Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Dijagnozom preduzeća do uspješno sprovodene mentoring usluge

Objavljeno: 02.10.2018. 20:30 Autor: Ministarstvo ekonomije
„Sagledati prednosti i nedostatke u poslovanju samog privrednog subjekta, sprovesti analizu u poslovanju i na osnovu dobijenih rezultata uspostaviti dijagnozu u samom preduzeću, ključna je, a ujedno i polazna osnova, tokom sprovođenja mentoring procesa“- kazao je na jučerašnjem sastanku generalni direktor Direktorata za investicije, razvoj MSP i upravljanje EU fondovima Radosav Babić.
Ministarstvo ekonomije
Ministarstvo ekonomije, kao jedan od partnera na projektu „Uspostavljanje i promocija mentoring usluga u malim i srednjim preduzećima u zemljama Zapadnog Balkana“ bilo je juče domaćin sastanka crnogorskih mentora. Dvanaest mentora, podjeljeni u timove, kroz tri sesije razmjenilo je svoja iskustva sa terena i prijedloge za unapređenje mentorskih vještina. 

Babić je objasnio da je cilj održavanja sastanka da mentori kroz timski rad razmjene iskustva sa terena, od toga kako se pripremaju za inicijalni sastanak sa preduzećem sa svojim OJT trenerom (Trenerom na terenu, u samom preduzeću), koji su to korisni savjeti i inputi koje mentor dobija od OJT trenera tokom same posjete, kako se odvija komunikacija sa samim klijentima-korisnicima mentoring usluga, do toga koje alate i tehnike japanske metodologije mentori koriste prilikom dijagnostifikovanja samog preduzeća.

U Ministarstvu ekonomije su prepoznali da je ovo odlična prilika za nove mentore koji su obuke završili u julu tekuće godine, da čuju iskustva svojih kolega-mentora u sprovođenju mentoring usluga, probleme na koje su nailazili prilikom sprovođenja same usluge kao i da zajednički, kroz diskusiju, sagledaju koji su to segmenti mentoring procesa koji bi trebali da budu poboljšani u narednom periodu, a sve sa ciljem da mentoring usluga bude što kvalitetnije pružena krajnjem korisniku, tj. samom preduzeću.
Sastanku su prisustvovali i konsultanti japanske agencije za međunarodnu saradnju - JICA, g-đa Chine Koga i g-din Takashi Kimura.

G-din Kimura, tim lider Projekta, govorio je i o izazovima održivosti mentoring usluge nakon završetka projekta 2020. godine naglašavajući da su standardizovani set usluga koji se nudi preduzeću i standardizacija mentorskih vještina ključni za uspješno sprovođenje mentoring procesa, i to je nešto na čemu treba da se zasniva održivost ovog programa i po završetku samog projekta, uz odgovarajuća finansijskau podršku.

„Svaki mentor posjeduje određene mentorske vještine, ali one ne dolaze jednako do izražaja kod svih mentora već to zavisi od više faktora: kompetencija samog mentora, iskustva u radu sa malim i srednjim preduzećima u određenim oblastima, (finansije, marketing, razvoj ljudskih resursa, i sl), što utiče na tok sprovođenja same mentoring usluge preduzeću. Potrebno je prepoznati specifične mentorske vještine i dodatno raditi na njihovom poboljšanju, kako bi preduzeću bila pružena adekvatna savjetodavna podrška i pomoć u onim segmentima njegovog poslovanja u kojima se pokaže da postoji određeni problem“-zaključio je Babić.

KANCELARIJA ZA ODNOSE SA JAVNOŠĆU
MINISTARSTVO EKONOMIJE
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?