Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Кордић на састанку ЗКО: Влада опредијељена за дијалог и транспарентост у приступању ЕУ

„Опредијељеност Владе је да преговоре води по принципу транспарентности и инклузивности, уз равноправан и партнерски дијалог с представницима цивилног сектора, који може значајно допринијети квалитету јавних политика и испуњавању привремених и завршних мјерила Изузетно је важно да организације цивилног друштва буду незаобилазан партнер Владе и Скупштине, не само у процесу праћења спровођења јавних политика, већ и у самом креирању, будући да је стратешки приоритет чланства у ЕУ пројекат цијелог нашег друштва“, поручила је главна преговарачица, Зорка Кордић на отварању четрнаестог састанка Заједничког консултативног одбора Европске уније и Црне Горе.

Састанак су отворили копредсједавајући са ЕУ и црногорске стране, Андреј Зорко и Павле Радовановић, који су изразили задовољство због чињенице да су, након избора новог састава делегације двије страна, организује састанак Заједничког консултативног одбора у врло изазовном времену, истичући важност одржавања континуираног дијалога о европској интеграцији с цивилним сектором, као дијелом друштва који је у могућности да на најбољи начин адресира изазове у примјени црногорског законодавства усклађеног са европским.

Главна преговарачица је истакла да на суштинску реформу владавине права и убрзавање преговора с ЕУ обавезује и посљедње истраживање јавног мњења из јануара 2021, које показује да 74,8% црногорских грађана подржава чланство у Европској унијиКако је истакла, приоритет у раду Владе остаје испуњење привремених мјерила у преговарачким поглављима 23 – Правосуђе и темељна права и 24 – Слобода, правда и безбиједност, на којима рад треба да буде синергијски – уз учешће све три гране власти.

„Јасно је да наши грађани очекују од свих релеватних актера да заједно раде на убрзању процеса европске интеграције и суштинским реформама у владавини права, али и достизању европских стандарда у свим јавним политикама, како бисмо што прије постали пуноправна чланица ЕУ“, истакла је Кордић. Додала је да је Влада опредијељена да суштински унаприједи сарадњу и дијалог са цивилним друштвом, у свим областима, а посебно у процесу европске интеграције.

Говорећи о пандемији коронаируса, која је погодила и Црну Гору, главна преговарачица је подсјетила да је Влада реаговала са четири пакета мјера, донијетих са циљем побољшања макроекономске стабилности и смањивања негативних социо-економских посљедица пандемије, а паралелно су се улагали напори на обезбјеђивању вакцина.

„Пред нама је пуно посла и интензиван рад на остваривању напретка у реформи владавине права, опоравку економије и наставку процеса реформе јавне управе, што ће у крајњем довести до унапређења административних капацитета институција на начин да ефикасно спроводе правну тековину ЕУ. Опредијељени смо да његујемо дијалог и транспарентост самог процеса, како би сви друштвени актери били укључени и дали допринос ка постизању заједничког циља“, закључила је Кордић.

Састанак ЗКО-а је био посвећен разматрању тренутног статуса у односима ЕУ - Црна Гора, укључујући Извјештај за Црну Гору 2020, одговор државе на пандемију Цовид 19, као и стање цивилног друштва у Црној Гори. У раду су учествовали и шефица Делегације ЕУ у Црној Гори, Кристина Оана Попа, замјеница шефа Јединице за Црну Гору у Генералном директорату за проширење и политику сусједства ЕК, Барбара Хесус Жимено, директорица Политикон мреже, Јована Маровић, чланица црногорске делегације у ЗКО, Гордана Ђуровић, представница ЕК, Татјана Ромон и представница Делегације ЕУ у Црној Гори, Ана Маригуеза.

На крају састанка чланови и чланице Заједничког консултативног одбора Европске уније и Црне Горе усвојили су Заједничку декларацију.

Заједнички консултативни одбор Европске уније и Црне Горе је конституисан у октобру 2012. године има за циљ да омогући организацијама цивилног друштва обије стране да прате напредак Црне Горе ка чланству у ЕУ, покреће дебату и даје препоруке националним и европским институцијама.

Документа

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?