Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Realizovane aktivnosti u oblasti profesionalnog razvoja nastavnika

Objavljeno: 01.03.2023. 08:20 Autor: Zavod za školstvo

Protekle sedmice, u organizaciji Zavoda za školstvo, realizovane su dvije aktivnosti u oblasti profesionalnog razvoja nastavnika.

„Interaktivna obuka – trening za trenere“, četvorodnevni program obuke koji za cilj ima ovladavanje ključnim kompetencijama trenera, realizovan je u Zavodu za školstvo od 20. do 23. februara 2023. godine. Predavači: prof. dr Dušanka Popović, mr Jasmina Đorđević, Vidosava Kašćelan, mr Ljiljana Subotić i mr Zorica Minić. Obuku je pohađalo 20 nastavnika/ca iz osnovnih i srednjih škola. Učesnici su se upoznali sa kompetencijama trenera, izradom programa obuke, organizacijom i evaluacijom obuke, karakteristikama učenja odraslih, stilovima učenja, vještinama trenera, facilitacijom učenja, dinamikom grupe, vještinama prezentovanja. Posljednjeg dana rada učesnici su u parovima prezentovali izrađene programe obuke.

U završnom dijelu seminara, svim učesnicima koji su prošli obuku, podijeljeni su priručnici „Interaktivna obuka – program za trenere“ (Zavod za školstvo, Podgorica 2018), koji sadrži i Vodič za trenere, sa jasno definisanim standardima za trenere i procedurom sertifikovanja znanja i vještina budućih trenera.

Obuka za rukovodioce obrazovno-vaspitnih ustanova je nastavljena realizacijom dvodnevnog modula “Zakonodavstvo i administracija” u JU OŠ "Druga osnovna škola" u Budvi 23. i 24. februara. Predavači na ovom modulu su bili pomoćnik direktora Zavoda za školstvo Radovan Popović i načelnik Kancelarije za opšte poslove Predrag Vujičić. Polaznici obuke bili su direktori i direktorice obrazovno-vaspitnih ustanova iz primorskih opština i Cetinja.

Nakon što je direktorica Nataša Radonić predstavila školu-domaćina, polaznici i polaznice obuke su imali priliku da prošire znanja o Pravilniku o utvrđivanju kvaliteta, izradi akata i školske dokumentacije, tumačenju zakonskih i podzakonskih propisa, kao i uticaju zakonskih rješenja na način upravljanja obrazovno-vaspitnom ustanovom. Drugog dana obuke bilo je riječi o međunarodnim konvencijama kojima se garantuju dječja prava, modelima finansiranja vrtića/škola, kao i ulozi stručnih organa u radu obrazovno-vaspitnih ustanova.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?