Невладине организације

Садржај:
Улога НВО у демократизацији друштваСарадња Владе Црне Горе и НВОНормативни и институционални оквир сарадње органа државне управе и НВОУлога Савјета за сарадњу органа државне управе и НВОКако основати НВО?Упис у регистарЗаврши електронскиКонтактФинансирање НВОЈавни конкурси за кофинансирање НВОПортал о финансирању НВОеРегистар НВО

Улога НВО у демократизацији друштва

Невладине организације, као легитимни представници грађана и њихових интереса, представљају важан чинилац у укупном друштвено-економском развоју Црне Горе. Влада Црне Горе препознаје велики значај и улогу невладиних организација у развоју друштва у цјелини и сматра их кључним партнером у спровођењу реформи.

Улога невладиних организација, њихово искуство и знање су од изузетног значаја, стога имају активну улогу у креирању политика кроз спровођење обавезних консултација у припреми закона и стратегија, као и активним учешћем у радним тијелима које формирају Влада Црне Горе, министарства и органи управе.

Невладине организације јачају демократски развој друштва тако што: грађанима олакшавају добијање информација о томе како се управља државом и новцем пореских обвезника, помажу заинтересованој јавности у комуникацији са јавном управом, својим дјеловањем осигуравају да владе не злоупотријебе своја овлашћења, активно учествују у креирању јавних политика, у мониторингу њихове примјене и заговарањем њихове измјене, информишу грађане о ЕУ интеграционим процесима, прате реформу јавне управе и доприносе успјешној реформи својим идејама и предлозима и залажу се за боље услове за своје дјеловање и ширење грађанског простора.

Сва дјеловања НВО су добровољна, генеришу вриједности попут повјерења и толеранције, пратећи узрочно-посљедичну везу између демократије, слободног друштва и позитивних исхода, од поштовања људских права, јачања владавине права до економског просперитета и сигурности друштва.

Сарадња Владе Црне Горе и НВО

Сарадња Владе и невладиног сектора дефинисана је низом прописа, који представљају намјеру стандардизације поступака од значаја за међусекторски однос и стратешки приступ међусекторској комуникацији.

Овај приступ обухвата више аспеката и облика сарадње, који обухватају више значајних тема, као што су: слобода изражавања, удруживања и окупљања, унапређење услова у којима дјелују НВО, подстицајан законодавни, фискални и институционални оквир, учешће невладиних органиазција у процесу креирања јавних политика, финансијска одрживост НВО, учешће НВО у европским интеграцијама и допринос НВО социо-економском развоју друштва.

Нормативни и институционални оквир сарадње органа државне управе и НВО

Министарство јавне управе, дигиталног друштва и медија задужено је за област дјеловања невладиног сектора у Црној Гори.

Доношењем Закона о невладиним организацијама 2017. године и пратећим подзаконским актима, створен је нормативни оквир за сарадњу са невладиним организацијама. У циљу бољег разумијевања и детаљније разраде појединих области обухваћених законом, донијета су сљедећа подзаконска акта:
- Уредба о финансирању пројеката и програма невладиних организација у областима од јавног интереса;
- Правилник о садржају јавног конкурса за расподјелу средстава за финансирање пројеката и програма невладиних организација и изгледу и садржају пријаве на јавни конкурс;
- Уредба о поступку и начину кофинансирања пројеката и програма невладиних организација подржаних из фондова Европске уније.

Учешће грађана и невладиних организација као њихових легитимних представника у процесу доношења одлука уређено је Законом о државној управи, чији је пратећи подзаконски акт Уредба о избору представника невладиних организација у радна тијела органа државне управе и спровођењу јавне расправе у припреми закона и стратегија.

Улога Савјета за сарадњу органа државне управе и НВО

Оснивање Савјета за сарадњу органа државне управе и невладиних организација који чине представници владиног и невладиног сектора допринијело је бољој комуникацији и унапређењу сарадње.

Надлежности Савјета односе се на давање мишљења о нацртима прописа, односно стратешким и другим документима који се односе на рад и развој невладиних организација у Црној Гори, у циљу унапређења подстицајног окружења за дјеловање невладиних организација и давање мишљења у вези са примјеном прописа, односно стратешких и других докумената који се односе на рад и развој невладиних организација у Црној Гори.

Како основати НВО?

У припреми за оснивање невладине организације можете погледати Приручник на тему оснивања и регистрације НВО.

На овај начин  се олакшава и скраћује поступак регистрације, јер надлежни орган не може извршити упис у Регистар без цјелокупне и уредне документације. Приликом процедуре уписа не постоје административни трошкови за подносиоца пријаве.

Упис у регистар

Упис у регистар невладиних организација је корак који предузимате након усвајања акта на оснивачкој скупштини.

НВО треба да поднесе пријаву за упис Министарству јавне управе, дигиталног друштва и медија, уз коју прилаже Оснивачки акт, Записник са оснивачке скупштине и Статут удружења.

Министарство јавне управе, дигиталног друштва и медија дужно је да, у року од 20 дана од дана подношења уредне и потпуне пријаве за упис, изврши упис у Регистар невладиних удружења, о чему доноси рјешење.

Подношење пријава за упис, промјену података, брисање и других захтјева врши се електронским путем, доставом потребне документације путем мејл адресе архива@мју.гов.ме или посредно и путем поште на архиву, адреса: Министарство јавне управе, дигиталног друштва и медија, Римски трг 45.

Заврши електронски

На порталу е-Управе  можете упутити Захтјев за издавање копије документације из службене евиденције за НВО и Захтјев за издавање увјерења о чињеницама из службене евиденције за НВО.

Контакт

Овлашћени службеници Министарства јавне управе, дигиталног друштва и медија који врше послове регистрације и вођења евиденција о НВО су самостални савјетници Мира Јововић и Вељко Синановић.

Вријеме за рад са странкама, непосредно и путем телефона је уторком и четвртком од 12 до 14 часова.

Контакт тел.: 020 482 415

Финансирање НВО

Континуирана подршка из буџета пројектима и програмима НВО један је од најважнијих аспеката унапређења подстицајног окружења за њихово дјеловање, као и механизам за унапређење сарадње и јачање међусобног повјерења.

Увођењем новог модела финансирања, кроз измјене и допуне Закона о невладиним организацијама из 2017. године, остварили смо повезаност између стратешких циљева у областима од јавног интереса са активностима невладиних организација, која је усмјерена на квалитетну и учинковиту имплементацију јавних политика. Стратешки приступ у планирању резултира рационалним каналисањем буџетских средстава на активности којима ће се остварити конкретни, видљиви бенефити по циљне групе и крајње кориснике.

Измјенама и допунама Закона први пут је утврђен минимални проценат од 0,5% текућег буџета који ће се у ове намјене издвајати на годишњем нивоу, односно најмање 0,3% за области од јавног интереса, 0,1% за област заштите лица са инвалидитетом, најмање 0,1% за кофинансирање ЕУ пројеката.

Јавни конкурси за кофинансирање НВО

Министарство јавне управе, дигиталног друштва и медија сваке године, у марту, на својој интернет страници објављује јавни конкурс за расподјелу средстава за кофинансирање пројеката и програма невладиних организација подржаних из фондова Европске уније. Поступак и начин кофинансирања пројеката и програма НВО подржаних из фондова Европске уније  прописани су Уредбом о поступку и начину кофинансирања пројеката и програма невладиних организација подржаних из фондова Европске уније.

На јавни конкурс могу се пријавити невладине организације које су регистроване и дјелују у Црној Гори, са пројектима/програмима који се у цјелости или дјелимично спроводе у Црној Гори и које су носиоци пројекта/програма или партнери на њиховом спровођењу.

Захтјев за додјелу средстава за кофинансирање невладиних организација може се поднијети најкасније до 1. децембра текуће године.

Портал о финансирању НВО

Све информације о финансираним пројектима и програмима невладиних организација из јавних извора доступне су на web порталу www.финансирањенво.ме.

На порталу су презентовани подаци о програмима и пројектима невладиних организација који су финансирани у складу са Законом о невладиним организацијама, као и оним који су подржани од стране Фонда за мањине и Комисије за расподјелу дијела прихода од игара на срећу из буџетских средстава од 2009. године до данас.

еРегистар НВО

Министарство јавне управе, дигиталног друштва и медија је успоставило еРегистар невладиних организација који је доступан на линку.

Увидом у јавни модул еРегистра доступни су подаци из регистра као што су: назив НВО, редни број уписа НВО, подаци о сједишту НВО, подаци о овлашћеном лицу за заступање, подаци о оснивачима, подаци о промјенама чињеница у вези са конкретном НВО, циљеви и дјелатности НВО.                                                 

Тагови

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?