Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Влада остаје отворена за регионалну и макрорегионалну сарадњу

Објављено: 17.05.2022. 08:17 Аутор: Министарство европских послова

EUSAIR представља додатну вриједност и подршку процесу приступања олакшавањем усвајања EU acquis-a, јачањем административних капацитета, успостављањем и развојем синергије са програмима Европске територијалне сарадње и нудећи оквир у којем се различити нивои, процеси, стратегије и фондови могу тежити заједничком резултату”, поручила је потпредсједница Владе и министарка европских послова Јована Маровић  на седмом EUSAIR Форуму који се одржава у Тирани.

Она је, говорећи на панелу EUSAIR као кључно средство за постизање европског Зеленог договора у Јадранско-јонској регији и олакшавање проширења ЕУ на Западном Балкану”, поручила да недавно формирана Влада остаје опредијељена и отворена за регионалну и макрорегионалну сарадњу у оквиру различитих иницијатива, како би приступање ЕУ, не само Црне Горе већ и цијелог региона, учинило ближим, реалнијим и успјешнијим.

Надам се да ће конкретне иницијативе ЕУ попут Зелене агенде за Западни Балкан бити имплементиране и видљиве на терену за добробит наших грађанки и грађана. Важно је да овакве иницијативе ЕУ буду и политички и пројектно оријентисане, како би се свакој земљи, региону и макрорегији помогло да очува, заштити и развије своје драгоцјене потенцијале, закључила је Маровић.

Она је подсјетила да је Црна Гора 2016. године, као прва држава у региону, усвојила Националну стратегију одрживог развоја (НСОР), заједно са одговарајућим Акционим планом за њено спровођење. Такође, у децембру 2021. године основан је и Национални савјет за одрживи развој, који је задужен за праћење имплементације 17 Циљева одрживог развоја. Формирањем овог Савјета, Црна Гора је заокружила институционални оквир за одрживи развој, у складу са обавезама из Агенде Уједињених нација за одрживи развој до 2030. године.

Маровић је додала и да треба јачати мрежу НВО-а који се баве заштитом животне средине, подстицати оснивање нових и јачати капацитете постојећих организација, како би што квалитетније допринијеле преговарачком процесу и испујењу задатака у оквиру Зелене агенде.

Учеснице и учесници панела су се сложили да је сарадња међу макрорегионима и ефикасна подршка кроз фондове ЕУ, посебно у оквиру IPA III оквира за период 2021-2027, свакако додатни подстицај за заједничке активности и финансирање одређеног броја наведених активности у оквиру Зелене агенде и Европског зеленог плана.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?