Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Влада Црне Горе донијела Одлуку о стављању под превентивну заштиту локалитете Сопот и Дражин врт

Влада Црне Горе је на посљедњој сједници, одржаној 30. јула, донијела Одлуку о стављању под превентивну заштиту локалитете Сопот и Дражин врт у Бококоторском заливу.

Главни разлог због којег су ти локалитети, као посебни резервати природе, стављени под превентивну заштиту је изузетна вриједност биодиверзитета, а посебно коралигене заједнице врсте Савалиа саваглиа Бертолини (Златни корал) које су изложене значајном антропогеном притиску.

Према резултатима пројекта ГЕФ Адриатиц, локалитети Сопот и Дражин врт на којима су колоније врсте Савалиа саваглиа (Златни корал) констатоване у највећој бројности, представљају репрезентативна станишта врсте на подручју Медитерана, која се због своје јединствености, ријеткости и угрожености сврставају у посебне резервате природе.

Истраживања врсте Савалиа саваглиа Бертолони у Црној Гори показала су њено присуство само у Бококоторском заливу, када је утврђено нешто мање од 1.000 колонија Златног корала, што је двоструко више од свих познатих колонија ове врсте у читавом Медитерану. Највеће популације су забиљежене на локалитетима Сопот и Дражин Врт. Осим ова два локалитета, знатно мања бројност популација је констатована код рта Св. Недјеља, затим код острва Св. Ђорђе, и у широј зони Стрпа ка Липцима.

Локалитети се налазе у Бококоторском заливу и припадају Општини Котор: Сопот припада МЗ Рисан, док се Дражин врт налази у склопу МЗ Пераст.

Превентивна заштита ових локалитета резултат је сарадње између националних институција. Министарство екологије, просторног планирања и урбанизма финализовало је Предлог одлуке, Стручну анализу о потреби превентивне заштите морских локалитета Сопот и Дражин врт израдила је Агенција за заштиту животне средине у сарадњи са Институтом за биологију мора, који је такође указао на значај заштите ових локалитета и радио на прикупљању података, уз подршку пројекта ГЕФ Адриатиц. На иницијативу Института за биологију мора, Општина Котор је покренула поступак стављања ових локалитета под превентивну заштиту. Значајно је поменути и подршку коју је пружило ЈПМД кроз финансирање чишћења ових локалитета од чврстог отпада и ограђивања и обиљежавања локалитета.

Министарство екологије, просторног планирања и урбанизма, у сарадњи с поменутим институцијама, НВО и цивилним сектором предано ради на успостављању потребне заштите природних вриједности и обезбјеђивању ефикасног управљања овим локалитетима у обалном подручју Црне Горе.

Ово је још једна у низу активности којима потврђујемо опредјељење Црне Горе да се одрживо развија као еколошка земља.

Галерија

gallery.media[0].alt
1/8
item.alt
item.alt
item.alt
item.alt
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?