Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Усвојен Програм за привлачење дигиталних номада у Црној Гори

Објављено: 28.12.2021. 10:30

Влада Црне Горе је, на предлог Министарства јавне управе, дигиталног друштва и медија, усвојила Програм за привлачење дигиталних номада у Црној Гори до 2025. године са Акционим планом за 2022. годину којим се намјерава повећати број дигиталних номада који бораве у Црној Гори, али и препознатљивост Црне Горе као атрактивне туристичке дестинације за њихов боравак.

„Кроз израду програма за привлачење дигиталних номада, а у сарадњи са ресорним министарствима, препознато је да су неопходне одређене нормативне измјене и допуне, у дијелу регулисања статуса дигиталних номада, одобравања њиховог боравка у Црној Гори, али и дефинисања пореских олакшица за ту категорију страних резидената. Циљ нам је да Црна Гора буде препозната као глобално привлачна дестинација за дигиталне номаде, због чега смо кроз програм и буџет за 2022. годину планирали реализацију кампање “Црна Гора - дестинација за дигиталне номаде”, али и креирање web платформе која ће постати централно мјесто за све информације и дигиталну интеракцију номада са нашом земљом”, саопштила је Тамара Срзентић, министарка јавне управе, дигиталног друштва и медија.

Како наводи Срзентић, у сарадњи са Министарством унутрашњих послова, идентификоване су неопходне измјене Закона о странцима и пратећих правилника, у дијелу препознавања категорије дигиталних номада и одобравања њиховог боравка у Црној Гори до годину дана уз могућност продужења.

„Такође, у сарадњи са Министарством финансија и социјалног старања, кроз измјене и допуне Закона о порезу на доходак физичких лица, а у односу на препознату категорију дигиталних номада и њиховог боравка у Црној Гори, препознате су одређене допуне закона које је потребно примијенити како би дигитални номади као страни резиденти имали пореске олакшице на доходак који зарађују радећи за иностране компаније“, објаснила је Срзентић.

Циљ је, како је истакла, унаприједити дигитални амбијент, не само за номаде, већ и за све грађане па је кроз програм препознато и увођење нових електронских сервиса.

„Наредни период је у потпуности посвећен имплементацији планираних активности из стратегије и програма, зато вјерујемо да удруженим снагама са партнерима можемо радити на унапређењу цјелокупног дигиталног амбијента, који ће учинити да Црна Гора буде дигитално развијена земља”, рекла је Срзентић.

Срзентић је казала да боравак дигиталних номада у Црној Гори, поготово регулисање статуса дигиталних номада, допринијеће мисији јавне управе у Црној Гори да земљу приближи е-свијету и да као таква буде утицајнија у дигиталној ери. За Црну Гору, као туристичку дестинацију, дигитални номади носе велики промотивни потенцијал, али такође могу утицати и на инвестициони имиџ државе.

Програмом се дефинишу стратешки приоритети и циљеви креирање амбијента како би Црна Гора постала привлачна дестинација за дигиталне номаде, услови за одобрење/издавање дозвола за привремени боравак дигиталних номада, активности и анализе како би се оцијенио економски и друштвени потенцијал, као и надлежне институције за спровођење активности, индикатори успјеха, извори финансирања и друга питања од значаја за спровођење Програма и пратећег Акционог плана.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?