Potpisan ugovor o poslovnoj saradnji u cilju implementacije projekta GEF 7

(15. februar 2024.) Danas je u Podgorici potpisan ugovor o poslovnoj saradnji između Ministarstva turizma, ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, te Eko Fonda, u cilju implementacije projekta “Integrisanje biodiverziteta u sektorske politike i prakse i jačanje zaštite ključnih tačaka biodiverziteta u Crnoj Gori”, tzv. GEF 7 projekta.

“Cilj ovog konkretnog ugovora je uvođenje novih tehnologija i testiranje pristupa i rješenja kojima želimo unaprijediti kvalitet rada i rezultate u oblasti upravljanja prirodnim resursima i zaštite životne sredine. Od velike važnosti je koordinisan pristup sektora i ostvarivanje sinergijskog efekta u cilju zaštite i poboljšanog upravljanja”, kazao je ministar turizma, ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, Vladimir Martinović.

On je dodao da se nove tehnologije mogu iskoristiti kao važna alatka u potrebnim unapređenjima, koje građani očekuju.

“Identifikovali smo kao dobro rješenje fokus na projekat kojim će se uraditi nabavka opreme - velikog i malog drona, računara i licenci, a koja će obezbijediti uspostavljanje jedinice za kontrolu kvaliteta na terenu u okviru Direktorata za plaćanja u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede”, saopštio je Martinović.

Ispred MPVŠ obratio se ministar Vladimir Joković, koji je istakao da ova saradnja jasno pokazuje posvećenost institucija daljem razvoju i sinergiji između poljoprivrede i ekologije.

“U pravcu postizanja ciljeva održivog razvoja, saradnja između resora i podrška međunarodnih partnera igra ključnu ulogu. Naročito nas raduje što je prepoznata potreba za nabavkom odgovarajućih sistema i opreme za potrebe resora poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.  Ovim korakom usmjereni smo na smanjenje operativnih troškova, unapređenje sistema kontrole, povećanja kapaciteta za pokrivanje šireg teritorija i povećanje transparentnosti u radu”, kazao je Joković.

Izvršni direktor Eko fonda, Draško Boljević kazao je da “pored procjene kapaciteta Eko-fonda za sprovođenje jedne izuzetno važne aktivnosti kroz GEF 7 projekat, koju ćemo realizovati u drugoj polovini godine, a koja se odnosi na realizaciju grant šeme od oko 500.000 eura, benefit nabavke koji će proisteći potpisivanjem ovog Ugovora ogledaju se upravo u korištenju inovativnih pristupa i tehnologija, kojima će se unaprijediti kvalitet rada, ali i doći do preciznih rezultata u oblasti upravljanja prirodnim resursima, a sve u cilju zaštite životne sredine.” 

On je dodao da samo koordinisana, međuinstitucionalna saradnja pruža sinergijski efekat koji je potreban u rješavanju izazova sa kojima se kao društvo suočavamo.

Podsjećamo, aktivnosti u okviru GEF 7 projekta započete su u martu 2023., a trajaće do marta 2027. Riječ je o projektu vrijednom 3,2 miliona USD koji predstavlja jedan od prvih projekata koji se sprovodi do nacionalnom modelu implementacije, što znači da je za realizaciju zaduženo Ministarstvo turizma, ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, ali po pravilima UN-a. Fokus projekta su dva osnovna cilja -  jačanje kapaciteta za zaštitu važnog i/ili osjetljivog biodiverziteta u ključnim područjima biodiverziteta (KBA) odnosno jačanje kapaciteta postojećih i novouspostavljenih nacionalnih zaštićenih područja kako bi se bolje odgovorilo na ključne prijetnje globalno značajnom biodiverzitetu; te integrisanje pitanja biodiverziteta u sektorske politike i prakse, prvenstveno u sektore turizma, šumarstva i poljoprivrede.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?