Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Akreditovanim zdravstvenim ustanovama do kvalitetnijih i bezbjednijih zdravstvenih usluga

Objavljeno: 23.12.2022. 06:41 Autor: PR Služba Ministarstva zdravlja

Ministarstvo zdravlja organizovalo dvodnevni seminar na temu: „Akreditacija i standardizacija zdravstvenih ustanova u Crnoj Gori“ 

Dvodnevni seminar „Akreditacija i standardizacija zdravstvenih ustanova u Crnoj Gori“,  čija je glavna tema bila značaj i benefiti akreditacije i standardizacije zdravstvenih ustanova, održan je 21.i 22. decembra 2022.godine u Kolašinu, u organizaciji Ministarstva zdravlja.

Edukativni stručni skup, otvorio je generalni direktor Direktorata za projekte, inovacije i zdravstveni turizam u Ministarstvu zdravlja i predsjednik Radne grupe za akreditaciju i standardizaciju zdravstvenih ustanova u Crnoj Gori, Luka Đukanović, a pored predstavnika Ministarstva zdravlja i zdravstvenih ustanova, učestvovali su i svoje iskustvo podijelili regionalni stručnjaci u ovoj oblasti Biserka Simčić, internacionalni ekspert iz Slovenije, Vladimir Arsenović, direktor Agencije za akreditaciju zdravstvenih ustanova Srbije i Marija Mitić,  šefica Odjeljenja za akreditacije standarde, međunarodnu saradnju i projektne aktivnosti u Agenciji za akreditaciju zdravstvenih ustanova Srbije.

Generalni direktor Luka Đukanović, pozdravljajući učesnike seminara, naglasio je spremnost Ministarstva zdravlja da pruži podršku zdravstvenim ustanovama u Crnoj Gori da uđu u proces akreditacije. Ukazao je da taj proces neće biti lak, ali da će zajedničko angažovanje svih relevantnih činilaca doprinijeti značajnom unapređenju zdravstvenog sistema u Crnoj Gori.

Internacionalni ekspert iz Slovenije Biserka Simčić govorila je o benefitima akreditovanih zdravstvenih ustanova i istakla značaj uvođenja akreditacije u zdravstveni sistem Crne Gore.

„U Sloveniji već dugo vrijeme pratimo uvođenje načela kvaliteta zdravstvenih usluga, koja su u svijetu i u Evropi već prihvaćena, sa ciljem da povećamo njihov pozitivan uticaj na društvo. Mislimo prije svega na dostupnost, blagovremenost i uspješnost, efikasni i ravnopravni tretman i zaštitu pacijenata. Akreditacija, kao način spoljašne procjene kvaliteta i bezbjednosti zdravstvenih obrada, u Sloveniji imala je smisao i potrebno joj je bilo naći mjesto u širem evropskom prostoru, prije svega u svijetu otvaranja tržišta zdravstvenih usluga i predviđenog slobodnog  protoka bolesnika.” kazala je Simčić.

Ističe da će se, pored većih mogućnosti za obradu bolesnika iz inostranstva, smanjiti i vjerovatnoća odlaska crnogorskih bolesnika u inostranstvo. “Cilj akreditacije je da poboljša kvalitet i bezbjednost zdravstvenih usluga i omogući veća konkurentnost javnih zdravstvenih ustanova u svijetu slobodnog protoka bolesnika, kazala je Simčić.

Direktor Agencije za akreditaciju zdravstvenih ustanova Srbije, Vladimir Arsenović istakao je značaj uvođenja sistema akreditacije u zdravstveni sistem Srbije i benefite za zdravstveni sistem i menadžment zdravstvenih ustanova. Napomenuo je da je u definisanim standardima za akreditaciju pacijent u centru zdravstvenog sistema.

Šefica Odjeljenja za akreditacije standarde, međunarodnu saradnju i projektne aktivnosti u Agenciji za akreditaciju zdravstvenih ustanova Srbije Marija Mitić predstavila je komponentne akreditacije i benefite akreditacije zdravstvenih ustanova.

“Komponente akreditacije su standardi, faze akreditacijskog postupka, dodjeljivanje sertifikata o akreditaciji i stalno unapređenje kvaliteta rada i bezbjednosti pacijenta. Bitno je znati da kroz akreditaciju zdravstvena ustanova može da vidi gdje je bila, gdje je sada i kuda treba dalje da ide” istakla je Mitić.

Seminaru su prisustvovali i uzeli učešće direktori domova zdravlja u Crnoj Gori i  članovi Radne grupe za akreditaciju i standardizaciju zdravstvenih ustanova Crne Gore: Tanja Radović, Akreditaciono tijelo Crne Gore, Miljana Pavličić, Institut za javno zdravlje Crne Gore, dr Nevena Terzič Stanić, Klinički centar Crne Gore, Dragana Mijović, Ministarstvo zdravlja, Tanja Mijović, Ministarstvo zdravlja, Ivana Milošević, Ministarstvo zdravlja.

Ovaj seminar samo je jedna u nizu aktivnosti koje je Ministarstvo zdravlja sprovelo u toku 2022. godine kad su pokrenute brojni projekti na unapređenju infrastrukturnih kapaciteta i opremljenosti zdravstvenih ustanova u Crnoj Gori, kao što su, između ostalih, izgradnja Klinike za infektivne bolesti i Klinike za dermatovenerologiju, adaptacija devet mikrobioloških laboratorija u Crnoj Gori, izgradnja i opremanje Centra za kontrolu i prevenciju infektivnih bolesti sa Operativnim centrom za vanredne situacije, rekonstrukcija Specijalne bolnice u Risnu.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?