Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Grupa za nestale osobe na Zapadnom Balkanu na samitu Berlinskog procesa u Tirani

Objavljeno: 17.10.2023. 08:17 Autor: Ministarstvo rada i socijalnog staranja

Uprkos političkim tenzijama na Zapadnom Balkanu, postignut je značajan napredak u traženju i identifikaciji osoba koje se još uvijek vode kao nestale iz sukoba 1990-ih. U izvještaju predstavljenom na Samitu Berlinskog procesa u Tirani, Grupa za nestale osobe na Zapadnom Balkanu (GNO) istakla je praktične rezultate koji su postignuti kroz fokusiranu multilateralnu saradnju između nadležnih vladinih agencija.

Četvrti izvještaj o radu GNO-a, koji pokriva bilateralne aktivnosti domaćih institucija za nestale osobe u periodu od 1. jula 2022. do 1. jula 2023, fokusira se na sprovođenje multilateralnog Okvirnog plana koji je potpisan u novembru 2018. godine u sjedištu Međunarodne komisije za nestale osobe (ICMP) u Hagu od strane domaćih institucija iz regiona koje su odgovorne za traženje nestalih osoba.

Predstavnici MRSS učestvovali na samitu Berlinskog procesa u Tirani

GNO se sastoji od rukovodilaca i drugih visokih predstavnika ovih institucija i angažovan na rješavanju pitanja utvrđenih Okvirnim planom. Sam Okvirni plan proizlazi iz Deklaracije potpisane u Londonu u julu 2018. godine, u kojoj su premijeri Bosne i Hercegovine, Kosova, Crne Gore, Srbije, Albanije, Hrvatske, Njemačke, Ujedinjenog Kraljevstva, Austrije, Bugarske, Francuske, Italije, Slovenije i Poljske ponovili svoju opredijeljenost da podrže aktivnosti u traženju i identifikaciji osoba koje se još uvijek vode kao nestale. Aktivnosti u okviru Okvirnog plana finansiraju Ujedinjeno Kraljevstvo i Njemačke.

“GNO nastoji osigurati da se preostalih 11.000 osoba nestalih u sukobu u bivšoj Jugoslaviji pronađe, te da se porodicama nestalih pruže pouzdane i tačne informacije putem mehanizma GNO-a, odnosno Foruma za porodice,” rekao je Andreas Kleiser, direktor za politiku i saradnju ICMP-a.

„Izvještaj koji je predstavljen pokazuje posvećenost GNO-a podsticanju saradnje, transparentnosti i očuvanju prava porodica", dodao je on.

Nikola Perišić, predsjedavajući Kolegija direktora Instituta za nestale osobe Bosne i Hercegovine rekao je: „Ovaj oblik multilateralne saradnje, predstavlja nezamjenjiv mehanizam kada je u pitanju saradnja u procesu traženja nestalih osoba u regionu. Između ostalih rezultata, želim da istaknem važnost uspostavljanja jedinstvene Regionalne baze podataka o aktivnim slučajevima nestalih osoba iz sukoba na području bivše Jugoslavije”.

Andin Hoti, predsjednik Komisije za nestala lica Vlade Kosova je rekao: „U okviru Berlinskog procesa našli smo konsenzus o godišnjem izveštaju koji je danas predstavljen. Republika Kosovo ostaje posvećena daljem intenziviranju regionalne saradnje, u suočavanju sa izazovima koji leže van naših granica”.

Dragan Đukanović, predsjednik Komisije za nestala lica Crne Gore rekao je: „Komisija Vlade Crne Gore podržava sve aktivnosti Grupe za nestale osobe i zadovoljni smo da je usvojen godišnji izvještaj koji je danas predstavljen u okviru Berlinskog procesa i drago mi je takođe što i porodice učestvuju u procesu. Svakim danom ova grupa sve više ojačava i imaće podršku Vlade Crne Gore za sve buduće aktivnosti”.

Veljko Odalović, predsjednik Komisije za nestala lica Vlade Republike Srbije, rekao je: „Dobro je što ovaj mehanizam postoji i svi treba da učinimo sve da on funkcioniše. To je mehanizam kroz koji možemo prevazići neke od naših unutrašnjih problema, a ovaj izvještaj je pokazao da možemo mnogo lakše postići dogovore nego među sobom. Postoji potreba da se izvrši veći pritisak na druge domaće institucije koje učestvuju u procesu kako bi intenzivnije sarađivale sa ICMP-om, ali i međusobno, na rješavanju pitanja neidentifikovanih posmrtnih ostataka u mrtvačnicama u regionu. Takođe, ključno je insistirati na informacijama o novim lokacijama jer je to oblast u kojoj ima najviše prostora za unapređenje naše saradnje”.

Nakon predstavljanja izvještaja GNO-a i obraćanja Predsjedavajućeg Odbora Regionalne koordinacione mreže udruženja porodica nestalih (RCN), diskusija o izvještaju je nastavljena u kontekstu Foruma za porodice. Predstavnici domaćih institucija angažirali su se s članovima Odbora Regionalne koordinacione mreže da istraže načine za unapređenje saradnje po pitanju nestalih osoba. Regionalna koordinaciona mreža, koja okuplja udruženja porodica nestalih osoba iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Kosova, Crne Gore i Srbije, zvanično je uspostavljena potpisivanjem Memoranduma o razumijevanju pod pokroviteljstvom ICMP-a 17. marta 2022. godine u Sarajevu. Forum za porodice bio je drugi takav događaj, nakon inauguracione sjednice Foruma održane u Podgorici u septembru 2022. Godine.

Haki Kasumi, predsjednik Odbora Regionalne mreže udruženja porodica nestalih osoba sa prostora bivše Jugoslavije, rekao je: „Danas smo učestvovali na najvažnijem sastanku u roku od godinu dana. Mi kao porodice nestalih dali smo sve od sebe i dobili smo obećanja od institucija. Zato se nadamo da će ih institucije zadržati i da ćemo imati nove rezultate uključujući napore da se lociraju potencijalne grobnice, kao i rješavanje neidentifikovanih slučajeva u mrtvačnicama u regionu”.

ICMP, uz podršku vlada Ujedinjenog Kraljevstva i Njemačke, podržava regionalnu saradnju podstičući multilateralnu razmjenu uključujući korištenje moderne tehnologije kao što je jedinstveni zajednički repozitorij koji je dostupan porodicama nestalih. ICMP takođe radi sa udruženjima porodica nestalih širom regije kako bi im pomogao da ojačaju svoje kapacitete na regionalnom nivou.

Ujedinjeno Kraljevstvo i Njemačka su dugogodišnji partneri ICMP-a i GNO-a na zapadnom Balkanu. Oni su odigrali ključnu ulogu u uspostavljanju ICMP-ovog globalnog mandata i država koje su pristupile sporazumu sa ICMP-om.

O ICMP-u

ICMP je sporazumom utemeljena međunarodna organizacija sa sjedištem u Hagu u Holandiji. Njegov mandat je da osigura saradnju vlada i drugih organa vlasti u pronalaženju osoba nestalih uslijed sukoba, povreda ljudskih prava, nesreća, organiziranog kriminala, ilegalnih migracija i drugih razloga, te da im pruži pomoć u tim procesima.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?