Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Одржане јавне консултације у оквиру СДИП пројекта

Одржане јавне консултације у оквиру СДИП пројекта поводом представљања Акционог плана расељавања (РАП) и Плана праћења и управљања животном средином и социјалним питањима (ЕСММП) у Беранама, Бијелом Пољу, Плаву и Гусињу

Јавне консултације су организоване од стране Имплементационе јединице СДИП пројекта, формиране у оквиру Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде.

У Бијелом Пољу и Беранама су одржане 5. септембра, а у Плаву и Гусињу 6. септембра.

Консултацијама су присуствовали директор Директората за водопривреду, г-дин Жељко Фуртула, менаџер на пројекту,  г-дин Владан Дубљевић, општински представници, остали чланови Имплементационе јединице, екстерни консултанти задужени за израду предметне документације, мјештани  као и остала заинтересована јавност.

Грађевински радови који ће се изводити у оквиру СДИП пројекта тичу се регулације ријека Лима и Грнчара на пет локација у четири општине, а прије него што се покрене сами поступак реализације ових радова, неопходно је поступити према процедурама Свјетске банке, односно комплетирати документацију која је представљена  на овим састанцима.

Циљ одржавања ових јавних консултација је било упознавање јавности са документацијом израђеном за потребе реализације пројекта а у складу са правилима које налаже Свјетска банка. Предметна документа су одобрена од стране Свјетске Банке и објављена на сајту Министарства и Општина појединачно, обезбјеђујући јавности и свим заинтересованим странама релевантне информације.

На консултацијама су представљена техничка рјешења на пројектној области, Акциони план расељавања (РАП), План праћења и управљања животном средином и социјалним питањима (ЕСММП), као и тренутни статус експропријације на пројектом погођеној локацији у све четири општине појединачно, и то: Беранама, Плаву, Гусињу и Бијелом Пољу.

Акциони план расељавања (РАП) је од стране ангажованог консултанта израђен за три општине, и то: Беране, Плав и Гусиње и служи као скуп смјерница које је потребно пратити током фазе реализације поступка експропријације. За општину Бијело Поље је израђен посебан документ “Извјештај о пресељењу и провјери усаглашености у општини Бијело Поље“ (РРА) који третира усклађеност предузетих активности са правилима Свјетске банке имајући у виду да је у тој општини процес експропријације већ завршен.

Планови праћења и управљања животном средином и друштвеним питањима за сваку општину појединачно су презентовани заинтересованој јавности на консултацијама а финалне верзије за Бијело Поље и Беране су доступни су и на сајтовима Општина и Министарства. Циљ овог документа је да се препознају кључни утицаји пројекта кроз све његове фазе а обухвата и предложене мјере за ублажавање негативних утицаја које ће се морати спроводити.

На консултацијама се, кроз проактиван приступ планирању будућих активности, сарађивало са општинским представницима и мјештанима, као крајњим корисницима резултата овог пројекта.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?