Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Drugi dobrovoljni nacionalni izvještaj: Crna Gora i ciljevi održivog razvoja 2016-2021. godina

Objavljeno: 09.06.2022. 10:39 Autor: Kancelarija za održivi razvoj Vlade Crne Gore

Na današnjoj sjednici Vlade usvojen je Drugi dobrovoljni nacionalni izvještaj: Crna Gora i ciljevi održivog razvoja 2016-2021. godina (DNI) koji je i prvi zvanični presjek stanja sprovođenja Ciljeva održivog razvoja definisanih UN Agendom za održivi razvoj do 2030. godine (Agenda 2030). Ovo je ujedno i prvi zvanični presjek stanja sprovođenja Nacionalne strategije održivog razvoja do 2030. godine, kroz koju su nacionalizovani zahtijevi definisani Agendom 2030.

Izvještaj je rađen uz koordinaciju i stručni doprinos Kancelarije za održivi razvoj, a kroz sveobuhvatnu podršku sistema Ujedinjenih nacija u Crnoj Gori.

Drugi DNI daje ocjenu stanja za svih 17 ciljeva održivog razvoja (COR) definisanih Agendom 2030, a posebna pažnja je stavljena na implementaciju ciljeva: 1 – svijet bez siromaštva; 4 – obrazovanje; 5 - rodnaravnopravnost; 14 i 15 biodiverzitet mora i kopna; 17 – partnerstva za razvoj.

Nalazi Izvještaja potvrđuju da su poslednjih pet godina postignuti značajni pomaci kod više zadataka COR koji su bili u fokusu, ali da se Crna Gora i dalje suočava sa brojnim izazovima, s tim u vezi:

  • Treba utvrditi i fokusirati se na realizaciju prioritetnih ciljeva i zadataka, na one kod kojih se zaostaje, ali prije svega na one koji su od suštinskog značaja za dalji razvoj društva i kod kojih je sinergiija sa zahtjevima iz procesa pridruživanja EU najsnažnija.
  • Za precizniju i pouzdaniju ocjenu stanja, neophodno je unaprijediti sistem izvještavanja o sprovođenju Nacionalne strategije održivog razvoja do 2030. godine. Odnosno neophodno je unaprijeđenje statističkog sistema i razvijanje podataka, uvođenje novih indikatora, kako bi na osnovu presjeka stanja mogli kreirati buduće aktivnosti u okviru razvojnih politika.
  • Potrebno je raditi na ostvarivanju većeg stepena finansiranja politika održivog razvoja, na principima kao što su privatno-javna partnerstva, kao i veće korišćenje mehanizma zagađivač plaća i primjene kaznene politike.

Kroz ovaj Izvještaj su uključeni svi akteri društva na način da ne ostavimo nikoga iza sebe, a posebnu pažnju smo poklonili mladima. Takođe u okviru Izvještaja za pojedine ciljeve dat je i originalni osvrt NVO sektora. Međutim neophodno je i dalje unapređenje koordinacije, uključivanje svih aktera kako bi se čulo mišljenje javnosti. Kroz institucionalni aranžman Kancelarije za održivi razvoj i Nacionalnog savjeta za održivi razvoj, ovo je moguće i dostići.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?