Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Sve komentare na portalima nezakonitog sadržaja ukloniti u zakonski definisanom roku

Objavljeno: 03.07.2021. 11:00

Povodom prijetnji upućenih Aleksandru Saši Zekoviću, aktivisti za ljudska prava, kao i sve češćih komentara koje ovih dana čitamo na određenim portalima, a koji prevazilaze slobodu izražavanja i potencijalno prijete da pređu u govor mržnje i ugrožavanje nečije sigurnosti, podsjećamo sve medije, njihove osnivače i urednike da su po Zakonu o medijima dužni da uklone sve komentare nezakonitog sadržaja u zakonski definisanom roku. 

Nažalost, moramo primijetiti da su komentari i sadržaj ovog tipa praksa koja je sve češće prisutna u medijskom i javnom prostoru i utisak je da niko nije pošteđen bez obzira kojoj društvenoj grupi pripada. Zato, dodatno izražavamo žaljenje što su se zbog izrečenog stava ili javnog angažmana u prethodnom periodu mnogi našli u situaciji da dožive slične neprijatnosti.

Ministarka Tamara Srzentić je u komunikaciji sa ministrom Sekulovićem i vjerujemo da će Uprava policije i pravosudni organi učiniti sve da istraže ova dešavanja. Naime, onog momenta kada se govorom mržnje i prijetnjama zađe u zonu potencijalne krivične odgovornosti - očekujemo od tužilaštva i Uprave policije da efikasnom i djelotvornom istragom obezbijede poštovanje zakona i pruže zaštitu žrtvama.

Takođe, podsjećamo da Zakon o medijima propisuje i mogućnost uklanjanja nezakonitog sadržaja od strane nadležnog suda, uz prekršajnu odgovornost medija za otklanjanje pomenutog sadržaja, kao i adekvatne sankcije u slučaju nepridržavanja zakona.

S tim u vezi, imajući u vidu da je zakonski instrumentarij samo jedna strana ove izuzetno ozbiljne društvene problematike, Ministarstvo nastavlja sa zakonskim reformama u cilju osnaživanja medijskog ambijenta u kojem će biti poštovana sloboda izražavanja, ali uz izuzetno posvećenu borbu protiv govora mržnje.

Najavljene izmjene medijskih zakona, kao i početak rada na prvoj nacionalnoj Medijskoj strategiji služiće istom cilju – poboljšanoj koordinaciji javnih institucija i civilnog društva ka promociji profesionalnih standarda, eliminisanju govora mržnje, toleranciji različitih mišljenja i zaštiti novinara i svih onih koji iznose javne stavove.

Nadamo se da ćemo u nastupajućem periodu svi zajedno doprinijeti efikasnijem moderiranju onlajn sadržaja, a da će aktivnosti koje Ministarstvo planira sa Delegacijom Evropske unije, kancelarijom Savjeta Evrope i misijom OEBS-a pomoći u pravcu osnaživanja demokratskog medijskog ambijenta.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?