Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Здраво, срећно, безбрижно дијете тежња Министарства здравља и здравственог система

Објављено: 22.11.2022. 07:55 Аутор: ПР Служба Министарства здравља

Брига о здрављу и свеукупном развоју дјеце, њихово срећно одрастање, основа су сваког развијеног друштва.

Здравствена заштита дјетета утемељена је на холистичком приступу овој популацији, с циљем развоја, промовисања и унапрјеђења њиховог здравља, од зачећа до адолесцентне доби. Наш задатак је праћење раста и развоја, те стручно усавршавање и унапрјеђење свих струка које се баве здрављем дјеце, било тјелесним, менталним, емоционалним или интелектуалним, а у складу с Конвенцијом о правима дјетета, која представља крунски документ за свеобухватну заштиту права дјетета на међународном нивоу.

Зато нам је наопходно континуирано јачање здравстеног система са посебним фокусом на примарну здравствену заштиту, као темељ здравственог система, као и усмјеравање потребне пажње на систем јавног здравља и снажење јавно-здравствени капацитета. За такав приступ потребно је учешће свих чинилаца друштва, јер само кроз мултисекторску сарадњу и заједничко дјеловање можемо допринијети имамо систем који ће обезбиједити да наша дјеца имају срећно, здраво и безбрижно одрастање.

У том правцу у посљедње вријеме предузели смо низ конкретних корака. Реализујемо програм подршке унапређењу дојења, затим активности на плану развоја породилишта по мјери дјетета, а радимо и на успостављању Банке хуманог млијека.

У складу са препорукама UNICEF-а Министарство здравља најозбиљније је приступило изради Стратегије за рани развој дјетета у којој ће бити садржане смјернице и протоколи из ове области.

Министарство здравља, спроводећи политику Владе Црне Горе, као један од приоритета дефинисало је управо бригу о здрављу наших најмлађих и кроз стратешке документе настојаћемо да додатно уредимо и унаприједимо овај веома битан сегмент здравствене заштите.  

Новим законским одредбама, кроз Закон о здравственој заштити, између осталог, јасно ће бити препознати рани скрининг за ријетке болести код новорођенчади, превенција, пренатална њега, помоћ кроз савјетовалишта, како у породилиштима тако и у домовима здравља, а посебан акценат биће стављен на едукативни програм медицинског особља, како би били обучени да препознају и детектују ране знаке болести. Што раније откријемо обољење, веће су шансе да процес лијечења буде благовремен и успјешан!

У циљу унапређења здравствене заштите и очувања здравља дјеце, Министарство здравља примат даје превентивним програмима, прије свега вакцинацији као најефикаснијој заштити од бројних болести. Велики изазов нам је да у наредном пориоду повећамо обухват вакцинације, свим вакцинама по редовном календару вакцинацвије, а посебно ММР вакцином. У циљу превенције карцинома грлића материце, једне од најчешћих малигних болести код жена, недавно смо покренули имунизацију ХПВ вакцином наших дјевојчица узраста од девет до десет година.

Онолико колико је важна улога здравственог система, образовног система и цјелокупног друштва једнако је важна и улога родитеља односно породице у правилном развоју њихове дјеце. Зато је веома важно да родитељи схвате колико је важно да прихвате препоруке и да заштите своју дјецу и себе тако што ће се вакцинисати и на тај начин допринијети да сачувамо здравље и животе и наше и нашег потомства.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?