Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Акредитованим здравственим установама до квалитетнијих и безбједнијих здравствених услуга

Објављено: 23.12.2022. 06:41 Аутор: ПР Служба Министарства здравља

Министарство здравља организовало дводневни семинар на тему: „Акредитација и стандардизација здравствених установа у Црној Гори“ 

Дводневни семинар „Акредитација и стандардизација здравствених установа у Црној Гори“,  чија је главна тема била значај и бенефити акредитације и стандардизације здравствених установа, одржан је 21.и 22. децембра 2022.године у Колашину, у организацији Министарства здравља.

Едукативни стручни скуп, отворио је генерални директор Директората за пројекте, иновације и здравствени туризам у Министарству здравља и предсједник Радне групе за акредитацију и стандардизацију здравствених установа у Црној Гори, Лука Ђукановић, а поред представника Министарства здравља и здравствених установа, учествовали су и своје искуство подијелили регионални стручњаци у овој области Бисерка Симчић, интернационални експерт из Словеније, Владимир Арсеновић, директор Агенције за акредитацију здравствених установа Србије и Марија Митић,  шефица Одјељења за акредитације стандарде, међународну сарадњу и пројектне активности у Агенцији за акредитацију здравствених установа Србије.

Генерални директор Лука Ђукановић, поздрављајући учеснике семинара, нагласио је спремност Министарства здравља да пружи подршку здравственим установама у Црној Гори да уђу у процес акредитације. Указао је да тај процес неће бити лак, али да ће заједничко ангажовање свих релевантних чинилаца допринијети значајном унапређењу здравственог система у Црној Гори.

Интернационални експерт из Словеније Бисерка Симчић говорила је о бенефитима акредитованих здравствених установа и истакла значај увођења акредитације у здравствени систем Црне Горе.

„У Словенији већ дуго вријеме пратимо увођење начела квалитета здравствених услуга, која су у свијету и у Европи већ прихваћена, са циљем да повећамо њихов позитиван утицај на друштво. Мислимо прије свега на доступност, благовременост и успјешност, ефикасни и равноправни третман и заштиту пацијената. Акредитација, као начин спољашне процјене квалитета и безбједности здравствених обрада, у Словенији имала је смисао и потребно јој је било наћи мјесто у ширем европском простору, прије свега у свијету отварања тржишта здравствених услуга и предвиђеног слободног  протока болесника.” казала је Симчић.

Истиче да ће се, поред већих могућности за обраду болесника из иностранства, смањити и вјероватноћа одласка црногорских болесника у иностранство. “Циљ акредитације је да побољша квалитет и безбједност здравствених услуга и омогући већа конкурентност јавних здравствених установа у свијету слободног протока болесника, казала је Симчић.

Директор Агенције за акредитацију здравствених установа Србије, Владимир Арсеновић истакао је значај увођења система акредитације у здравствени систем Србије и бенефите за здравствени систем и менаџмент здравствених установа. Напоменуо је да је у дефинисаним стандардима за акредитацију пацијент у центру здравственог система.

Шефица Одјељења за акредитације стандарде, међународну сарадњу и пројектне активности у Агенцији за акредитацију здравствених установа Србије Марија Митић представила је компонентне акредитације и бенефите акредитације здравствених установа.

“Компоненте акредитације су стандарди, фазе акредитацијског поступка, додјељивање сертификата о акредитацији и стално унапређење квалитета рада и безбједности пацијента. Битно је знати да кроз акредитацију здравствена установа може да види гдје је била, гдје је сада и куда треба даље да иде” истакла је Митић.

Семинару су присуствовали и узели учешће директори домова здравља у Црној Гори и  чланови Радне групе за акредитацију и стандардизацију здравствених установа Црне Горе: Тања Радовић, Акредитационо тијело Црне Горе, Миљана Павличић, Институт за јавно здравље Црне Горе, др Невена Терзич Станић, Клинички центар Црне Горе, Драгана Мијовић, Министарство здравља, Тања Мијовић, Министарство здравља, Ивана Милошевић, Министарство здравља.

Овај семинар само је једна у низу активности које је Министарство здравља спровело у току 2022. године кад су покренуте бројни пројекти на унапређењу инфраструктурних капацитета и опремљености здравствених установа у Црној Гори, као што су, између осталих, изградња Клинике за инфективне болести и Клинике за дерматовенерологију, адаптација девет микробиолошких лабораторија у Црној Гори, изградња и опремање Центра за контролу и превенцију инфективних болести са Оперативним центром за ванредне ситуације, реконструкција Специјалне болнице у Рисну.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?