Велики допринос Данилове болнице у развоју медицине у Црној Гори

Објављено: 18.12.2023. 13:13 Аутор: ПР Служба Министарства здравља

Општа болница Цетиње обиљежила јубилеј - 150 година од оснивања

„Дуга и богата традиција Данилове болнице, у којој су изникли коријени црногорског здравства, позната је и призната надалеко. Генерације здравствених радника градиле су здравствену службу на Цетињу и знање, умијеће и хуманост, коју носи љекарска професија, несебично давали становницима из ових крајева, али и шире“, казао је министар здравља др Војислав Шимун на свечаности уприличеној поводом јубилеја 150 година постојања Опште болнице Данило Први на Цетињу.

Министар Шимун је на свечаности, којој је присуствовао предсједник Црне Горе Јаков Милатовић, потпредсједник Владе др Срђан Павићевић, као и остале бројне званице из политичког и јавног живота Црне Горе, подсјетио на развојни пут цетињске болнице.

Љекари болнице Данило Први за протеклих 150 година дали су изузетно велики допринос у развоју медицинске струке и науке у Црној Гори. Прве дворске љекаре довео је на Цетиње давне 1858. године књаз Данило, чије име болница носи и данас. Круна залагања и прегалаштва тадашњих здравствених посленика је изградња болнице “Данило Први” на Цетињу, коју је подигао књаз Никола. Болница се развијала на модерним научним основама и наредних деценија била је окосница развоја здравствене службе и здравствене културе у држави, истакао је др Шимун.

И тада, као и данас и свих протеклих 150 година, како је казао др Шимун, поред стручности и изузетног професионализма у раду, љекарима и медицинском особљу није фалило љубазности, пажње и хуманости за сваког пацијента.

„Јубилеј који данас обиљежавамо прилика је да и ми као доносиоци одлука обећамо свим грађанкама и грађанима који овдје добијају услугу здравствене заштите, да ћемо у наредном периоду ову установу, како у инфраструктурном, тако и у кадровском смислу опоравити и дати јој изглед и углед какав јој припада“, поручио је министар. Он је навео да се тренутно на специјализацији налази 11 љекара цетињске болнице, а да ће, уз стручни кадар који сада ради у установи, у периоду који слиједи, болница бити појачана са хирурзима, анестезиолозима, радиолозима, интернистима, гинекологом и специјалистом оториноларингологије.

„Поред услуга секундарног нивоа, које овдје  имају висок степен квалитета, у овој установи од скоро је доступан и нови CT скенер, који ће значајно унаприједити дијагностику, љекарима олакшати рад, а пацијентима омогућити брзу и ефикасну  здравствену услугу. У току је међународни конкурс за идејно архитектонско рјешење за објекат старе дјечије болнице који се налази у комплексу опште болнице, а такође ове године Болница Данило Први дио је пројекта Енергетске ефикасности који Министарство здравља спроводи са Европском банком за обнову и развој. По завршетку ових радова, услови за боравак и рад у овој установи биће комфорнији и у складу са савременим стандардима из ове области“, рекао је министар здравља, изражавајући увјерење да ће цетињски прегаоци и чувари здравља становника Пријестонице, наставити да корачају својим утабаним путем и у будућности, његујући традицију и велико име болнице Данило Први.

Градоначелник Цетиња Никола Ђурашковић казао је да је Пријестоница Цетиње, поносни град са богатом историјом и насљеђем, свједок времена гдје, како је казао, сваки камен, улица и институција носе епитет "првог" и "најстаријег".

Тако се и болница “Данило I”, чији јубилеј славимо данас, поносно уклапа у ту причу првих и најстаријих и као таква стоји као симбол здравствене заштите и хуманости за који су везани почеци црногорског здравства. Међутим, поменути епитети наше болнице носе са собом, не само част и посебну улогу коју је имала како кроз историју тако и данас, већ и одговорност која се посебно уважава и поштује, а која сеже 150 година уназад, истакао је Ђурашковић.

Он је нагласио да је данашња прослава овог значајног јубилеја прилика, не само за величање прошлости, већ и за осврт на садашњост и будућност.

„Континуирано улагање у здравствене установе представља заједничку инвестицију у перспективу и добробит свих нас, којом стварамо ефикасан, квалитетан и приступачан здравствени систем. Изражавам наду да ће болница “Данило I” уз нове инвестиције у инфраструктуру, иновације и образовање медицинског особља и у наредном периоду бити перјаница здравствене заштите у Црној Гори. Нека године пред нама буду испуњене новим успјесима, новим љекарским именима, које ће дати Данилова болница и прије свега континуираним залагањем за добробит оних који се ослањају на вашу бригу и медицинску његу“, казао је градоначелник Цетиња, честитатјући велики јубилеј.

Директор ОБ Цетиње др Иван Ивановић говорио је о историјату и развојном путу најстарије црногорске болнице, од давне 1873. године до данас. Говорио је о тешкоћама, одрицању и професионализму генерација љекара, који су развијали медицинску струку и науку на Цетињу, о њиховом раду у ратним и послијератним условима, у немаштини, када су погођени елементарним непогодама. Ипак су, како је рекао, увијек и у сваком тренутку радили са пуно жеље, знања, ентузијазма које је вриједно дивљења. Он је подсјетио да је Данилова болница и данас надалеко позната по гинекологији са породилиштем, као и да је прије десет година почело са радом, прво у јавном здравству Црне Горе, одјељење Хумане репродукције, гдје су се многи парови остварили као родитељи и добили жељено потомство. Поред тога, на високом ниову је и цетињска хирургија, оторина, офталмологија, педијатрија.. 

А она ево стоји и дан данас, пркосећи времену и невремену и сјећањима и болу, остала иза свих ратова, које је претурила и који је не урушише, као ни једно здање зидано времена давних, на овом длану међу гудурама каменога мора и свјетлости Његошеве, са врха Ловћена, поручио је др Ивановић.

Прије свечаности, уприличене поводом 150 постојања, министар здравља др Војислав Шимун и потпредсједник Владе др Срђан Павићевић обишли су болницу Данило Први и у разговору са менаџментом и запосленима упознали се са организацијом рада и функционисањем најстарије црногорске болнице.

Галерија

gallery.media[0].alt
1/3 Фото: ПР Служба Министарства здравља
item.alt
item.alt
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?