Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

УНДП поуздани партнер у процесу дигитализације здравственог система

Објављено: 19.05.2022. 05:23 Аутор: ПР Служба Министарства здравља

Сарадња UNDP-а и Министарства здравља, традиционално се унапређује кроз имплементацију заједничких пројеката, нарочито у сфери дигитализације и умногоме ће допринијети развоју црногорског здравственог система, а самим тим и очувању здравља грађана, саопштено је на састанку министра здравља Драгослава Шћекића са Даниелом Гашпариковом, сталном представницом UNDP-а у Црној Гори.

Изражавајући очекивање да ће и у наредном периоду UNDP остати поуздани партнер црногорског здравственог система, министар Шћекић је истакао да, упркос бројним обавезама и сложеној ситуацији због пандемије, Министарство здравља има циљ да направи озбиљне искораке у смислу побољшања квалитета пружања здравствених услуга грађанима.

Гашпарикова је информисала министра да је у склопу новог програмског оквира сарадње између UNDP-а и Црне Горе за период 2023-2027, предвиђен и наставак сарадње са Министарством здравља.

„Наслањајући се на постојећи пројекат јачања система здравства у Црној Гори и главну компоненту информатизације Клиничког центра Црне Горе, UNDP ће наставити рад на увођењу дигиталних технологија и у другим доменима здравства. Резултати анализе која је спроведена током прве фазе пројекта који се односи на развој Националног интегрисаног здравственог информационог система (ИЗИС) указују на то да је потребно успостављање свеобухватног ИЗИС-а, како би се унаприједила цјелокупна инфраструктура у здравственом сектору. Између осталог, систем ће Министарству омогућити да у сваком тренутку има прецизне и неопходне податке, који ће послужити доношењу одлука и дефинисању стратешких приоритета, а позитивно ће се одразити и на квалитет пружања услуга за грађане и грађанке Црне Горе”, рекла је Гашпарикова.

Подсјетила је да је канцеларија UNDP-а подржала развој и имплементацију софтверске платформе за праћење набавке и потрошње медицинске и заштитне опреме, као и Дигиталног COVID сертификата.

Министар Шћекић нагласио је су за здравствени систем сви пројекти који се спроводе уз подршку UNDP-а веома важни и изразио наду да ћемо на бази тих пројеката направити озбиљне искораке у развоју здравственог система. Он је казао да је у процесу реформи здравственог система, које су приоритет, помоћ кроз процес дигитализације и јачање ИТ сектора јако значајна.

„Досадашњи ниво ИТ сектора у здравству није могао да пружи потпуну подршку и одговори на све потребе за функционисање здравственог система. Брза реализација свих ових пројеката значајно ће допринијети да се унаприједи здравствени систем, а посебно нам је важан сегмент пројекта који се односи на Клинички центар Црне Горе, као највеће и једине здравствене установе терцијарног ниова, што је од великог значаја за цијели здравствени систем“, истакао је министар здравља.

Он је нагласио је да је дигитализација и квалитетан информацини систем јако значајан, посебно у овом тренутку, када се суочавамо са промјемом дугих листи чекања на специјалистичке прегледе и дијагностику.

„Листе чекања су нешто што тренутно највише погађа наше грађане, а што је, уз људски фактор, такође везане за ИТ сектор, јер очигледно не може да обезбиједи контролу система, нити да препозна све недостатке и искористи одређене могућности како би се листе чекања смањиле, а систем заказивања организовао на прави начин. То је један од наших приоритета на чијем рјешавању интензивно радимо,“ казао је Шћекић.

Он је рекао да је искључиви интерес Министарства здравља да се унаприједи јавно здравство, што је озбиљан и дуг процес,али је, како је казао, најбитније направити добру основу, како би се у будућности изграђивао на здравим основама. Министар је нагласио да је тежња и сарадња и квалитетно партнерство са приватним здравственим установама, али не никако на уштрб јавног здравства.

Министар Шћекић осврнуо се и на дуговања Фонда за здравствено осигурање, који како је казао, значајно оптерећују функционисање система. Он је навео да је, с обзиром да држава мора прије свега да буде одговорна према здравственом систему и здрављу грађана, на ту тему са министром финансија одржао конструктиван састанак и да ће се кроз ново планирање буџета и ребаланс посветити озбиљна пажња здравственом систему, што у претходном периоду није био случај.

Он је најавио наставак реализације пројеката који су из неког разлога обустављени у претходном периоду, у првом реду изградња Инфективне клинике, Клинике за ментално здравље, објекта Дома здравља у Погдорици, реконтрукција хематологије, PET скенер и других.

Галерија

gallery.media[0].alt
1/1 Фото: ПР Служба Министарства здравља

Тагови

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?