Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Delegacija Crne Gore učestvovala na 22. Konferenciji strana potpisnica Barselonske konvencije i njenih protokola (COP 22)

Delegaciju Crne Gore na 22. Konferenciji strana potpisnica Konvencije o zaštiti morske sredine i priobalnog područja Sredozemlja (Barselonske konvencije) i njenih protokola (COP 22), koja je održana u Antaliji, u periodu od 7. do 10. decembra 2021. godine predvodio je državni sekretar za ekologiju, Danilo Mrdak. Delegaciju su činili i savjetnica predsjednika Vlade za urbanizam, Ana Samardžić, generalna direktorica Direktorata za prirodu Tamara Brajović i rukovoditeljka Direkcije za integralno upravljanje morskim i kopnenim ekosistemima i kontakt osoba za Barselonsku konvenciju za Crnu Goru, Ivana Stojanović. Republika Turska bila je domaćin Konferencije, koja će predsjedavati Upravnim tijelom Barselonske konvencije Mediteranskog akcionog plana Programa za životnu sredinu Ujedinjenih nacija (UN Environment/MAP) u predstojećem dvogodišnjem periodu.

Dvadeset jedna država Mediterana odobrile su odluke na kojima će se zasnivati aktivnosti UN/Environment-MAP u naredne dvije godine, među kojima je najznačajniji: Program rada i budžet za period 2022-2023. godine, Srednjoročna strategija rada UNEP/MAP za period 2022-2027. godina, Odluka o uspostavljanju Sredozemnog mora za područje kontrole emisija oksida sumpora (MED SOx ECA) u skladu s Aneksom VI MARPOL Konvencije, Strateški akcioni plan za očuvanje biodiverziteta i održivo upravljanje prirodnim resursima u Mediteranu nakon 2020. godine (Post-2020 SAPBIO), doprinos uspostavljanju zaštite 30% površine globalnih mora i okeana do 2030. godine, odluke iz oblasti smanjenja zagađenja mora u pogledu tretmana otpadnih voda, otpada u moru, zagađenja s brodova, itd.

Tokom četvorodnevnog događaja, crnogorska delegacija je učestvovala na sastancima i događajima na marginama, među kojima se izdvajaju predstavljanje rezultata projekta GEF Adriatic, koji je sproveden u Albaniji i Crnoj Gori u periodu maj 2018 – jun 2021. godine.

Tokom trećeg dana Konferencije, Vlada Republike Turske organizovala je ručak za ženske predstavnike delegacija, koje je ugostila prva dama Turske, Emina Erdogan. Cilj ovog događaja, na kojem je crnogorsku delegaciju predstavila Ana Samardžić, je isticanje uloge žena lidera u zemljama Mediterana, u oblasti zaštite životne sredine. Prva dama Turske je ličnim primjerom inspirisala žene širom Mediterana da pokrenu i vode inicijative, posebno u oblasti adekvatnog upravljanja i smanjenja otpada, kao što je projekat Zero Waste u Turskoj.


Delegacija Crne Gore učestvovala na 22. Konferenciji strana potpisnica Barselonske konvencije i njenih protokola (COP 22)Ana Samardžić, savjetnica Predsjednika Vlade CG i Emina Erdogan, prva dama Turske

 

Takođe su, paralelno, uoči ministarske sesije, nazad u more puštene dvije morske kornjače iz turskog Centra za oporavak ove vrste, koji je ujedno i mjesto gdje se povrijeđenim kornjačama pruža pomoć i gdje se one rehabilituju.

Istog dana, državni sekretar Danilo Mrdak imao je izlaganje u okviru ministarskog segmenta Konferencije, na temu Za plavi Mediteran: bez zagađenja, u kojem se štiti biodiverzitet i održava klimatska stabilnost (Towards a Blue Mediterranean: Leaving a Pollution-Free Legacy, Protecting Biodiversity and Sustaining Climate Stability). Mrdak je ukazao na rezultate koji su postignuti u Crnoj Gori u posljednje dvije godine, kao što je proglašenje prvih morskih zaštićenih područja i rezultati projekta GEF Adriatic.


Delegacija Crne Gore učestvovala na 22. Konferenciji strana potpisnica Barselonske konvencije i njenih protokola (COP 22)Državni sekretar Danilo Mrdak i ministar životne sredine, urbanizma, klimatskih promjena, Murat Kurum

 


Održan je i niz bilateralnih sastanaka, među kojima su najznačajniji sastanci s Regionalnim centrom Barselonske konvencije koji je zadužen za sprovođenje Protokola o integralnom upravljanju obalnim područjem iz Splita. Jedno od značajnijih predstavljanja Crne Gore na marginama Konferencije jeste i predstavljanje filma o Solani od strane Zenepe Like, predstavnice NVO Dr. Martin Šnejder-Džejkobi u Crnoj Gori. Predstavnici crnogorske delegacije susreli su se i sa predstavnicom NVO MedWet Marijen Kurubl. Organizovan je i susret sa s predstavnicima delegacije Republike Slovenije, Natašom Bratinom i Mitjom Bricelj, na temu planiranja prostora, zajedničkog djelovanja u okviru EU Strategije za Jadransko-jonski region, posebno u dijelu planiranja područja mora.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?