E-SPACE - cirkularna ekonomija

Projekat Eko-škole za unapređenje cirkularne ekonomije (E-SPACE) pilotiran je u Eko školama u Sloveniji i Letoniji uz podršku kompanije Lucart Professional.  Ovaj dvogodišnji projekat testirao je metodologiju koja je osmišljena da pruži znanje učenicima o cirkularnoj ekonomiji i osnaži ih da preduzmu akcije za njen napredak.

Ovaj pilot program fokusira se na razvoj "programa za cijelu školu" koji gradi znanje i kritičko mišljenje kod učenika kako bi se unaprijedili principi cirkularne ekonomije i kako bi se stvorili novi ekonomski modeli koji smanjuju otpad i doprinose postizanju cilja 12. (SDG) - Osigurati održive obrasce potrošnje i proizvodnje.

Eko škole, odnosno metodologija sedam koraka pruža priliku za učenje o cirkularnoj ekonomiji i preduzimanje akcije. Učenje počinje sa osnovnim razumijevanjem načina na koji proizvodi, robe, usluge i proizvodni sistemi utiču na održivost, i kako su naši trenutni sistemi potrošnje i odlaganja otpada neodrživi. Takođe se fokusira na nove načine promovisanja održivih sistema proizvodnje i potrošnje i na to kako možemo učiti iz prirode i graditi sisteme koji su cirkularni sa ograničenim otpadom. Učenici su ohrabreni da rade na projektu koji razmatra uobičajene tokove proizvoda kao što su elektronika, papir, hrana i usluge poput transporta u njihovim Eko školama, i da ponovo osmisle ove tokove kako bi povećali cirkularnost i smanjili uticaj na životnu sredinu. Projekat je takođe osmišljen da razvije vještine i motivaciju kako bi im pomogao da olakšaju promjene u svom krugu uticaja.

U Crnoj Gori projekat se realizuje u 11 škola.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?