Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Kordić na sastanku ZKO: Vlada opredijeljena za dijalog i transparentost u pristupanju EU

„Opredijeljenost Vlade je da pregovore vodi po principu transparentnosti i inkluzivnosti, uz ravnopravan i partnerski dijalog s predstavnicima civilnog sektora, koji može značajno doprinijeti kvalitetu javnih politika i ispunjavanju privremenih i završnih mjerila Izuzetno je važno da organizacije civilnog društva budu nezaobilazan partner Vlade i Skupštine, ne samo u procesu praćenja sprovođenja javnih politika, već i u samom kreiranju, budući da je strateški prioritet članstva u EU projekat cijelog našeg društva“, poručila je glavna pregovaračica, Zorka Kordić na otvaranju četrnaestog sastanka Zajedničkog konsultativnog odbora Evropske unije i Crne Gore.

Sastanak su otvorili kopredsjedavajući sa EU i crnogorske strane, Andrej Zorko i Pavle Radovanović, koji su izrazili zadovoljstvo zbog činjenice da su, nakon izbora novog sastava delegacije dvije strana, organizuje sastanak Zajedničkog konsultativnog odbora u vrlo izazovnom vremenu, ističući važnost održavanja kontinuiranog dijaloga o evropskoj integraciji s civilnim sektorom, kao dijelom društva koji je u mogućnosti da na najbolji način adresira izazove u primjeni crnogorskog zakonodavstva usklađenog sa evropskim.

Glavna pregovaračica je istakla da na suštinsku reformu vladavine prava i ubrzavanje pregovora s EU obavezuje i posljednje istraživanje javnog mnjenja iz januara 2021, koje pokazuje da 74,8% crnogorskih građana podržava članstvo u Evropskoj unijiKako je istakla, prioritet u radu Vlade ostaje ispunjenje privremenih mjerila u pregovaračkim poglavljima 23 – Pravosuđe i temeljna prava i 24 – Sloboda, pravda i bezbijednost, na kojima rad treba da bude sinergijski – uz učešće sve tri grane vlasti.

„Jasno je da naši građani očekuju od svih relevatnih aktera da zajedno rade na ubrzanju procesa evropske integracije i suštinskim reformama u vladavini prava, ali i dostizanju evropskih standarda u svim javnim politikama, kako bismo što prije postali punopravna članica EU“, istakla je Kordić. Dodala je da je Vlada opredijeljena da suštinski unaprijedi saradnju i dijalog sa civilnim društvom, u svim oblastima, a posebno u procesu evropske integracije.

Govoreći o pandemiji koronairusa, koja je pogodila i Crnu Goru, glavna pregovaračica je podsjetila da je Vlada reagovala sa četiri paketa mjera, donijetih sa ciljem poboljšanja makroekonomske stabilnosti i smanjivanja negativnih socio-ekonomskih posljedica pandemije, a paralelno su se ulagali napori na obezbjeđivanju vakcina.

„Pred nama je puno posla i intenzivan rad na ostvarivanju napretka u reformi vladavine prava, oporavku ekonomije i nastavku procesa reforme javne uprave, što će u krajnjem dovesti do unapređenja administrativnih kapaciteta institucija na način da efikasno sprovode pravnu tekovinu EU. Opredijeljeni smo da njegujemo dijalog i transparentost samog procesa, kako bi svi društveni akteri bili uključeni i dali doprinos ka postizanju zajedničkog cilja“, zaključila je Kordić.

Sastanak ZKO-a je bio posvećen razmatranju trenutnog statusa u odnosima EU - Crna Gora, uključujući Izvještaj za Crnu Goru 2020, odgovor države na pandemiju Covid 19, kao i stanje civilnog društva u Crnoj Gori. U radu su učestvovali i šefica Delegacije EU u Crnoj Gori, Kristina Oana Popa, zamjenica šefa Jedinice za Crnu Goru u Generalnom direktoratu za proširenje i politiku susjedstva EK, Barbara Hesus Žimeno, direktorica Politikon mreže, Jovana Marović, članica crnogorske delegacije u ZKO, Gordana Đurović, predstavnica EK, Tatjana Romon i predstavnica Delegacije EU u Crnoj Gori, Ana Marigueza.

Na kraju sastanka članovi i članice Zajedničkog konsultativnog odbora Evropske unije i Crne Gore usvojili su Zajedničku deklaraciju.

Zajednički konsultativni odbor Evropske unije i Crne Gore je konstituisan u oktobru 2012. godine ima za cilj da omogući organizacijama civilnog društva obije strane da prate napredak Crne Gore ka članstvu u EU, pokreće debatu i daje preporuke nacionalnim i evropskim institucijama.

Dokumenta

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?