Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Otvoren poziv za učešće kompanija Zapadnobalkanske šestorke na regionalnom takmičenju

Objavljeno: 24.01.2023. 14:04 Autor: Ministarstvo nauke i tehnološkog razvoja

Western Balkans 6 Chamber Investment Forum (WB6 CIF) je zajednička inicijativa privrednih komora iz Albanije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Kosova, Sjeverne Makedonije i Srbije, koja zastupa interese više od 350.000 kompanija u svojoj misiji da poveže poslovnu zajednicu u regionu i omogući im “zajednički glas”.

Povodom pet godina od uspostavljanja Zajedničkog regionalnog tržišta na Zapadnom Balkanu, WB6 CIF, uz podršku Evropske komisije, organizuje Otvoreni poziv za učešće na regionalnom konkursu za kompanije iz Zapadnobalkanske šestorke (ZB6).

Kategorije i kriterijumi dodjele

 

Kategorije

Kompanije iz regiona ZB6 imaće priliku da se prijave u sledećih 6 kategorija:

1. Vodeći (šampion) investitor u zemljama Zapadnog Balkana - (1 nagrada)

2. Kompanija sa najvećim rastom izvoza u regionu za 2022. (6 nagrada – 1 po privredi)

3. Šampion zaštite životne sredine na Zapadnom Balkanu (6 nagrada – 1 po ekonomiji)

4. Digitalni šampion na Zapadnom Balkanu (6 nagrada – 1 po ekonomiji)

5. Uspješan dobavljač u regionalnom lancu (1 nagrada)

6. Najinovativnija kompanija na Zapadnom Balkanu (1 nagrada)

 

Kriterijumi

1. Što se tiče kategorije „Glavni (šampion) investitor u zemljama Zapadnog Balkana“, kao dokaz će se koristiti izjave kompanije o ukupnoj veličini investicija u pojedinoj zemlji Zapadnog Balkana (navođenje jedne po jedne zemlje). U obzir će se uzeti samo investicije realizovane u poslednjih pet godina. Ulaganja u više od jedne od zemalja ZB6 smatraće se prednošću.

2. Što se tiče kategorije „Kompanije sa najvećim rastom izvoza u regionu za 2022. godinu“, očekuje se da kompanije dostave izjavu o svom izvozu, vrijednosti i rastu u zemlje Zapadnog Balkana (navodeći jednu po jednu zemlju) upoređujući 2021. sa 2022. godinom.

3. U kategoriji „Šampion u zaštiti životne sredine na Zapadnom Balkanu“ u obzir će se uzeti kompanije koje su dale najveći doprinos u oblasti zaštite životne sredine u poslednje 3 godine (2020, 2021, 2022). Takođe će biti uzeta u obzir dostignuća u sprovođenju ciljeva „Zelene agende“. Kao dokaz će se koristiti izjave kompanija.

4. U kategoriji „Digitalni šampion“ u obzir će se uzeti kompanije koje su najviše digitalizovale svoje poslovanje u poslednjih 5 godina, odnosno kompanije koje su uvele nova digitalna rešenja odnosno digitalne alate koji su unaprijedili efikasnost i kvalitet proizvoda/usluge.

5. Što se tiče kategorije „Uspješan dobavljač u regionalnom lancu“, u procesu industrijske proizvodnje, kao dokaz će se koristiti broj trgovinskih partnera iz zemalja Zapadnog Balkana, broj ugovora i njihova vrijednost (u poslednje 2 godine).

6. Što se tiče kategorije „Najinovativnija proizvodna kompanija na Zapadnom Balkanu“, biće uzete u obzir inovacije koje su kompanije uvele u poslednjih pet godina, odnosno proces razvoja i komercijalizacije inovativnog proizvoda u zemljama Zapadnog Balkana. Kao dokaz potreban je obim ulaganja u istraživanje novog proizvoda, kao i kratak opis procesa razvoja proizvoda sve do razvoja finalnog proizvoda, i u kojim zemljama je taj proizvod već prisutan (max. 300 riječi).

-

Kandidati treba da budu registrovani u jednoj od 6 ekonomija Zapadnog Balkana: Albaniji, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Kosovu, Sjevernoj Makedoniji i Srbiji.

Komisija sastavljena od po jednog predstavnika svake od privrednih komora Zapadnog Balkana i predstavnika kancelarije CIF-a, razmotriće sve prijave i izvršiti selekciju nagrađenih kompanija u datim kategorijama (ukupno 21).

Rok za podnošenje prijava je 15. februar 2023. godine do 16 časova.

Link za prijavu dostupan je OVDJE.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?