Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Otvoreni konkursi za CEEPUS stipendije

Objavljeno: 10.06.2022. 07:03 Autor: Ministarstvo prosvjete

Cilj CEEPUS programa je podsticane mobilnosti, kroz obezbjeđivanje stipendija za studente osnovnih, master i doktorskih studija za studijski/istraživački boravak, kurseve ili ljetnje škole, odnosno za nastavu za nastavno osoblje u nekoj od zemalja članica CEEPUS programa.

U ovaj Program su  uključene sljedeće države: Albanija, Austrija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Crna Gora, Češka, Hrvatska, Mađarska, Makedonija, Moldavija, Poljska, Univerzitet u Prištini/Kosovo, Rumunija, Slovačka, Slovenija i Srbija.

Pravna osnova Programa je međunarodni sporazum potpisan od strane zemalja članica, koji je otvoren za pristup dugih zemalja. CEEPUS III Sporazum je potpisan 25. marta 2010. godine (Budva, Crna Gora), kojim je definisana treća faza Programa, za period od 2011. do 2018. godine.

CEEPUS III sporazum je odlukom svih zemalja članica Programa produžen za još sedam godina, dakle do 2025.godine. 

Najvažnija CEEPUS aktivnost je kreiranje univerzitetskih mreža. CEEPUS mreža predstavlja saradnju najmanje tri univerziteta, iz najmanje dvije CEEPUS zemlje. Razmjena studenata i nastavnog osoblja se vrši u okviru kreiranih univerzitetskih mreža. Univerzitet Crne Gore je uključen u 45 CEEPUS mreže

Konkurs za CEEPUS stipendije za studente i nastavno osoblje sa fakulteta koji su uključeni u CEEPUS mreže objavljuje se dva puta godišnje: u maju mjesecu za zimski semestar naredne studijske godine i u oktobru mjesecu za ljetnji semestar tekuće studijske godine.

Osim studenata sa fakulteta koji su uključeni u CEEPUS mreže, za CEEPUS stipendije mogu konkurisati i studenti i nastavno osoblje svih ustanova visokog obrazovanja u Crnoj Gori, kao tzv. freemover-i. Mogućnost dobijanja stipendije frimuveri imaju ukoliko ostane neiskorišćen određen broj stipendija nakon redovnih konkursa za fakultete koji su uključeni u CEEPUS mreže. Freemover-i uglavnom stipendiju dobijaju za ljetnji semestar, kada CEEPUS koordinatori imaju uvid koliko je mjesečnih stipendije preostalo (preciznije rečeno mjeseci stipendija).

Konkursi za CEEPUS stipendije su otvoreni od 1/7.maja do 15.juna za zemski semester naredne akademske godine, a do 31.oktobra za ljetnji semester naredne, odnosno tekuće akademske godine u zavisnosti kada se student prijavljuje.

Konkurs za CEEPUS stipendije za freemover-e otvoren je od jula do kraja novembra. Stipendije za freemover-e se uglavnom opredjeljuju za ljetnji semestar.

 

Šema stipendija za studente i profesore:

- stipendije se dodjeljuju za minimum 3 mjeseca, a maksimum 10 mjeseci za studente bečelor i master studija. Duži studijski boravak može biti odobren za studente doktorskih studija. 

- kraći studijski boravak, u trahanju od 1 do 3 mjeseca se odobrava studentima koji rade magistarsku tezu ili doktorsku disertaciju. 

-nastavno osoblje može konkurisati za minimum 5 radnih dana sa radnim angažmanom od 6 sati sedmično. 

-neiskorišćeni mjeseci za stipendije se mogu iskoristiti za organizovanje koordinacionih sastanaka. 

-podržava se i organizovanje kratkotrajnih programa/kurseva u trajanju od minimum 10 radnih dana i ekskurzija u trajanju od minimum 3 radna dana. 

 Zemlja domaćin snosi troškove školarine, smještaja i osnovnog zdravsvenog osiguranja za korisnike CEEPUS stipendije koje prima (ugošćuje), dok matična zemlja (zemlja koja šalje) može da  plati troškove prevoza.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?