Prijavi korupciju!

Sadržaj:
# ŠTA JE KORUPCIJA:# GDJE SE JAVLJA:# POSLEDICE:# ŠTA JE I KAKO POSTUPA KANCELARIJA ZA INTEGRITET (ANTIKORUPCIJU) MINISTARSTVA EKONOMSKOG RAZVOJA ,KAKO SE BORITI PROTIV ISTE:
# ŠTA JE KORUPCIJA:

- Definicija: korupcija (lat.corruptio)znaci potkupljivanje, podmićivanje, koristoljublje idr. Dakle,svaka zloupotreba službenog, poslovnog, odnosno društvenog polozaja, ili uticaja u cilju sticanja lične koristi ili koristi za drugog:cl.2 Zakona o sprećavanju korupcije Sl.list CG br.53/20i 42/2107.

# GDJE SE JAVLJA:

- Ovo je "bolest modernog doba" globalni društveno-ekonomski i socijalni problem, i problem svih zemalja pojedinačno,a naročito "tranzicionih" zemalja: uzroci su antropološki - čovjek kao jedinka i grupa, a takodje i društveno ekonomski, politički, pravni idr. Potrebne su korjenite sistemske reforme i donošenje strogih nadnacionalnih i nacionalnih propisa, a kada se o  našoj državi Crnoj Gori radi gdje je stepen korupcije jako visok, i kao zemlji kandidatu za prijem u EU, potrebno je uložiti jos više napora,zbog Poglavlja 23 I 24 u pristupnim pregovorima "Pravosudje i temeljna prava".

# POSLEDICE:

- Ogromne: urušava i uništava institucije sistema države i društva, sistem vrednosti i moralnih normi, etičko ponašanje pojedinca građanina svodi se na jako nizak nivo, omogućava nelegalno i enormno bogaćenje pojedinaca i određenih grupa povezanih i time produbljuje i povećava socijalne razlike među stanovništvom drzave, ostavlja dalekosežne negativne posledice na sve sfere društva, a narocito ekonomije kroz njeno usporavanje pa čak i nazadovanje u stopama rasta i investicijama. Takođe prouzrokuje umanjeno trošenje javnih Prihoda - fondova za za: zdravstvo,školstvo,socijalnu i djecju zaštitu, penzioni sistem i u krajnjem povećanje životnog standarda građana, kao i sve druge oblasti života i rada usled protivpravno prisvojenih javnih sredstava. Procjena WORLD BANK (svetska banka) je da 3-5% BDP kod razvijenih zemalja, a kod nerazvijenih i "tranzicionih" država se kreće 20-25% šteta koja je prouzrokovana korupcijom na državnom nivou, putem zloupotreba u korišćenju javnih fondova i sredstava.

# ŠTA JE I KAKO POSTUPA KANCELARIJA ZA INTEGRITET (ANTIKORUPCIJU) MINISTARSTVA EKONOMSKOG RAZVOJA ,KAKO SE BORITI PROTIV ISTE:

- Novoformirana Kancelarija u Mnistarstvu, čiji je zadatak u skladu sa propisima, borba protiv korupcije na svim nivoima zaposlenih, kao i sve vidove neetičkog i neprofesionalnog ponašanja i sankcionisanje istih, na svim nivoima kao i različitih stepena visine: mala, srednja i visoka, odnosno vrlo visoka.

- Postupa po prijavama "Zviždača" (lica koja podnose prijave) za korupciju ili bilo kakvo neetičko ponasanje zaposlenih u Ministarstvu ekonomskog razvoja i turizma.

- Ko može prijaviti korupciju (zviždač): svi zaposleni koji je primijete,svaki pojedinac ponaosob ili više njih, a takođe i svaki pojedinac ili grupa njih van institucije, bilo kao građanin ili stranka pred Ministarstvom u nekom upravnom postupku, takođe i pravna lica ili druge Institucije sa lokalnog ili drzavnog nivoa. Prijava korupcije nije samo pravo već i obaveza svih nas, svakog zaposlenog...

- Svaku prijavu korupcije Kancelarija za integritet zaprima i vodi postupak ispitivanja iste, provjerava da li je stvarna ili fiktivna, provjerava u prvoj fazi i priloženu dokumentaciju, traži po potrebi dopunu, odlučuje da li je Prijava relevantna ili ne u krajnjem, po potrebi prima i razgovara sa strankama u postupku, uzima pisane izjave od njih ukoliko je potrebna dopuna uz poštovanje Zakona o tajnosti podataka, ukoliko nema elemenata korupcije i drugog neetičkog ponašanja prijavljenog zaposlenika u Ministarstvu, odbacuje je kao neosnovanu, a ukoliko se u postupku utvrde elementi koruptivnog ponašanja donosi Mišljenje sa preporukama za dalje postupanje prema licu protivu kojeg je podnešena prijava, odnosno tada se šalju inicijative tj.Prijave prema Organima koji to dalje procesuiraju (Tužilaštva,Sudovi,Inspekcije,ASK idr.). Prethodno dostavlja se od strane Kancelarije informacija u pisanoj formi Rukovodiocu organa Ministarstva ekonomskog razvoja, Ministru na uvid i odobravanje daljne procedure, kao i na potpis na eventualnu Prijavu Organima za dalje procesuiranje nadležnim, prethodno pobrojanim.

Rok u kojem Kancelarija postupa tj.započinje postupak po Prijavi je osam dana od kompletiranja predmeta (dokumentacije), a završetak je u roku od 45 dana do kada se "zviždač" tj. lice koje je podnijelo Prijavu obaveštava o preduzetim radnjam po istoj.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?