Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Отворен позив за учешц́е компанија Западнобалканске шесторке на регионалном такмичењу

Објављено: 24.01.2023. 14:04 Аутор: Министарство науке и технолошког развоја

Wестерн Балканс 6 Цхамбер Инвестмент Форум (WБ6 ЦИФ) је заједничка иницијатива привредних комора из Албаније, Босне и Херцеговине, Црне Горе, Косова, Сјеверне Македоније и Србије, која заступа интересе више од 350.000 компанија у својој мисији да повеже пословну заједницу у региону и омогући им “заједнички глас”.

Поводом пет година од успостављања Заједничког регионалног тржишта на Западном Балкану, WБ6 ЦИФ, уз подршку Европске комисије, организује Отворени позив за учешц́е на регионалном конкурсу за компаније из Западнобалканске шесторке (ЗБ6).

Категорије и критеријуми додјеле

 

Категорије

Компаније из региона ЗБ6 имац́е прилику да се пријаве у следец́их 6 категорија:

1. Водец́и (шампион) инвеститор у земљама Западног Балкана - (1 награда)

2. Компанија са највец́им растом извоза у региону за 2022. (6 награда – 1 по привреди)

3. Шампион заштите животне средине на Западном Балкану (6 награда – 1 по економији)

4. Дигитални шампион на Западном Балкану (6 награда – 1 по економији)

5. Успјешан добављач у регионалном ланцу (1 награда)

6. Најиновативнија компанија на Западном Балкану (1 награда)

 

Критеријуми

1. Што се тиче категорије „Главни (шампион) инвеститор у земљама Западног Балкана“, као доказ ц́е се користити изјаве компаније о укупној величини инвестиција у појединој земљи Западног Балкана (навођење једне по једне земље). У обзир ц́е се узети само инвестиције реализоване у последњих пет година. Улагања у више од једне од земаља ЗБ6 сматрац́е се предношц́у.

2. Што се тиче категорије „Компаније са највец́им растом извоза у региону за 2022. годину“, очекује се да компаније доставе изјаву о свом извозу, вриједности и расту у земље Западног Балкана (наводец́и једну по једну земљу) упоређујуц́и 2021. са 2022. годином.

3. У категорији „Шампион у заштити животне средине на Западном Балкану“ у обзир ц́е се узети компаније које су дале највец́и допринос у области заштите животне средине у последње 3 године (2020, 2021, 2022). Такође ц́е бити узета у обзир достигнуц́а у спровођењу циљева „Зелене агенде“. Као доказ ц́е се користити изјаве компанија.

4. У категорији „Дигитални шампион“ у обзир ц́е се узети компаније које су највише дигитализовале своје пословање у последњих 5 година, односно компаније које су увеле нова дигитална решења односно дигиталне алате који су унаприједили ефикасност и квалитет производа/услуге.

5. Што се тиче категорије „Успјешан добављач у регионалном ланцу“, у процесу индустријске производње, као доказ ц́е се користити број трговинских партнера из земаља Западног Балкана, број уговора и њихова вриједност (у последње 2 године).

6. Што се тиче категорије „Најиновативнија производна компанија на Западном Балкану“, биц́е узете у обзир иновације које су компаније увеле у последњих пет година, односно процес развоја и комерцијализације иновативног производа у земљама Западног Балкана. Као доказ потребан је обим улагања у истраживање новог производа, као и кратак опис процеса развоја производа све до развоја финалног производа, и у којим земљама је тај производ вец́ присутан (маx. 300 ријечи).

-

Кандидати треба да буду регистровани у једној од 6 економија Западног Балкана: Албанији, Босни и Херцеговини, Црној Гори, Косову, Сјеверној Македонији и Србији.

Комисија састављена од по једног представника сваке од привредних комора Западног Балкана и представника канцеларије ЦИФ-а, размотриц́е све пријаве и извршити селекцију награђених компанија у датим категоријама (укупно 21).

Рок за подношење пријава је 15. фебруар 2023. године до 16 часова.

Линк за пријаву доступан је ОВДЈЕ.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?