Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Заокружен институционални оквир за одрживи развој

Влада Црне Горе је на сједници одржаној 23. децембра 2021. године донијела изузетно важну одлуку која се односи на унапређење институционалног оквира за одрживи развој и којом се јасно потврђује посвећеност Владе спровођењу идеје еколошке државе у пракси. Коначно, овом одлуком испуњен је стратешки циљ који се односи на спровођење реформе институционалне организације система управљања за одрживи развој који је зацртан доношењем Националне стратегије одрживог развоја до 2030. године, јула 2016. године.

Доношењем Уредбе о измјени и допуни уредбе о организацији и начину рада државне управе и Уредбе о допунама о Генералном секретаријату Владе Црне Горе досадашње Одјељење за одрживи развој у Министарству екологије, просторног планирања и урбанизма биће трансформисано у Канцеларију за одрживи развој унутар Генералног секретаријата Владе. Доношењем Одлуке о образовању Националног савјета за одрживи развој, савјетодавног тијела Владе, заокружен институционални оквир за одрживи развој који омогућава бржу и потпунију реализацију јавних политика и развојних пројеката заснованих на принципима одрживог развоја.

На овај начин Црна Гора показује проактивну улогу и додатно потврђује посвећеност спровођењу Агенде Уједињених нација за одрживи развој до 2030. године и придружује се државама које су својим стручним националним савјетима за одрживи развој додијелиле експлицитну улогу у имплементацији и постизању 17 Циљева одрживог развоја.

Циљеви одрживог развоја, који су преведени у национални контекст кроз Националну стратегију одрживог развоја до 2030. године, захтијевају ангажовање свих заинтересованих страна. Укључивањем представника академске и научне заједнице, бизниса и цивилног друштва, рањивих и маргинализованих група, биће омогућено да се чује глас свих релевантних актера у друштву и смислено учешц́е у процесу доношења одлука. Из тог разлога, Национални савјет, на чијем челу ће бити Предсједник Владе, ће представљати својеврсну платформу за плодоносан и инклузиван дијалог на свим нивоима, додатно ојачан стручним секретаријатом – Канцеларијом за одрживи развој, која ће на овај начин добити хоризонталну и координациону улогу у контексту праћења доношења и спровођења јавних политика.

Додатно, Национални савјет ће посебно радити на:

  • унапређењу комуникационе стратегије за одрживи развој, на начин да се додатно ангажује и информише јавност, као и подстакне шира расправа о питањима везаним за одрживи развој;
  • подстицању и промовисању истраживања и истраживачких студија, образовања, обуке, размјене технологија и размјене знања и вјештина релевантних за одрживи развој, као и изградња капацитета за одрживи развој на националном нивоу;
  • успостављање и унапређење партнерства са развојним партнерима и организацијама, приватним сектором, академском заједницом и другим релевантним актерима како би се обезбиједила подршка одрживом развоју и
  • подржавању иницијатива везано за одрживу зелену и праведну транзицију не остављајући никога иза себе (зелену економију, иновације и технологије, циркуларну економију, плаву економију, чистију производњу и потрошњу, друштвену одговорност, климатске промјене, очување биодиверзитета и биолошку безбједност, здраве стилове живота, родну равноправност и слично).

Заокруживањем система управљања за одрживи развој на овај начин, даје се подршка спровођењу политике одрживог развоја у Црној Гори са највећег нивоа извршне власти.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?