Nevladine organizacije

Sadržaj:
Uloga NVO u demokratizaciji društvaSaradnja Vlade Crne Gore i NVONormativni i institucionalni okvir saradnje organa državne uprave i NVOUloga Savjeta za saradnju organa državne uprave i NVOKako osnovati NVO?Upis u registarZavrši elektronskiKontaktFinansiranje NVOJavni konkursi za kofinansiranje NVOPortal o finansiranju NVOeRegistar NVO

Uloga NVO u demokratizaciji društva

Nevladine organizacije, kao legitimni predstavnici građana i njihovih interesa, predstavljaju važan činilac u ukupnom društveno-ekonomskom razvoju Crne Gore. Vlada Crne Gore prepoznaje veliki značaj i ulogu nevladinih organizacija u razvoju društva u cjelini i smatra ih ključnim partnerom u sprovođenju reformi.

Uloga nevladinih organizacija, njihovo iskustvo i znanje su od izuzetnog značaja, stoga imaju aktivnu ulogu u kreiranju politika kroz sprovođenje obaveznih konsultacija u pripremi zakona i strategija, kao i aktivnim učešćem u radnim tijelima koje formiraju Vlada Crne Gore, ministarstva i organi uprave.

Nevladine organizacije jačaju demokratski razvoj društva tako što: građanima olakšavaju dobijanje informacija o tome kako se upravlja državom i novcem poreskih obveznika, pomažu zainteresovanoj javnosti u komunikaciji sa javnom upravom, svojim djelovanjem osiguravaju da vlade ne zloupotrijebe svoja ovlašćenja, aktivno učestvuju u kreiranju javnih politika, u monitoringu njihove primjene i zagovaranjem njihove izmjene, informišu građane o EU integracionim procesima, prate reformu javne uprave i doprinose uspješnoj reformi svojim idejama i predlozima i zalažu se za bolje uslove za svoje djelovanje i širenje građanskog prostora.

Sva djelovanja NVO su dobrovoljna, generišu vrijednosti poput povjerenja i tolerancije, prateći uzročno-posljedičnu vezu između demokratije, slobodnog društva i pozitivnih ishoda, od poštovanja ljudskih prava, jačanja vladavine prava do ekonomskog prosperiteta i sigurnosti društva.

Saradnja Vlade Crne Gore i NVO

Saradnja Vlade i nevladinog sektora definisana je nizom propisa, koji predstavljaju namjeru standardizacije postupaka od značaja za međusektorski odnos i strateški pristup međusektorskoj komunikaciji.

Ovaj pristup obuhvata više aspekata i oblika saradnje, koji obuhvataju više značajnih tema, kao što su: sloboda izražavanja, udruživanja i okupljanja, unapređenje uslova u kojima djeluju NVO, podsticajan zakonodavni, fiskalni i institucionalni okvir, učešće nevladinih organiazcija u procesu kreiranja javnih politika, finansijska održivost NVO, učešće NVO u evropskim integracijama i doprinos NVO socio-ekonomskom razvoju društva.

Normativni i institucionalni okvir saradnje organa državne uprave i NVO

Ministarstvo javne uprave, digitalnog društva i medija zaduženo je za oblast djelovanja nevladinog sektora u Crnoj Gori.

Donošenjem Zakona o nevladinim organizacijama 2017. godine i pratećim podzakonskim aktima, stvoren je normativni okvir za saradnju sa nevladinim organizacijama. U cilju boljeg razumijevanja i detaljnije razrade pojedinih oblasti obuhvaćenih zakonom, donijeta su sljedeća podzakonska akta:
- Uredba o finansiranju projekata i programa nevladinih organizacija u oblastima od javnog interesa;
- Pravilnik o sadržaju javnog konkursa za raspodjelu sredstava za finansiranje projekata i programa nevladinih organizacija i izgledu i sadržaju prijave na javni konkurs;
- Uredba o postupku i načinu kofinansiranja projekata i programa nevladinih organizacija podržanih iz fondova Evropske unije.

Učešće građana i nevladinih organizacija kao njihovih legitimnih predstavnika u procesu donošenja odluka uređeno je Zakonom o državnoj upravi, čiji je prateći podzakonski akt Uredba o izboru predstavnika nevladinih organizacija u radna tijela organa državne uprave i sprovođenju javne rasprave u pripremi zakona i strategija.

Uloga Savjeta za saradnju organa državne uprave i NVO

Osnivanje Savjeta za saradnju organa državne uprave i nevladinih organizacija koji čine predstavnici vladinog i nevladinog sektora doprinijelo je boljoj komunikaciji i unapređenju saradnje.

Nadležnosti Savjeta odnose se na davanje mišljenja o nacrtima propisa, odnosno strateškim i drugim dokumentima koji se odnose na rad i razvoj nevladinih organizacija u Crnoj Gori, u cilju unapređenja podsticajnog okruženja za djelovanje nevladinih organizacija i davanje mišljenja u vezi sa primjenom propisa, odnosno strateških i drugih dokumenata koji se odnose na rad i razvoj nevladinih organizacija u Crnoj Gori.

Kako osnovati NVO?

U pripremi za osnivanje nevladine organizacije možete pogledati Priručnik na temu osnivanja i registracije NVO.

Na ovaj način  se olakšava i skraćuje postupak registracije, jer nadležni organ ne može izvršiti upis u Registar bez cjelokupne i uredne dokumentacije. Prilikom procedure upisa ne postoje administrativni troškovi za podnosioca prijave.

Upis u registar

Upis u registar nevladinih organizacija je korak koji preduzimate nakon usvajanja akta na osnivačkoj skupštini.

NVO treba da podnese prijavu za upis Ministarstvu javne uprave, digitalnog društva i medija, uz koju prilaže Osnivački akt, Zapisnik sa osnivačke skupštine i Statut udruženja.

Ministarstvo javne uprave, digitalnog društva i medija dužno je da, u roku od 20 dana od dana podnošenja uredne i potpune prijave za upis, izvrši upis u Registar nevladinih udruženja, o čemu donosi rješenje.

Podnošenje prijava za upis, promjenu podataka, brisanje i drugih zahtjeva vrši se elektronskim putem, dostavom potrebne dokumentacije putem mejl adrese arhiva@mju.gov.me ili posredno i putem pošte na arhivu, adresa: Ministarstvo javne uprave, digitalnog društva i medija, Rimski trg 45.

Završi elektronski

Na portalu e-Uprave  možete uputiti Zahtjev za izdavanje kopije dokumentacije iz službene evidencije za NVO i Zahtjev za izdavanje uvjerenja o činjenicama iz službene evidencije za NVO.

Kontakt

Ovlašćeni službenici Ministarstva javne uprave, digitalnog društva i medija koji vrše poslove registracije i vođenja evidencija o NVO su samostalni savjetnici Mira Jovović i Veljko Sinanović.

Vrijeme za rad sa strankama, neposredno i putem telefona je utorkom i četvrtkom od 12 do 14 časova.

Kontakt tel.: 020 482 415

Finansiranje NVO

Kontinuirana podrška iz budžeta projektima i programima NVO jedan je od najvažnijih aspekata unapređenja podsticajnog okruženja za njihovo djelovanje, kao i mehanizam za unapređenje saradnje i jačanje međusobnog povjerenja.

Uvođenjem novog modela finansiranja, kroz izmjene i dopune Zakona o nevladinim organizacijama iz 2017. godine, ostvarili smo povezanost između strateških ciljeva u oblastima od javnog interesa sa aktivnostima nevladinih organizacija, koja je usmjerena na kvalitetnu i učinkovitu implementaciju javnih politika. Strateški pristup u planiranju rezultira racionalnim kanalisanjem budžetskih sredstava na aktivnosti kojima će se ostvariti konkretni, vidljivi benefiti po ciljne grupe i krajnje korisnike.

Izmjenama i dopunama Zakona prvi put je utvrđen minimalni procenat od 0,5% tekućeg budžeta koji će se u ove namjene izdvajati na godišnjem nivou, odnosno najmanje 0,3% za oblasti od javnog interesa, 0,1% za oblast zaštite lica sa invaliditetom, najmanje 0,1% za kofinansiranje EU projekata.

Javni konkursi za kofinansiranje NVO

Ministarstvo javne uprave, digitalnog društva i medija svake godine, u martu, na svojoj internet stranici objavljuje javni konkurs za raspodjelu sredstava za kofinansiranje projekata i programa nevladinih organizacija podržanih iz fondova Evropske unije. Postupak i način kofinansiranja projekata i programa NVO podržanih iz fondova Evropske unije  propisani su Uredbom o postupku i načinu kofinansiranja projekata i programa nevladinih organizacija podržanih iz fondova Evropske unije.

Na javni konkurs mogu se prijaviti nevladine organizacije koje su registrovane i djeluju u Crnoj Gori, sa projektima/programima koji se u cjelosti ili djelimično sprovode u Crnoj Gori i koje su nosioci projekta/programa ili partneri na njihovom sprovođenju.

Zahtjev za dodjelu sredstava za kofinansiranje nevladinih organizacija može se podnijeti najkasnije do 1. decembra tekuće godine.

Portal o finansiranju NVO

Sve informacije o finansiranim projektima i programima nevladinih organizacija iz javnih izvora dostupne su na web portalu www.finansiranjenvo.me.

Na portalu su prezentovani podaci o programima i projektima nevladinih organizacija koji su finansirani u skladu sa Zakonom o nevladinim organizacijama, kao i onim koji su podržani od strane Fonda za manjine i Komisije za raspodjelu dijela prihoda od igara na sreću iz budžetskih sredstava od 2009. godine do danas.

eRegistar NVO

Ministarstvo javne uprave, digitalnog društva i medija je uspostavilo eRegistar nevladinih organizacija koji je dostupan na linku.

Uvidom u javni modul eRegistra dostupni su podaci iz registra kao što su: naziv NVO, redni broj upisa NVO, podaci o sjedištu NVO, podaci o ovlašćenom licu za zastupanje, podaci o osnivačima, podaci o promjenama činjenica u vezi sa konkretnom NVO, ciljevi i djelatnosti NVO.                                                 

Tagovi

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?