Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Други добровољни национални извјештај: Црна Гора и циљеви одрживог развоја 2016-2021. година

На данашњој сједници Владе усвојен је Други добровољни национални извјештај: Црна Гора и циљеви одрживог развоја 2016-2021. година (ДНИ) који је и први званични пресјек стања спровођења Циљева одрживог развоја дефинисаних УН Агендом за одрживи развој до 2030. године (Агенда 2030). Ово је уједно и први званични пресјек стања спровођења Националне стратегије одрживог развоја до 2030. године, кроз коју су национализовани захтијеви дефинисани Агендом 2030.

Извјештај је рађен уз координацију и стручни допринос Канцеларије за одрживи развој, а кроз свеобухватну подршку система Уједињених нација у Црној Гори.

Други ДНИ даје оцјену стања за свих 17 циљева одрживог развоја (ЦОР) дефинисаних Агендом 2030, а посебна пажња је стављена на имплементацију циљева: 1 – свијет без сиромаштва; 4 – образовање; 5 - роднаравноправност; 14 и 15 биодиверзитет мора и копна; 17 – партнерства за развој.

Налази Извјештаја потврђују да су последњих пет година постигнути значајни помаци код више задатака ЦОР који су били у фокусу, али да се Црна Гора и даље суочава са бројним изазовима, с тим у вези:

  • Треба утврдити и фокусирати се на реализацију приоритетних циљева и задатака, на оне код којих се заостаје, али прије свега на оне који су од суштинског значаја за даљи развој друштва и код којих је синергиија са захтјевима из процеса придруживања ЕУ најснажнија.
  • За прецизнију и поузданију оцјену стања, неопходно је унаприједити систем извјештавања о спровођењу Националне стратегије одрживог развоја до 2030. године. Односно неопходно је унапријеђење статистичког система и развијање података, увођење нових индикатора, како би на основу пресјека стања могли креирати будуће активности у оквиру развојних политика.
  • Потребно је радити на остваривању већег степена финансирања политика одрживог развоја, на принципима као што су приватно-јавна партнерства, као и веће коришћење механизма загађивач плаћа и примјене казнене политике.

Кроз овај Извјештај су укључени сви актери друштва на начин да не оставимо никога иза себе, а посебну пажњу смо поклонили младима. Такође у оквиру Извјештаја за поједине циљеве дат је и оригинални осврт НВО сектора. Међутим неопходно је и даље унапређење координације, укључивање свих актера како би се чуло мишљење јавности. Кроз институционални аранжман Канцеларије за одрживи развој и Националног савјета за одрживи развој, ово је могуће и достићи.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?