Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Horizont Evropa: aktivnosti za stvaranje zdravije i digitalnije Evrope u 2021-2022. godini

Objavljeno: 22.06.2021. 08:23 Autor: Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta

Evropska komisija je donijela Horizont Evropa glavni Radni program za 2021-2022.godinu u kojem su navedeni ciljevi i posebna tematska područja za koja će se izdvojiti sredstva u ukupnom iznosu od 14,7 milijardi eura. Ta ulaganja će poboljšati zelenu i digitalnu tranziciju, održivi oporavak od krize uzrokovane pandemijom koronavirusa i otpornost EU na buduće krize. Evropskim istraživačima omogućiće stipendije, pristup osposobljavanju i razmjenama i doprinijeće izgradnji efikasnijih evropskih inovacionih ekosistema i vrhunske istraživačke infrastrukture. Program ima za cilj poboljšanje saradnje istraživača i inovatora iz cijelog svijeta jer je njime obuhvaćen kompletan ciklus istraživanja i inovacija, od laboratorija do tržišta. 

Mariya Gabriel, komesarka za inovacije, istraživanje, kulturu, obrazovanje i mlade, izjavila je: Budući da je 40% budžeta programa Horizont Evropa namijenjeno za povećanje održivosti, ovaj Radni program doprinijeće stvaranju zelenije Evrope spremne za digitalnu transformaciju. Horizont Evropa danas je u potpunosti otvoren za preduzeća: podstičem istraživače i inovatore da se prijave i pomognu u pronalaženju rješenja radi poboljšanja naše svakodnevice.

 

Više od 40% sredstava, odnosno oko 5,8 milijardi eura uložiće se u istraživanje i inovacije za Evropski zeleni plan i obaveze Unije da EU do 2050. godine postane prvi klimatski neutralni kontinent. Ta sredstva su namijenjena projektima za unaprjeđenje nauke o klimatskim promjenama, rješenja za smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte i prilagođavanje klimatskim promjenama. Na primjer, projektne aktivnosti mogu biti one kojima se ubrzava prelazak na čistu energiju i mobilnost na održiv i pravedan način, pomaže u prilagođavanju prehrambenih sistema, podstiče cirkularna i bioekonomija, održavaju i poboljšavaju prirodni "umivaonici ugljenika" u ekosistemima i podstiče prilagođavanje klimatskim promjenama.

Dostupnim sredstvima finansira se i stvaranje preduslova za osnivanje digitalnih preduzeća. Program može obuhvatati aktivnosti kojima se podstiče korišćenje punog potencijala digitalnih alata i istraživanja i inovacija utemeljenih na podacima u području medicine, medija, kulturne baštine, kreativne industrije, energije, mobilnosti i proizvodnje hrane. Time se podstiče modernizacija industrije i jača vodeći položaj Evrope u industrijskom sektoru. Za razvoj temeljnih digitalnih tehnologija u periodu 2021 – 2022. godine izdvojiće se podrška u iznosu od približno 4 milijarde eura.

Dodatno, ovim Radnim programom ukupna ulaganja u iznosu od oko 1,9 milijardi eura usmjeriće se na otklanjanje neposredne ekonomske i društvene štete prouzrokovane pandemijom koronavirusa. Sredstva će putem instrumenta Evropski plan oporavka doprinijeti izgradnji nove, post-pandemijske Evrope, koja će biti ne samo zelenija i digitalnija, već i otpornija na poremećaje, što uključuje modernizaciju zdravstvenih sistema i poboljšanje istraživačkih kapaciteta, posebno za razvoj vakcine.

Horizon Euroope: Investing in our future



Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?