Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Održane javne konsultacije u okviru SDIP projekta

Objavljeno: 21.10.2022. 12:40 Autor: Ministarstvo poljoprivrede,šumarstva i vodoprivrede

Održane javne konsultacije u okviru SDIP projekta povodom predstavljanja Akcionog plana raseljavanja (RAP) i Plana praćenja i upravljanja životnom sredinom i socijalnim pitanjima (ESMMP) u Beranama, Bijelom Polju, Plavu i Gusinju

Javne konsultacije su organizovane od strane Implementacione jedinice SDIP projekta, formirane u okviru Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.

U Bijelom Polju i Beranama su održane 5. septembra, a u Plavu i Gusinju 6. septembra.

Konsultacijama su prisustvovali direktor Direktorata za vodoprivredu, g-din Željko Furtula, menadžer na projektu,  g-din Vladan Dubljević, opštinski predstavnici, ostali članovi Implementacione jedinice, eksterni konsultanti zaduženi za izradu predmetne dokumentacije, mještani  kao i ostala zainteresovana javnost.

Građevinski radovi koji će se izvoditi u okviru SDIP projekta tiču se regulacije rijeka Lima i Grnčara na pet lokacija u četiri opštine, a prije nego što se pokrene sami postupak realizacije ovih radova, neophodno je postupiti prema procedurama Svjetske banke, odnosno kompletirati dokumentaciju koja je predstavljena  na ovim sastancima.

Cilj održavanja ovih javnih konsultacija je bilo upoznavanje javnosti sa dokumentacijom izrađenom za potrebe realizacije projekta a u skladu sa pravilima koje nalaže Svjetska banka. Predmetna dokumenta su odobrena od strane Svjetske Banke i objavljena na sajtu Ministarstva i Opština pojedinačno, obezbjeđujući javnosti i svim zainteresovanim stranama relevantne informacije.

Na konsultacijama su predstavljena tehnička rješenja na projektnoj oblasti, Akcioni plan raseljavanja (RAP), Plan praćenja i upravljanja životnom sredinom i socijalnim pitanjima (ESMMP), kao i trenutni status eksproprijacije na projektom pogođenoj lokaciji u sve četiri opštine pojedinačno, i to: Beranama, Plavu, Gusinju i Bijelom Polju.

Akcioni plan raseljavanja (RAP) je od strane angažovanog konsultanta izrađen za tri opštine, i to: Berane, Plav i Gusinje i služi kao skup smjernica koje je potrebno pratiti tokom faze realizacije postupka eksproprijacije. Za opštinu Bijelo Polje je izrađen poseban dokument “Izvještaj o preseljenju i provjeri usaglašenosti u opštini Bijelo Polje“ (RRA) koji tretira usklađenost preduzetih aktivnosti sa pravilima Svjetske banke imajući u vidu da je u toj opštini proces eksproprijacije već završen.

Planovi praćenja i upravljanja životnom sredinom i društvenim pitanjima za svaku opštinu pojedinačno su prezentovani zainteresovanoj javnosti na konsultacijama a finalne verzije za Bijelo Polje i Berane su dostupni su i na sajtovima Opština i Ministarstva. Cilj ovog dokumenta je da se prepoznaju ključni uticaji projekta kroz sve njegove faze a obuhvata i predložene mjere za ublažavanje negativnih uticaja koje će se morati sprovoditi.

Na konsultacijama se, kroz proaktivan pristup planiranju budućih aktivnosti, sarađivalo sa opštinskim predstavnicima i mještanima, kao krajnjim korisnicima rezultata ovog projekta.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?