Određivanje roka predaje robe prilikom stavljanja robe u tranzitni postupak

Objavljeno: 23.11.2023. 09:04 Autor: Uprava prihoda i carina

U cilju jednoobraznog postupanja svih carinskih ispostava, podsjećamo na primjenu sljedećih odredbi carinskih propisa:

  • Lice koje unosi robu u carinsko područje Crne Gore dužno je da robu preveze bez odlaganja, putem i na način koji je odredio carinski organ, do nadležnog carinskog organa ili mjesta koje je carinski organ odobrio ili odredio ili u slobodnu zonu, shodno članu 101 stav 1 Carinskog zakona. Ako zbog nepredviđenih okolnosti ili više sile, obaveze iz člana 101 stav 1 ovog zakona ne mogu biti ispunjene, lice koje unosi robu u carinsko područje Crne Gore, odnosno lice koje djeluje za njegov račun dužno je da bez odlaganja obavijesti carinski organ o tim okolnostima (shodno članu 103 stav 1 Carinskog zakona). U slučaju nepredviđenih okolnosti (incidenta) tokom kretanja robe u okviru postupka tranzita, prevoznik je dužan da postupi u skladu sa članom 429 Uredbe o bližem načinu sprovođenja carinskih postupaka i carinskih formalnosti (u daljem tekstu uredba).
  • Roba, stavljena u nacionalni postupak tranzita, prevozi se do odredišne carinske ispostave ekonomski opravdanim putem, shodno članu 424 uredbe. Ako polazna carinska ispostava ili nosilac postupka smatraju to potrebnim, ta carinska ispostava propisuje put kretanja robe u nacionalnom postupku tranzita, uzimajući u obzir informacije koje dostavi nosilac postupka.
  • Shodno članu 423 uredbe polazna carinska ispostava treba da odredi rok u kome se roba podnosi u odredišnu carinsku ispostavu, uzimajući u obzir:

                        1) put kretanja,

                        2) prevozno sredstvo,

                        3) propise kojima se uređuje saobraćaj,

                        4) informacije koje dostavi nosilac postupka.

Napominjemo da je polazna carinska ispostava dužna da odredi realan rok za podnošenje robe odredišnoj carinskoj ispostavi, uzimajući pri tome u obzir navedene odredbe, kao i zahtjev nosioca postupka. Preporuka je da se rok za podnošenje robe u tranzitnom postupku određuje u trajanju do 72 časa, koji je u većini slučajeva dovoljan obzirom na veličinu carinskog područja Crne Gore i uzimajući u obzir propise iz oblasti saobraćaja (npr. Zakon o radnom vremenu i pauzama u toku radnog vremena mobilnih radnika i uređajima za evidentiranje u drumskom saobraćaju ili drugi saobraćajni propisi koji utiču na način prevoza i sl.), osim kada su u pitanju duvanski proizvodi, kada se preporučuje određivanje roka u trajanju do 24 časa.

U svakom konkretnom slučaju, polazna carinska ispostava je dužna da odredi rok za podnošenje robe odredišnoj carinskoj ispostavi, u kojem se roba može dopremiti do odredišta. U skladu sa podzakonskim aktom iz člana 119 stav 2 Carinskog zakona, odnosno Pravilnikom o obliku, sadržaju i načinu podnošenja carinske deklaracije i drugih obrazaca koji se upotrebljavaju u carinskom postupku, u rubriku D/J obrasca JCI (Kontrola polazne i odredišne ispostave) upisuje se, u četvrti red, datum kad je roba stavljena na raspolaganje nosiocu postupka a odvojeno kosom crtom rok istupa robe.

Članom 423 stav 2 uredbe je propisano da rok za podnošenje robe odredišnoj carinskoj ispostavi, koji odredi polazna carinska ispostava, treba da poštuju i druge carinske ispostave i taj rok ne mogu mijenjati.

Dakle, rok za dopremanje robe odredišnoj carinskoj ispostavi, koji odredi polazna carinska ispostava, obavezuje odredišnu carinsku ispostavu. Iz navedenog razloga je bitno da polazna carinska ispostava odredi realan rok za podnošenje robe odredišnoj carinskoj ispostavi.

Gore navedeno se primjenjuje i prilikom određivanja roka za istup robe kod izvoza, ponovnog izvoza i pasivnog oplemenjivanja.

(Akt Uprave prihoda i carina broj I/1-42580/1-23 od 7.11.2023.godine)

Tagovi

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?