Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Заједничким дјеловањем ублажити посљедице енергетске кризе

Објављено: 18.10.2022. 22:15 Аутор: Министарство капиталних инвестиција

Потпредсједник Владе и министар капиталних инвестиција мр Ервин Ибрахимовић присуствовао је радном састанку Европског комесара за проширење Оливера Вархељија са министрима задуженим за ресор енергетике земаља Западног Балкана. Радни састанак одржан је у он лине формату и фокус разговора је био енергетска ситуација у земљама региона, доминатно изазови са којима се национални енергетски системи суочавају, као и мјере које владе држава Западног Балкана предлажу и спроводе.

Ibrahimović - Varheljiji

Како је поручено на почетку састанка изазов за земље Западног Балкана када је у питању енергетска криза исти је као и за земље Европске уније, у неким случајевима и јачи. Уз јасан став да овакву кризу и нестабилан период који слиједи нико не може превазићи или ублажити дјелујући самостално, порука је да заједничким радом и активностима можемо лакше пребродити све изазове који неминовно слиједе.

У свијетлу оваквих околности ЕУ је спремна да пружи подршку земљама Западног Балакана како би своје националне енергетске системе и у крајњем кориснике то јест грађане заштитиле у највећој могућој мјери од посљедица кризе која је ће захватити све земље без изузетка.

Министри региона искористили су прилику да изложе проблеме са којима се суочавају када је ријеч како о снадбијевању и производњи енергије, тако и о тренутним мјерама и активностима које предузимају.

Свака земља Западног Балкана има одређене разлике и специфичности, што у производњи енергената, што у дистрибуцији, то јест цијенама енергената на тржишту.

Министар Ибрахимовић се посебно осврнуо на намјеру Црне Горе да заштити рањиве групе становништва у мјери која је реална и могућа, наглашавајући да раст цијена енергената не улива оптимизам и са правом изазива забринутост због утицаја који може имати на стабилност енергетског система у држави. Са друге стране, охрабрују намјере Брисела као и поруке да ће земље региона имати подршку Европске уније када говоримо о ублажавању последица енергетске кризе, истакао је ресорни министар.

Ибрахимовић је информисао комесара и колеге из региона о активностима које Црна Гора спроводи као дио средњорочних мјера за превазилажење кризе, наглашавајући да је пријеко потребно пружити већу подршку развоју пројеката производње из обновљивих извора енергије, нарочито када имамо у виду потенцијале у области хидро, вјетро и соларних извора енергије које наша држава има. Ситуација која је све задесила, неизвјеснот у енергетском систему које је изазвала указују да морамо убрзати динамику и стварати повољан инвестициони амбијент, како би на тај начин послали поруку страним инвеститорима да се околности и времена мијењају, а самим тим и инвестиционе прилике и шансе.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?