Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Recimo NE diskriminaciji osobama oštećenog vida

Objavljeno: 20.10.2021. 11:45 Autor: Ministarstvo pravde, ljudskih i manjinskih prava

Bez pristupa informacijama i komunikacijama, sloboda mišljenja i izražavanja i mnoga druga osnovna prava i slobode osoba s invaliditetom mogu biti značajno narušena i ograničena, sopštila je v.d. generalne direktorice Direktorata za zaštitu i jednanskot lica sa invaliditetom, Aleksandra Popović na završnoj konferenciji „Recimo ne diskriminaciji u pristupu informacijama osobama oštećenog vida“ održanoj u Baru.

Ona je na samom početku pohvalila rezultate projekta, u realizaciji Organizacije slijepih za Bar i Ulcinj” i podsjetila da je isti podržan od strane Ministarstva pravde, ljudskih i manjinskih prava Crne Gore u 2020 godini.

Prema njenim riječima, osobe sa oštećenjem vida suočavaju se sa barijerama kada pokušavaju da pristupe informacijama i komunikacijama, jer one ne postoje u lako razumljivim formatima, pa je iz tog razloga važno da informacije i komunikacije budu dostupne u lako čitljivim formatima.

Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj putem izdavanja audio časopisa “Pravo na riječ“ obezbjeđuje ravnopravan pristup licima sa invaliditetom u oblasti pristupa informacijama i komunikacijama.

„Izadavanje i distribuiranje ovog časopisa koji je finansiran ovim projektom, predstavlja najefikasniji i najbolji način da se ovaj oblik diskriminacije eliminiše i obezbijedi pravo na jednakost svim osobama koje ne čitaju konvencionalno štampane materijale na crnom tisku i nisu im pristupačne informacije u elektronskim i štampanim medijima“ kazala je Popović.

Takođe, ona je upoznala učesnike konferencije da je u pripremi nova Strategija za zaštitu lica sa invaliditetom od diskriminacije i promociju jednakosti 2022-2027, koja će biti usklađena sa Evropskom strategijom za zašitu lica sa invalidietom 2020-2030 i Zakonom o Zabrani diskriminacije.

Koordinator projekta Veselin Joketić predstavio je rezultate projekta i kazao da će ovim doprinjenti da osobe sa ošećenim vidom u narednom periodu imaju što pristupačnije informacije u medijima.

Ministarstvo pravde, ljudskih i manjinskih prava će i ove godine kada je u pitanju zaštita i jednakosti lica sa invaliditetom za projekte, nevladinim organizacijama raspodjeliti više od 388.000 eura.

Na kraju konferencije, Popović je istakla da se nove tehnologije mogu koristiti za podsticanje punog i ravnopravnog učešća lica sa invaliditetom u društvu, ali samo ukoliko su one dizajnirane i napravljene na način koji garantuje njihovu pristupačnost, koja  je preduslov za samostalan život i puno i ravnopravno učešće lica sa invaliditetom u društvu.

Galerija

gallery.media[0].alt
1/2
item.alt
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?