде одрзивог развоја 2030 и Политичку декларацију о универзалној здравственој заштити УН. Према његовим ријечима, наш однос према особама са инвалидитетом је наша лична карта као друштва. Др Павићевић је поручио да наши суграђани носе бреме инвалидитета због неправичних услова у друштву који се могу избјећи, што је морално и у сваком другом смислу неприхватљиво.  Истакао је да је вријеме да конвенције и стратегије преточимо у акцију за већу инклузију особа са инвалидитетом.

Резидентни координатор УН у Црној Гори Питер Лундберг оцијенио је да се 1.3 милијарде људи широм свијета суочавају са неким обликом инвалидитета и наилазе на баријере у животу.

„Сад је вријеме за промјене, морамо убрзати имплементацију Конвенције УН о правима лица са инвалидитетом, која промовише, штити и обезбјеђује поштовање људских права особа са инвалидитетом. Уједињене нације подржавају Црну Гору на том путу и овдје сам да вас увјерим да нисте сами на том задатку. Постизање здравља за све, укључујући и особе са инвалидитетом, захтијеваће партнерство и сарадњу. Тим Уједињених нација биће са вама при сваком кораку на том путу“, поручио је Лундберг, истичући да Агенду одрживог развоја до 2030 није могуће остварити без укључивања особа са инвалидитетом.

Шефица канцеларије СЗО за Црну Гору, др Мина Брајовић, оцијенила је да су напори на остваривању универзалне здравствене заштите претпоставка стварања инклузивног друштва у којем нико неће бити заборављен. Др Брајовић је оцијенила да ОСИ носе бреме због неправичних услова у друштву који се могу избјећи.

“Без обзира  о којем типу баријера је ријеч као препреке за ОСИ особе у остваривању здравствене заштите, оне нас удаљавају од хуманости, инклузивног друштва и просперитета”, поручила је др Брајовић.

Према њеним ријечима ОСИ и стара лица су изложени већем ризику оболијевања од хроничних незаразних болести, управо због постојећег стања и незадовољених потреба, већег нивоа сиромаштва и ексклузије, те је стога потребно системски радити на одрживом одговору на епидемију хроничних незаразних болести, као водећем узроку инвалидитета и оболијевања.

“Радује што је Црна Гора, препознајући да је здравље право свих, а не привилегија одабраних, прва земља у Европи која је иницирала процес израде Акционог плана за унапређење једнакости у здрављу ОСИ, као платформе за трансформацију здравственог система и већи степен инклузивности ОСИ, инсистирање на интеграцији, пуну инволвираност ОСИ у процесу планирања циљаних интервенција. Ниво здравствене заштите за ОСИ је лакмус папир – мјера наше истинске посвећености остваривању универзалне здравствене заштите и остваривању здравијег и безбједнијег друштва за све”, закључила је др Брајовић.

Галерија

gallery.media[0].alt
1/1 Фото: ПР Служба Министарства здравља

Тагови

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?