- Vlada Crne Gore
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Održana Javna rasprava o predlogu zakona o izmjen...
Održana Javna rasprava o predlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o vinu
U organizaciji Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede održana je Javna rasprava o predlogu Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o vinu.
Raspravi su prisustvovali predstavnici Nacionalnog udruženja vinogradara i vinara Crne Gore, predstavnici kompanije „13. jul – Plantaže“ i registrovani proizvođači vina iz šest vinogradarskih proizvodnih područja: subregiona Crmnica, Kuči, Riječka nahija, Katunska nahija, Piperi i iz Podroričkog subregiona. Osim proizvođača vina, aktivno učešće u raspravi imali su predstavnici Univerziteta Crne Gore – Biotehničkog fakulteta i predstavnici Privredne komore.
Učesnici u raspravi nijesu imali primjedbi na predložene izmjene Zakona, koje je prezentovala samostalna savjetnica za vinogradarstvo i vinarstvo, Marija Krstić, iako one zahtijevaju određene korekcije u označavanju vina, tj. dodatne obavezne podatke, QR cod i nutritivnu deklaraciju koji treba da budu navedeni na etiketi, što dodatno finansijski opterećuje njihov biznis.
Novine, koje se odnose na fleksibilniji raspon sadržaja alkohola u vinu, u odnosu na striktnu definiciju vina, tj. mogućnost da vino može biti djelimično ili u potpunosti deakoholizovano ili da u određenim vinogradarskim zonama ima sadržaj alkohola do 20%vol, prihvatili su kao prijatno iznenađenje i motiv za proširenje asortimana vina i plasman na do sada neosvojenom tržištu sa specifičnom klijentelom.
Jedini zahtjev, koji su potpisali svi učesnici rasprave je bio da se u aktuelnom zakonu ne mijenja inspektor za vino s poljoprivrednim inspektorom. Smatraju da je neophodno da imamo inspektora s visokim poznavanjem enologije i ampelotehnike, koji bi na terenu imao osim kontrolne i edukativnu ulogu.
Budući da nije bilo sukoba mišljenja na temu rasprave, ostatak vremena iskorišćen je za razmatranje problema s kojima se vinari suočavaju tokom proizvodnog procesa i determinisanju problema, koji utiču na njihovu ekonomsku efikasnost kao što je nelojalna konkurencije na tržištu. Takođe, obzirom na nedavno usvojeni Agrobudžet za 2025. godinu, vinari su upoznati s mogućnostima i strukturom podsticajnih mjera definisanih za razvoj vinskog sektora.